ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارتباط گزینشی با رسانه‌ها سمی مهلک برای روابط عمومی‌هاست

به گزارش خبرنگار مهر، محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و منتخب مردم در مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در دومین همایش و جشن بزرگ روز ملی ارتباطات و روابط عمومی که به همت انجمن متخصصان روابط عمومی، بنیاد رودکی، دانشگاه جامع علمی کاربردی (فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران) و موسسه کارگزار روابط عمومی در تالار وحدت برگزار شد در سخنانی گفت: امروز ارتباطات و به طور خاص روابط عمومی در جهان جای خودش را پیدا کرده و ما هم در کشور، گام‌های بلندی در توجه به این زمینه برداشته‌ایم. اما راهی که آمده‌ایم نسبت به مسیری که باید بپیماییم، ناچیز است.

اسماعیلی افزود: جایگاه ارتباطات انقدر رفیع است که ما هنوز در دامنه این کوه بلند قرار داریم و این در حالی است که متاسفانه هنوز هم کسانی هستند که به این جایگاه بلند از عمق جان باور نکرده‌اند.  روابط عمومی را محلی برای ارسال عمودی اطلاعات از سازمان به مردم می دانند نه محلی برای تعامل و تفاهم.

این منتخب مردم در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر در جهان امروز ارتباطات را به عنوان شاخص اصلی توسعه و پیشرفت ملی قلمداد می کنند و آن را سازنده تمدن می‌دانند، متاسفانه باید اذعان کنیم که ما از این بستر و قدرت چندان استفاده نکرده‌ایم. نشانه آن هم این است که همین الان در برنامه ششم توسعه که در دست تدوین است، هیچ اشاره‌ای به روابط عمومی و ارتباطات نشده است.

عضو حقوق دان شورای نگهبان گفت: از آنجا که بررسی و تصویب این لایحه به مجلس دهم سپرده شده است، من از منتخبان ملت در مجلس بعدی می‌خواهم یک بازنگری در این بخش انجام دهند. از فعالان عرصه روابط عمومی و ارتباطات هم تقاضا دارم پیشنهادات کاربردی خودشان را فورا ارائه کنند تا دولت هم به این مساله توجه کند و آن را طی یک لایحه اصلاحی به مجلس ارائه کند.

وی با بیان اینکه البته مشکل ما این فقدان در برنامه ششم توسعه نیست گفت: اتفاقا ما قوانین خوبی را در زمینه ارتباطات داریم اما همین‌هایی هم که هست، کاربردی نمی شود؛ به عنوان مثال قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که در سال ۸۸ و البته می‌توان گفت با حدود دو قرن تاخیر تصویب شد، قانون خوبی است و اگر چه کاستی هایی هم دارد اما متاسفانه همین قانون هم اجرایی نمی شود. فاجعه آنجاست که بهره برداران این قانون یعنی فعالان رسانه ها و عرصه روابط عمومی نسبت به اجرایی شدن آن مطالبه گر نیستند.

اسماعیلی ادامه داد: امروز دنیا از این مساله که نسبت به تنوع و تکثر تکنولوژی رسانه ای هشدار بدهد عبور کرده است و دیگر حتی سخت باورترین افراد هم دریافتند که نمی توانند با قدرت رسانه ای مواجهه کنند. این واقعیتی است که در جهان امروز وجود دارد و به تعبیر یکی از نظریه پردازان ما به قرن مرگ فاصله‌ها رسیده ایم، در عصری هم که فاصله ها مرده است، ارتباط زنده و پویاست و خسارت بزرگی است اگر به این دو اقعیت و توجه نکنیم.

وی با بیان اینکه در حجهان امروز ما اگر در یک محفل خصوصی حرفی بزنیم بلافاصله تصویر و صورت آن در کل جهان منتشر می شود بر لزوم مراقبت نسبت به اظهار نظرها در عرصه های مختلف تاکید کرد و یادآور شد: امروز طالات دیگر یک کالاهای مخصوص روشن فکر و نخبه گرا نیست و جزو ضرورت های اصلی زندگی ما شده است.   از سوی دیگر اطلاعات کوپنی هم نیست. بلکه به وفور در دسترس افراد قرار دارد و این ما هستیم که باید بر سرعت و دقت گوی رقابت را از دیگران برباییم. باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در بازار رقابت رسانه ای پیروز شویم.

این منتخب مردم در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه چاره ای نداریم جز آنکه اطلاعات را وفادارانه، صریح، جامع و بدون تبعیض در اختیار دیگران قرار دهیم گفت: امروز روابط عمومی موفق روابط عمومی است که بیشترین و سالم ترین اطلاعات را در اختیار همگان قرار دهد. ارتباطات گزینشی با یک رسانه برای یک روابط عمومی، سم مهلکی است ما اگر به دنبال مبارزه واقعی با فساد و اصلاح سیستم ناکارآمد اداری هستیم چاره ای جز بازنگری در نگاه خودمان به روابط عمومی نداریم.  باید با تغییر بینش‌ها و کنش ها، گام های دیگری برداریم.

اسماعیلی ادامه داد: ما نیازمند بسترسازی های قانونی هستیم، این قوانین جدید است که نظم جدید را در کارها حاکم می‌کند، ما همچننی نیازمند قانون جامعی برای روبط عمومی ها هستیم البته ارائه اطلاعات همیشه ممکن است همراه با اشکال باشد اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که روابط عمومی ها باید مردمی شوند.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده