ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بررسی مشکلات توسعه صنعت استان مرکزی در میزگرد ایرنا

کمبود نقدینگی در شرکت های فعال، بدهی های معوقه به بانک های عامل، واردات بی رویه کالاها و قاچاق، بالا بودن نرخ مالیات و سهم 23 درصدی تامین اجتماعی، فرسودگی عوامل تولید، کمرنگ بودن فرهنگ سرمایه گذاری داخلی و نداشتن طراحی های پیشرفته همراه با فناوری روز دنیا ازمهمترین مشکلات توسعه صنعت استان مرکزی است.
شرکت کنندگان در میزگرد ایرنا، ضرورت اصلاح برخی قوانین، بازنگری تعرفه نامناسب برخی کالاهای وارداتی، توجه به بازار فروش، حمایت هدفمند صنایع، تعدیل نرخ سود بالای بانکی، استمهال برای بدهی شرکت های صنعتی به بانکها و تاکید بر مزایای سرمایه گذاری در استان مرکزی به ویژه در شهرک های صنعتی را از نیازهای پایه برای رونق صنعت این استان دانستند.

*** توسعه صنایع در استان مرکزی نیازمند تقویت احساس نیاز است
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری مرکز گفت: توسعه پایدار در صنایع این استان، نیازمند احساس نیاز است که این مهم تاکنون محقق نشده است.
محمود نعمتی افزود: در گذشته ای نه چندان دور با استدلال برخورداری از وسعت و جمعیت زیاد، مرزها را بستیم و سیاست تولید برای داخل را پیش گرفیتم غافل از اینکه نیازهای داخلی در مدت زمانی کوتاه به پایان می رسد و این مهم زمینه توسعه نیافتگی شرکت های صنعتی را فراهم کرده است.
وی استان مرکزی را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم کرد و گفت: بخش غربی استان که شهرستان های ساوه، زرندیه، دلیجان و محلات را در بر می گیرد شرایط ایده آلی را در تمرکز صنعت نسبت به شهرستان های خنداب، کمیجان و حتی اراک دارند.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری مرکزی بیان کرد: نزدیک بودن شهرستان های ساوه، زرندیه و دلیجان به تهران باعث شده سرمایه گذاران مرکز کشور برای فعالیت در این شهرستان ها رغبت داشته باشند و در بخش های مختلف صنعتی سرمایه گذاری کنند درحالی که شهرهای شرقی استان از این امتیاز ارزشمند بی بهره هستند.
وی بیان کرد: تنها راه توسعه صنایع استان فراهم کردن شرایط کسب و کار و سرمایه گذاری به ویژه سرمایه گذاران تهرانی است چرا که استان های سمنان، اصفهان و زنجان از سال ها پیش این سیاست را پیش گرفتند و امروز موفقیت های چشمگیری را نیز به دست آورده اند.
نعمتی گفت: صنایع استان تا زمانی که به بازارهای جهانی راه نیافته اند به توسعه پایدار دست نمی یابند و این مهم نیز مستلزم تولید با کیفیت، انبوه و ارزان قیمت است.
وی، خدمات رسانی به تولید کنندگان صادر کننده را یکی از راهکارهای توسعه صنایع عنوان کرد و گفت: این شرکت ها باید از نرخ پایین مالیات و تامین زیرساخت های لازم بهره مند شوند.

*** مشکلات و موانع توسعه صنایع باید به خوبی تشخیص داده شود
رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی نیز در این میزگرد گفت: برای حل مشکلات صنایع و رسیدن به توسعه پایدار در این بخش باید روند فعالیت شرکت های تولیدی را مورد ارزیابی علمی قرار داد و مشکلات و موانع موجود را به صورت کارشناسی و منطقی تشخیص داد و در راستای حل این مشکلات به صورت اولویت بندی گام برداشت.
مهدی شهری افزود: ضعف بازاریابی، فناوری فرسوده، صادرات ناچیز، تولید بی کیفیت و گران قیمت مهمترین مشکلات صنایع استان مرکزی است و همه این مشکلات در جای خود بزرگترین موانع توسعه یافتگی صنعتی محسوب می شوند اما باید بر اساس اولویت بندی در راستای حل آنها گام برداشت.
وی، تزریق منابع مالی به شرکت های تولید تعطیل و یا نیمه تعطیل را اقدامی غیر اصولی عنوان کرد و گفت: در شرایطی که شرکت های تولیدی معوقات بسیار سنگینی به بانک های عامل دارند، تزریق این منابع هر چند با سود کم و شرایط ویژه مشکلات صنایع را بیشتر می کند.
رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی بیان کرد: مسئولان ارشد استان و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید برای معوقات بانکی شرکت های صنعتی استان برنامه ریزی کارشناسی داشته باشند و حتی اگر لازم باشد با ارسال نامه ای به مقام معظم رهبری برای صاحبان این صنایع امتیاز بخشودگی دریافت کنند، غیر این صورت هر روز مشکلات این صنایع بیشتر می شود.
شهری، سهم 23 درصدی بیمه کارگری را نیز یکی دیگر از مشکلات پیش روی توسعه صنایع عنوان کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی باید برای مدت زمان یک یا دو سال سهم 23 درصدی کارفرما در پرداخت بیمه کارگری را کاهش دهد چرا که قانون فعلی موجب می شود قیمت تمام شده کالا گران شده و در نتیجه بازار فروش خود را از دست می دهد.
وی افزود: قیمت نفت به طور فاجعه باری پایین آمده و دولت با بالا بردن نرخ مالیات شرکت های تولیدی سعی در تامین مخارج خود دارد و می طلبد به جای بالا بردن نرخ مالیات شرکت های تولیدی در پرداخت مالیات بازرگانان و تجار بازنگری شود چرا که میزان پرداخت های مالیاتی این قشر از جامعه بسیار پایین تر از صنایع است.
وی گفت: چندین سال از تصویب قانون استفاده حداکثری از توان واحدهای تولید داخلی می گذرد اما در عمل هیچ حمایتی از تولید کنندگان داخلی نمی شود به عنوان مثال کارخانه واگن پارس اراک یکی از تولید کنندگان برتر واگن در سطح خاورمیانه است اما شرکت های داخلی با تغییر رقم کد در برگه مناقصه اعلام می کنند ظرفیت تولید واگن در کشور وجود ندارد و باید واگن های مورد نیاز از چین و یا روسیه وارد شود.
رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی افزود: همچنین در بخش لوازم خانگی نیز تا شرکت های سامسونگ و ال جی محصولات خود را با کمترین نرخ گمرکی وارد کشور می کنند، تولید کنندگان داخلی توان رقابت با آن هارا ندارند و مسئولان باید در این زمینه تدابیر حکیمانه داشته باشند.
وی اظهار کرد: بر اساس بازدیدی که سال گذشته از 30 واحد تولیدی در نقاط مختلف استان انجام شد، 90 درصد تجهیزات و عوامل تولیدی این شرکت ها فرسوده است و با این شرایط به هیچ عنوان توان تولید با کیفیت وجود ندارد.
شهری، طراحی و مهندسی ساخت را از دیگر مشکلات و موانع توسعه صنایع استان عنوان کرد و گفت: در طول سال های گذشته هیچ محصول جدید با طراحی نوین از سوی مهندسان استان ارائه نشده است که این مهم نیز به عنوان یک کمبود جدی در صنعت استان مرکزی احساس می شود.
وی، بیگانگی مردم با سرمایه گذاری در بخش صنعت را نیز یکی از مشکلات صنایع استان مرکزی عنوان کرد و گفت: تا زمانی که بانک های سود 22 درصدی به سپرده گذاری ها می دهند انگیزه مردم برای سرمایه گذاری در بخش صنعت کم است.
رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی، بالندگی و توسعه شرکت های مادر را پیش نیاز توسعه شرکت های کوچک و متوسط دانست.
این مسئول افزود: افکار و توانمندی ها باید ابتدا در راستای توسعه صنایع بزرگ بسیج شود چرا که در این صورت است که توسعه صنایع پایین دستی رونق می گیرد.
شهری،جلوگیری از واردات بی رویه و استفاده از توان تولید داخلی را دو راهکار اصلی توسعه صنایع استان بیان کرد و گفت: بر این اساس به روز رسانی فناوری صنعت، تولید صادرات محور باید در دستور کار صنایع استان قرار گیرد.

*** توسعه صنایع اولویت باید در اولویت قرار گیرد
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز در این نشست گفت: تاکنون توسعه صنایع و حمایت از تولیدکنندگان بخش خصوصی از اولویت های مسئولان نبوده است که این رویه باید اصلاح شود.
منوچهر توسطی افزود: برای توسعه پایدار در صنایع باید ابتدا پذیرفت که توسعه صنعتی رخ نداده و بر اساس شواهد و مدارک موجود هیچ نوع توسعه صنعتی در 20 سال گذشته در هیچ نقطه ای از کشور متجلی نشده است.
وی ادامه داد: مدیران بخش خصوصی و صاحبان صنایع که ارزش افزوده برای کشور ایجاد می کنند، مورد حمایت نبوده اند و امروز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک، اقتصاد را پازلی دانست که برای توسعه و بالندگی آن هم بخش خصوصی، هم بخش دولتی و هم مردم باید تلاش کنند و قطعات آن را به شایستگی پر کنند اما متاسفانه این مهم در کشور ایران نهادینه نشده است.
وی گفت: در گذشته ای نه چندان دور کفش ملی ایران به عنوان یک برند بین المللی در بازارهای اروپای شرقی نفوذ کرده بود اما امروز می توان گفت که هیچ یک از کالاهای تولیدی در کشور نمی تواند در بازار خارج حضور داشته باشد.
توسطی ادامه داد: صاحبان سرمایه برای سرمایه گذاری به مکان هایی می روند که امنیت مالی وجود داشته باشد و از امکانات رفاهی و حمایتی قابل توجهی بهره مند شوند، اما در شهر اراک و دیگر نقاط مختلف استان مرکزی امکانات و زیرساخت های رفاهی و دامنه حمایتی همه جانبه برای اقشار سرمایه گذار وجود ندارد.
وی اضافه کرد: در همه جای دنیا دولت ها تلاش می کنند تا با حمایت های مادی و معنوی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی زمینه توسعه شهرها و مولفه های اساسی کشورشان را مهیا کنند اما در استان مرکزی به دلیل تغییرات زودهنگام مدیریت ارشد و ناآگاهی مسئولان از ظرفیت های صنعتی این مهم هیچ گاه تحقق نیافته است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک، پرداخت های مالیاتی و نرخ 23 درصد بیمه کارگران از سوی کارفرما را از دیگر موانع توسعه صنایع استان مرکزی عنوان کرد.

*** معرفی صنایع به عنوان عامل اصلی آلودگی هوای اراک مهمترین مشکل بازدارنده
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: معرفی صنایع به عنوان عامل اصلی آلودگی شهرستان های استان به خصوص اراک و ساوه مهمترین مشکل صنایع این استان است.
مسعود بختیار افزود: در آلاینده بودن صنعت هیچ شکی نیست اما اینکه سهم صنایع در آلودگی شهر اراک چقدر است باید بر مبنای مطالعات کارشناسی و نهادهای معتبر اعلام شود و راهکارهای عملی در مهار آن ارائه شود.
وی ادامه داد: بر اساس مطالعات اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در سال 1384، سهم صنایع در آلایندگی شهر اراک زیر 50 درصد بود، پس از آن مطالعات میزان آلایندگی صنایع شهر اراک بسیار کمتر شده است چرا که سوخت کوره های آجرپزی در حاشیه شهر اراک از نفت سیاه به گاز تغییر یافته و همچنین بسیاری از کوره های فرسوده شرکت ایرالکو نیز از مدار تولید خارج شدند، بنابراین نمی توان صنایع را عامل آلودگی هوای شهر اراک معرفی کرد.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار کرد: همچنین در 10 سال گذشته، پدیده ریزگردها به وجود آمد که بسیاری از مردم سهم آلایندگی این ریزگردها را در آلودگی هوای شهر اراک در نظر نمی گیرند.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه یکی از راهکارهای توسعه صنایع جذب سرمایه گذار است، وقتی صاحبان سرمایه با تبلیغات منفی در خصوص آلاینده بودن اراک مواجه می شود، انگیزه سرمایه گذاری را از دست می دهد.
بختیار، ناهمخوانی قوانین بانکی، تامین اجتماعی و مالیاتی را از دیگر مشکلات صنایع استان دانست و گفت: برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، باید این قوانین به صورت کارشناسی بازنگری و اصلاح شود.
وی، کمبود نقدینگی شرکت های صنعتی، معوقات بانکی، شرایط نامطلوب تسهیلات بانکی، ورود کالاهای قاچاق و یا کالاهای با تعرفه بسیار پایین که قدرت رقابت را با تولید کنندگان داخلی سلب می کند، سپردن بسیاری از پروژه های کلان به شرکت های خارجی که مشابه آنها در کشور و استان وجود دارد، فناوری فرسوده و قدیمی، وصول نشدن مطالبات شرکت های صنعتی از دولت را از دیگر مشکلات توسعه صنایع استان معرفی کرد.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: قانون رفع موانع تولید، قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی، کارگروه رفع موانع و تسهیل موانع تولید و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از مهمترین فرصت هایی است که باید در راستای توسعه صنایع استان استفاده شود.
وی، در خصوص حمایت از شرکت های کوچک و متوسط نیز گفت: درخواست تسهیلات کم بهره 160 هزار میلیارد ریالی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به معاون اول ریاست جمهوری ارجاع شده که بر این اساس تعداد هفت هزار و 500 بنگاه اقتصادی کوچک و بزرگ در نقاط مختلف کشور از جمله استان مرکزی می توانند از مزایای آن برخوردار شوند.
بختیار ادامه داد: بیش از یک هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در نقاط مختلف استان مرکزی وجود دارد که با بهره مندی از این تسهیلات، جان تازه ای می گیرند.
وی پیش بینی کرد: از این میزان تسهیلات حدود چهار هزار میلیارد ریال به صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی تخصیص یابد و صاحبان کارگاه هایی که معوقات بانکی و مالیاتی چک برگشتی نیز دارند می توانند از این تسهیلات ویژه بهره مند شوند.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اضافه کرد: صاحبان واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط این استان به منظور بهره مندی از تسهیلات یاد شده باید در اسرع وقت در درگاه الکترونیکی بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبت نام کنند.
وی افزود : طرح های اولویت دار اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت، معدن و تجارت و همچنین ابلاغیه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به منظور تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال کردن آنها به معاونت امور صنایع وزارت صنعت ،معدن و تجارت تفویض شده است.
بختیار یادآوری کرد: واحدهای تولیدی کوچک و متوسط استان مرکزی (تا یکصد نفر کارکن) که متقاضی تسهیلات کم بهره هستند،به منظور فعال کردن یا افزایش تولید و اشتغال می توانند به نشانی الکترونیکی www.behinyab.irمراجعه و نسبت به درج درخواست تسهیلات مورد نیاز اقدام کنند.
وی افزود: درخواست واجدان شرایط در کمیته فرعی کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با حضور نماینده استاندار، بانک عامل و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بررسی می شود و متقاضیانی که مشمول باشند، پس از تصویب در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان به بانک های عامل معرفی می شوند.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار و 681 واحد صنعتی که بیشتر از 10 نیروی انسانی را به کار گرفته بودند مورد بررسی قرار گرفتند، اظهار کرد: از این تعداد واحد صنعتی حدود یک هزار و 60 واحد فعال، 195 واحد تعطیل موقت، 388 واحد تعطیل دائم و 38 واحد هم از لحاظ مکانی و هم از لحاظ عوامل تولید شرایط فعالیت را ندارند که پروانه فعالیت آنها به مرور زمان ابطال می شود.
وی گفت: از این تعداد واحد تولیدی فعال در استان مرکزی حدود 400 واحد با ظرفیت بالای 40 درصد تولید می کنند.

*** فرسودگی عوامل تولید مهمترین مانع توسعه صنایع استان مرکزی
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: کمبود نقدینگی مانع توسعه صنایع محسوب نمی شود بلکه علت اصلی این مهم فرسودگی ابزار تولید و استفاده نکردن از فناوری های نو است.
مصطفی آمره افزود: فرسودگی تجهیزات و عوامل تولید موجب شده صنایع استان توان تولید انبوه، ارزان قیمت و با کیفیت را نداشته باشند به همین دلیل نه تنها نتوانسته ایم به بازارهای جهانی نفوذ کنیم بلکه به مرور زمان بازار داخل هم از دست رفته است.
وی اظهار کرد: 30 شهرک و ناحیه صنعتی در استان مرکزی فعالیت می کنند که همگی دارای آب و برق، 27 شهرک دارای گاز و تلفن و 10 شهرک دارای تصفیه خانه فاضلاب است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی بیان کرد: یکی از سیاست های شرکت شهرک های صنعتی در ایجاد تصفیه خانه ها به لحاظ محدودیت منابع آب این است که در هر شهرکی که میزان دبی فاضلاب آن به 100 متر مکعب برسد، تصفیه خانه ساخته شود.
وی با بیان اینکه یک هزار و 969 قرار داد در 15 شهرک صنعتی و 398 قرارداد هم در نواحی صنعتی منعقد شده است، افزود: تعداد 975 واحد از قراردادهای شهرک های صنعتی و 219 واحد هم از قراردادهای نواحی صنعتی به بهره برداری رسیده است که بر این اساس حدود 24 هزار نفر در این واحدهای تولیدی اشتغال دارند.
آمره با بیان اینکه هیچ واحد تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی به دلیل مشکلات زیر ساختی تعطیل نیست، بیان کرد: 626 لیتر آب در ثانیه و 367 مگاوات برق در شهرک ها و نواحی صنعتی تامین شده است.
وی گفت: در سال گذشته تمامی مشکلات نواحی و شهرک های صنعتی فهرست بندی شد و بر این اساس 600 میلیارد ریال پروژه زیرساختی تعریف شد که از این میزان 300 میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی شرکت شهرک ها تامین و بقیه نیز امسال تخصیص می یابد.
وی، متراژ زمین شهرک ها صنعتی در نقاط مختلف استان مرکزی را 12 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: در هر شهر و شهرستان استان مرکزی یک شهرک و یا ناحیه صنعتی راه اندازی شد و امکان سرمایه گذاری در همه نقاط مختلف استان وجود دارد اما استقبال سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی اراک، ساوه، زندیه، محلات و دلیجان به مراتب بیشتر از دیگر شهرک ها است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی یادآوری کرد: توسعه شهرک صنعتی خیرآباد اراک به دلیل نزدیکی به خطوط حمل و نقل ریلی در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.
استان مرکزی بیش از سه هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک دارد که رتبه نخست تنوع محصولات صنعتی ، رتبه چهارم صنعت کشور و قطب دوم صنایع مادر تخصصی و تجهیزات ساز ایران را به خود اختصاص داده است.
3017/6012/6013

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده