ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارشناسان اقتصادی الجزایر خوستار همکاری اقتصادی سازنده با ایران شدند

«عبدالرحمن مبتول» کارشناس و مستشار بین المللی الجزایر روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با ستودن تجربیات اقتصادی ایران گفت: الجزایر باید از تجربیاتجمهوری اسلامی استفاده کند؛ ایران کشوری بزرگ است که از تحریم ها، علیه خود به نفع بهبودی و رونق اقتصادی استفاده خوبی کرد.
مبتول با تاکید بر روابط مطلوب ایران و الجزایر افزود: تهران و الجزیره می توانند همکاری های سازنده ای بخصوص در زمینه صنعت و پوشاک داشته باشند.
وی ادامه داد: ایران و الجزایر همچنین می توانند در زمینه سوخت و هماهنگی هایی در داخل اوپک برای افزایش قیمت نفت در بازارهای بین المللی و نیز در زمینه گاز و مساله مرتبط ساختن قیمت آن و نفت با یکدیگر همکاری داشته باشند.
مبتول با تاکید بر حق ایران برای بازپس گیری سهم خود در بازارهای نفتی گفت: ایران از تحریم های اقتصادی خارج شده و این حق مسلم جمهوری اسلامی است که سهم نفتی خود را در بازارهای بین المللی بازپس گیرد و هرگونه رونق اقتصادی در ایران به نفع الجزایر است که در صدد افزایش همکاری های اقتصادی با این کشور است.
کارشناس مسائل اقتصادی الجزایر در ادامه افزود: با توجه به افق اقتصادی 2020 زمانی که همه تحریم های اقتصادی از ایران و الجزایر برداشته شود، الجزایر با همکاری و شراکت با ایران جانشین مناسبی به جای کشورهای اتحادیه اروپا برای همکاری اقتصادی پیدا می کند.
'نبیل الجمعه'دیگر کارشناس مسائل مالی نیز گفت: نهادهای اقتصادی ایران تجربیات بسیار ارزشمندی در بخش تکنولوژی دارند و همکاری و روابط اقتصادی با ایران جانشین مناسبی به جای اتحادیه اروپا خواهد بود.
وی افزود: موسسات اقتصادی ایران پیشرفت های فنی و اقتصادی قابل توجهی بخصوص در زمینه های صنعت، تکنولوژی، ارتباطات و فناوری های هسته ای و نانو تکنولوژی رقم زده اند که کشور الجزایر می تواند از آنها بهره گیری کند.
الجمعه افزود: فرصت مناسبی برای الجزایر برای استفاده از تجربیات ایران و آزادی از سلطه اقتصادی اتحادیه اروپا بر الجزایر پیش آمده، چراکه الجزایر طی 15 سال توافق همکاری با اتحادیه اروپا امروز چیزی به دست نیاورده است و 90 درصد این توافقات و همکاری ها به نفع کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.
وی گفت: امیدواریم که لایحه قانون سرمایه گذاری که قرار است در پارلمان الجزایر درخصوص آن بحث شود به خوبی پیش برود تا زمینه قدم برداشتن برای تاسیس شرکت های ایرانی- الجزایری فراهم شود. شرکت هایی که در آن دام های اقتصادی مانند شرکت های اروپایی بخصوص فرانسه برای الجزایر وجود نداشته باشد.
'عبدالوهاب بوکروح' روزنامه نگار بخش اقتصادی الجزایر نیز گفت: روابط اقتصادی بین ایران و الجزایر بسیار ضعیف است و به اندازه روابط مطلوب سیاسی و دیپلماتیک دو کشور نیست.
وی افزود: با روی کار آمدن بوتفلیقه، وی تمام تلاش های خود را در جهت رفع نقاط اختلاف بین الجزیره و تهران مبذول داشته ولی هنوز همکاری اقتصادی ضعیف است.
بوکروح در ادامه گفت: حضور گسترده شرکت ها و بانک های فرانسوی در الجزایر به شرکت های فرانسه اجازه استفاده از بازارهای الجزایر به نفع خود و انحصاری کردن رقابت در این بازار را داده است.
وی افزود: با رفع تحریم ها از ایران این امکان برای الجزایر فراهم شده تا از تجربیات جمهوری اسلامی در بخش های اصلی و استراتژیک مختلف به طور مثال بخش کشاورزی که ایران در این زمینه تجربه طولانی دارد و نیز بخش بهداشت و درمان که ایران در این زمینه با استفاده از تکنولوژی های هسته ای در درمان انواع سرطان بسیار موفقیت آمیز عمل کرده و همچنین در بخش صنعت که ایران پس از انقلاب اسلامی پیشرفت های عظیمی در این زمینه داشته است، بهره بگیرد.
ای روزنامه نگار الجزایری در ادامه گفت: بخش صنایع نظامی ایران بسیار پیشرفته است و این کشور در عرصه تجهیزات نظامی دریایی و هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین بسیار با تجربه است.
بوکروح گفت: الجزایر هم اکنون از سال های بحرانی خود در دهه نود خارج شده و در حال حاضر می تواند در زمینه همکاری های نظامی به ایران تکیه کند چرا که که غرب و بخصوص فرانسه به شدت از اینکه الجزایر تکنولوژی پیشرفته برای مبارزه با تروریسم داشته باشد، مخالف است.
وی در خصوص همکاری ها در زمینه انرژی نیز افزود: یکی دیگر از نقاط تفاهم بین دو کشور اقدام برای همکاری و مشارکت بین شرکت نفت سوناطراک الجزایر و شرکت های انرژی ایران است؛ ایران ده درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و الجزایر در آینده نزدیک به وارد کننده نفت تبدیل خواهد شد که در این زمینه تهران می تواند به همپیمان ایرانی خود اعتماد کند.
عبدالوهاب بوکروح با تاکید بر آینده هرچه روشن تر در افق همکاری های ایران و الجزایر در دهه آینده افزود: افزایش و تحکیم روابط در زمینه دریایی، هوایی و افتتاح نمایندگی های بانکی در الجزایر و تهران و نیز افتتاح خط مستقیم دریایی و هوایی بین دو کشور روابط بین دو کشور را تسهیل خواهد داد.
خاورم**9366**1275

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده