ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استقرار نمایشگاه کتاب

استقرار نمایشگاه کتاب وبلاگ > شمس، سیدمحمدکاظم - برای معاونت فرهنگی وزارت ارشاد که چنین تصمیم سختی گرفتند، امروز را روز شادی داشتند که بعد از چندین ماه کار فشرده، مکان ثابتی را برای نمایشگاه کتاب برای مردم ایران فراهم کردند و بحمدالله بااستقبال قابل توجه مردم و رضایت ناشران از شرایط فعلی بهترین هدیه و تشکر مردم از آنان خواهد بود.

 

بیست ونهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز پس از 10 روز فعالیت در شهرآفتاب در گام آخر رسید.

نمایشگاه کتاب پس از انقلاب، برای اولین بار در آبان 1366 در محل نمایشگاه های دائمی در خیابان سئول برگزار شد.

 

پوستر نمایشگاه اول

ورودی نمایشگاه سئول

نمایشگاه دوم،  پس از 18 ماه و باتغییر زمان، در اردیبهشت 1368 در همان مکان برگزار شد

 

پوستر نمایشگاه دوم

اما نمایشگاه نوزدهم، یعنی در 1385 و اولین سال دولت نهم  در ضمن سخنرانی رییس جمهور در نمایشگاه، دستور داده شد مکان نمایشگاه تغییریابد.

باشدت آن دستور!، مدیران ارشاد به ناچار مصلای در حال ساخت تهران را به عنوان مکان بعدی انتخاب کردند تا در سال 1386نمایشگاه بیستم در آنجا شکل گیرد.

 

شبستان مصلا و استقرار ناشران عمومی

محل نمایشگاه های بین المللی تهران مکانی خاص نمایشگاه بود و لی مربوط به سال های قبل از انقلاب؛ خصوصا از جهت حمل و نقل و تردد خودروها در ایام نمایشگاه مشکلاتی جدی داشت. بدیهی است نیاز بود تا براساس ظرفیت و نیازهای تازه، مکانی جدید شناسایی شود. اما قطعا مصلا مکانی مناسب برای نمایشگاه کتاب و انبوه جمعیت آن نبود. تنها مکان مناسب مصلا، شبستان اصلی بود که به ناشران عمومی اختصاص می یافت و در نتیجه ناگزیر راهروها و چینش غرفه ها با فشردگی و سختی فراوان برای همه را در پی داشت.

از همان سال ها شناسایی مکان جدید ضروری بود اما اخذ تصمیم بسیار سخت بود. زمانی مکان باغ کتاب در تپه های عباس آباد مطرح شد وهر مدیری مکانی را پیشنهاد می داد اما اجرای آن تا نمایشگاه بعد متوقف می ماند.

بااستقرار دولت یازدهم و از دومین سال فعالیت در سال 1393 و پس از برگزاری نمایشگاه27 ، تغییر مکان در دستور کار جدی قرار گرفت، خصوصا آنکه علاوه برمشکلات قبلی، عدم همکاری مدیران مصلا و ستاد نمازجمعه به مشکلات اضافه شد؛ به گونه ای که علیرغم عدم تکمیل ساختمان مصلا، برای اولین بار نماز جمعه در اواخر سال 1393 به مصلا منتقل شد.

وزارت ارشاد برای برگزاری نمایشگاه 28 در سال 1394، علیرغم پیگیری های جدی برای مکان مناسب، مجدد متوسل به مصلا شد و از فروردین 94 باانتقال مجدد نمازجمعه به دانشگاه، مصلا در اختیار نمایشگاه 28 کتاب قرار گرفت.

تنها مزیت مصلا نسبت به مکان قبلی آن در خیابان سئول سهولت دسترسی و ترافیک کمتر آن بود و گرنه هرسال و برای 9 سال، باید برای مکانهای استقرار موقت غرفه ها میلیاردها هزینه ای تلف شده داشته باشیم. اعم از کابل کشی تا ایجاد فضای موقت و...و سپس تخریب آن تا نوبت بعد....

زمستان 1394 اخباری منتشر شد که معاونت فرهنگی تصمیم سختی اتخاذ کرده و قرار است نمایشگاه 29 در شهرآفتاب برگزار شود.

اصل انتقال نمایشگاه از محل قبل بسیار مسرت بخش بود اما چند دغدغه جدی وجود داشت:

آماده نشدن مکان که شهرداری تهران چند سال بود وعده اتمام آن را می داد. اما باتوجه به اینکه شهرآفتاب درفضایی باز بود و خارج از شهر و تهیه وتدارک امکانات لازم برای نمایشگاه، تصمیمی بسیار سخت بود.

از طرف دیگر باتوجه به بی رمقی فوق العاده بازار کتاب، تنها فروش قابل توجه اغلب وحداقل برخی ازناشران، نمایشگاه کتاب است - که البته این معضل از اختصاصات کشورماست!-  لذا دغدغه ای بیش از تصمیم گیران، اصحاب نشر را متلاطم کرد که ممکن است فضای تازه زمینه استقبال مردم و مآلا فروش مورد انتظار را از ناشران را فراهم نکند.

درنهایت خطر جدی، عدم استقبال مخاطبان و هدف نمایشگاه که حضور جدی مردم است بود.

 

پوسترنمایشگاه29

انصافا معاون فرهیخته فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و رییس نمایشگاه تصمیمی تاریخی گرفت - البته باحمایت جدی وزیرمحترم و..-  و توافق گردید تا نمایشگاه 29 در 15 تا25 اردیبهشت ماه 1395 و پس از 19 نوبت درخیابان سئول و 9 نوبت در مصلا، در شهرآفتاب برگزار گردد.

علاوه براینکه این مکان دائمی برای نمایشگاه است توافق گردیده که حداقل تا سال 1400بدون پرداخت هزینه مکان برای نمایشگاه کتاب باشد.

 

نمایی ازنمایشگاه29

بدیهی است شهرداری هم از این تصمیم منتفع گردید چون با آغاز فعالیت این مکان بامهمترین نمایشگاه کشور، ارزش برند شهرآفتاب را ارتقا داد و شرایط قرارداد برای سایر نمایشگاه ها را - که قرار است ظاهرا همه نمایشگاه ها به این مکان منتقل شود- تسهیل کرد.

انصافا مکان نمایشگاه و سالن ها و غرفه ها و راهروها هیچ قابل قیاس با دومکان سابق نیست.

سقف های بلند و تهویه مناسب هوا و وسایل خنک کننده، فضایی مطبوع برای نمایشگاه کتاب است.

گرچه کمبود برخی ساختمانها که ناگزیر شهرداری باهزینه خود به عنوان فضای موقت آماده کرد، همچنین برخی نواقص در سقف ها که در بارندگی روز هشتم به برخی غرفه ها آسیب رساند؛ علی القاعده دردستور کار رفع نقص خواهد بود که ان شاءالله نمایشگاه سی ام در سال 1396 شاهد رفع نواقص موجود خواهیم بود.

ضمن آنکه لازم است از تلاش مدیران شهرداری تهران و شهردار محترم در این کار بزرگ تقدیر کرد.

بدون تردید برای معاونت فرهنگی وزارت ارشاد که چنین تصمیم سختی گرفتند، امروز را روز شادی داشتند که بعد از چندین ماه کار فشرده، مکان ثابتی را برای نمایشگاه کتاب برای مردم ایران فراهم کردند و بحمدالله بااستقبال قابل توجه مردم و رضایت ناشران از شرایط فعلی بهترین هدیه و تشکر مردم از آنان خواهد بود.

این یادداشت هم زمان در سایت نویسنده، پایگاه اطلاع رسانی کتاب ناب نیز منتشر می شود

 

نمایی ازنمایشگاه در شهرآفتاب

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-وبلاگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-وبلاگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X