ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حمله به رسانه ها؛ محور تبلیغات ترامپ -آذین صحابی*

دونالد ترامپ، داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنان از رقبای خود پیش است و با اظهارات و عقایدی که عموما بحث برانگیز توصیف می شود، در مرکز توجه قرار دارد. کمپین وی که عده ای او را نامزد نهایی جمهوری خواهان تلقی می کنند، در مقیاسی وسیع از شبکه اجتماعی 'توییتر' برای نشر عقاید عمدتا جنجالی و انتقادآمیز خود درباره امور گوناگون استفاده می کند. در این میان توییت های وی درباره رسانه های مطرح و اصلی آمریکا می تواند مورد بررسی قرار گیرد.
**بد، دروغگو، بی انصاف
ترامپ عمدتا برای توصیف رسانه ها از لغات 'حقه باز'، 'بد'، 'جانبدارانه'، 'غیرمنصفانه' و 'شکست خورده'، 'فریبکار' و 'نفرت انگیز' استفاده می کند. وی اعتقاد دارد رسانه ها اخبار موفقیت های وی را پوشش نمی دهند و نتایج نظرسنجی هایی را که حاکی از افزایش محبوبیت او هستند نیز منتشر نمی کنند. برخی از مهم ترین رسانه های مکتوب، غیرمکتوب، دیداری و شنیداری مطرحی که ترامپ در توییتر خود از آنها انتقاد کرده است،عبارتند از:
'نیویورک تایمز'، 'واشنگتن پست'، خبرگزاری 'آسوشیتدپرس'، 'سی ان ان'، 'فاکس نیوز'، پایگاه خبری آنلاین 'هافینگتون پست' و دو هفته نامه 'فوربس'. همچنین خبرنگاران، مجری ها و تحلیلگران نیز عمدتا با کلمات و جملات مشابهی مانند 'احمق'،‌'غیرحرفه ای'،‌ 'عامل کلینتون'، 'کلاهبردار'، 'ناکارآمد'
** آسوشیتدپرس: بدترین خبرنگاران، راوی جعلی
وی اعتقاد دارد آسوشیتدپرس اخبار دروغ و غلط پخش می کند، خبرنگارانش از بدترین خبرنگاران دنیا هستند، راه خود را گم کرده است و نمی توان خبرهایش را باور کرد و باید روایت جعلی خود را تغییر دهد.
**شبکه خبری 'سی ان ان': ناشر نفرت و خشم
ترامپ در توییتر خود درباره سی ان ان نوشته است: 'این قدر منفی است که نمی توان آن را تماشا کرد، با عصبانیت تمام نفرت را نشر می دهند،‌ اخبارش به معنای واقعی جانبدارانه و غیرمنصفانه است،‌ کاملا علیه من موضع گرفته است، نمی دانم چرا حقیقت را نمی فهمند...
**دو هفته نامه تجاری 'فوربس': ضعیف و شکست خورده...
ترامپ این نشریه را که با 98 سال سابقه یکی از مشهورترین و باسابقه ترین نشریات در خصوص تجارت است، رسانه ای 'ضعیف و شکست خورده' می داند که تیراژ آن مرتب در حال کاهش است.
**شبکه خبری 'فاکس نیوز': باید از خودت خجالت بکشی!
ترامپ گزارش های فاکس نیوز را که آن را متعلق به نهاد جمهوری خواهان آمریکا می دانند، کاملا جانبدارانه و نفرت انگیز است توصیف کرده است. تاکید کرده است که فاکس نیوز 'یک جوک تمام عیار است' و در توییتر خود در این باره نوشته است: '...تنها شبکه ای است که حتی موفقیت دیشب من را هم پخش نکرده است و این در حالی است که اگر من نباشم کسی فاکس نیوز را تماشا نمی کند. مرتب مرا تهدید می کند! باید از خودت خجالت بکشی...
**روزنامه 'واشنگتن پست': دغل باز و دروغگو...
ترامپ در توییتر خود این روزنامه را نیز 'دروغگو' و 'بد' توصیف کرده است که سرمایه خود را دور می ریزد.
وی نویسندگان نشریه 'وال استریت ژورنال' را هم 'مشتی احمق' توصیف کرده که 'دیگر کسی به غیر از من به سرمقاله های آنها اهمیت نمی دهد و دوست دارد که درباره من چیزهای بد بنویسد.'
**روزنامه 'نیویورک تایمز': ریاکار و شکست خورده...
ترامپ این روزنامه را 'بد' توصیف می کند که 'راه خود را گم کرده است و به معنای واقعی یک روزنامه شکست خورده است و در واقع یکی از بدترین روزنامه هاست.' وی در توییتر خود تصریح کرده است که این روزنامه 'عمدا دروغ می نویسد و نویسندگانش آدم های بدی هستند.'
**ادبیات ترامپ: ساده، عامه پسند و جالب توجه
ترامپ در توصیفات توییتری خود از رسانه ها از کلمات ساده و تندی که بار منفی مبهمی دارد استفاده می کند که برای مخاطب عام جذابیت دارد چرا که مخاطب را از تجزیه و تحلیل معاف و فضای بازی برای رسانه ها فراهم می کند تا کلمات ظاهرا تعجب آور او را برجسته کنند و 'توهین های' وی را جنگی علیه خود نشان دهند. در واقع، به این ترتیب، رسانه ها و آنچه که این روزها از آن به عنوان 'پدیده ترامپ' یاد می شود، در تعاملی دو سویه، 'توجه'ٰ را که ترامپ به عنوان نامزدی بدون پیشینه سیاسی به آن نیاز دارد، به راحتی در اختیار وی قرار می دهد.
**انتقاد: محور هویت سازی ترامپ
رسانه ها در رویدادهای سیاسی بزرگ به خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش کلیدی دارند و اینکه یک رسانه علنا یا تلویحا 'جهت گیری' خاصی اتخاذ کند نیز امری است طبیعی و قابل درک. همچنین نمی توان حمایت یا تحسین و تمجید علنی یک چهره سیاسی از یک رسانه به خصوص در زمان رقابت های انتخاباتی را امری معقول تلقی کرد اما انتقادهای صریح، اتهام گونه و شدید اللحن و مشابه ترامپ از همه رسانه های مطرح –فارغ از محافظه کار یا لیبرال بودن آنها- می تواند با با رویکرد غالب کمپین 'هیلاری کلینتون' مقایسه شود.
این در حالی است که کمپین 'هیلاری کلینتون' شعار انتخاباتی وی را 'هیلاری برای آمریکا' (Hillary for America)‌ اعلام کرده و تلاش می کند وزیر خارجه سابق را چهره ای واقع بین و منطقی معرفی کند که پیشینه سیاسی قوی وی ثابت می کند او همان فرد مورد نظر 'برای آمریکا' است که قادر است در مدیریت کارآمد مشکلات داخلی این کشور موفق ظاهر شود و جایگاه جهانی واشنگتن را نیز ارتقا دهد.
به عبارتی، کلینتون سعی کرده است از گذشته سیاسی خود و نقش کلیدی اش در تصمیم گیری های مهم کاخ سفید به عنوان برگ برنده استفاده کند و ترامپ که از این کارت بی بهره است، راه دیگری را انتخاب کرده است که ظاهرا برای مردم و رسانه ها بسیار جذاب تر است. وی با اعلام Make America Great Again می خواهد بزرگی و عظمت را دوباره به آمریکا بازگرداند اما می توان گفت ترامپ 'من انتقاد می کنم پس هستم!'** را محور هویت ساز خود قرار داده است و با رویکردی تجاری قصد دارد تلاش می کند رقیب خود را در رسانه ها به حاشیه براند و ظاهرا تاکنون در این راستا موفق بوده است.
*کارشناس حوزه اروپا آمریکا- ایرنا
اروپام**9330**1599

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X