ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاه رسانه های افغانستان به کانتینرها در تظاهرات کابل

به گزارش ایرنا، روزنامه «8 صبح» در مطلبی با عنوان «پایتخت یا پادگان» نوشت: روز گذشته کابل به یک پادگان نظامی مبدل شده بود و نیروهای امنیتی موانع آهنی در گذرگا‌ه ها ایجاد کرده بودند تا به زعم خود از خشونت جلوگیری کنند، اما اعتراض کنندگان، انتظامات عالی داشتند و با نیروهای امنیتی هماهنگ بودند.
'8 صبح' افزوده است که نیاز نبود که نیروهای امنیتی، کابل را به یک پادگان نظامی بدل کنند آنها باید توان مقابله با یک راهپیمایی حتی خشونت‌ آمیز را داشته باشند.
به نوشته این روزنامه ؛ شهر 6 میلیونی کابل با برگزاری یک تظاهرات مسالمت آمیز به تعطیلی کشیده شد.
روزنامه «جامعه باز» روز سه شنبه نوشت: حرکت معترضان، آرام و مردم سعی در رعایت موازین مدنی داشتند و در محل تجمع آنان، مردم سرگرم کارهای عادی خود بودند و آنچه را مردم کابل به نمایش گذاشتند، اوج مدنیت و آگاهی بود و بدون اینکه آسیبی به مردم برسد، تظاهرات خود را به پایان رساندند، اما دولت افغانستان با گذاشتن دیوارهای کانتینری مانع یکپارچگی معترضان شد و معترضان در چهارگوشه شهر کابل در میان دیوارها محدود ماندند.
این روزنامه، دولت افغانستان را که گفته است برای جلوگیری از ورود تروریست ها در شهر دیوار کشیده اند، متهم به دروغگویی کرده و افزوده است که دولت می داند که با دیوارهای کانتینری نمی توان از عملیات انتحاری جلوگیری کرد.
این روزنامه دولت را متهم کرده است که با این دیوارها تلاش کرده است تا زمینه سرکوب را فراهم کند، اما این تلاش با درایت و عقلانیت معترضان خنثی شد.
روزنامه «اطلاعات روز» نیز نوشت: ده‌ها هزار نفر از صبح دوشنبه علیه تصمیم کابینه‌ حکومت وحدت ملی تظاهرات کردند. معترضان با راه ‌پیمایی از مصلای شهید مزاری تا میدان «دهمزنگ» شعارهایی علیه حکومت سردادند و از حکومت خواستند تا بر سیاست‌های تبعیض‌آمیز و ناعادلانه در قبال بخشی از شهروندان افغانستان نقطه‌ پایان بگذارد.
این روزنامه افزوده است: معترضان با حمل پرچم افغانستان اعلام کردند که با منطق انسانی و وجدان روحانی به برابری و برادری میان مردم افغانستان می‌اندیشند و از حکومت وحدت ملی می‌خواهند که در اجرای طرح های توسعه ای و ملی تبعیض‌های قومی را کنار نهاده و اصل کرامت انسانی و برابری شهروندان را پاس بدارد و بر اساس قانون اساسی توسعه متوازن و عادلانه‌ کشور را دستور کار خویش قرار دهد.
اطلاعات روز ادامه داده: اما حکومت وحدت ملی پس از اعلام زمان تظاهرات توسط «جنبش روشنایی» مسیرهای مناطق مهم شهر را با کانتینرها بست و بر عبور و مرور مردم محدودیت وضع کرد. همچنان حکومت افغانستان در یک اقدام غیرمدنی و خلاف قانون فهرست افرادی را به ‌عنوان محرکان و آشوب‌کنندگان منتشر کرد و مسئولیت هر نوع اتفاقی را به عهده‌ آنان گذاشت.
به نوشته این روزنامه، حکومت در شهر کابل تلاش کرد تا چهره منفی از معترضان مدنی ترسیم کرد و با بستن جاده ها و قراردادن کانتینرها، در دل مردم ترس و وحشت ایجاد کرد.
اطلاعات روز افزوده است دولت تلاش می کند تا با تشکیل کمیسیون تشریفاتی و ایجاد خطوط قومی، خواسته مردم را دفن کند. انتظار می‌رفت مسئولان حکومت وحدت ملی در روزهای دشوار افغانستان به خواست مردم پاسخ مثبت دهند و با این اقدام میزان نفرت مردم از حکومت وحدت ملی را کاهش دهند، اما آنان در تقابل آشکار با مردم قرار گرفتند و با کانتینرها میان حکومت و مردم خط ‌کشی کردند.
روزنامه «ماندگار» افغانستان در مطلبی با عنوان «صدای پای استبداد» نوشت: بستن جاده‌ها به روی مردم با قراردادن کانتینرها و افراشتن دیوارهای سیمانی، روز دوشنبه را به یک روز وحشتناک و به شدت نظامی تبدیل کرد و با آن‌ که تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا تظاهرات مردمی‌ که در پی یک خواست مشخص‌ اند محدود شود، اما بازهم مردم به جاده‌ها ریختند و صدای ‌شان را بلند کردند.
این روزنامه افزود: جنبش روشنایی، خواست مشحصی را مطرح کرد و این خواست هرچه باشد، از دریچه دمکراتیک مطرح و مدنی‌ترین روش‌ها برای رسانیدن آن انتخاب شـد؛ در خیزش مردمی زیر نام «جنبش تبسم» هم، بی‌آن‌که زیانی به کس و یا نهادی برسد، مردم خواست و اعتراض خود را به گوش دولت رساندند و بلوغ فکری خود را ثابت کردند.
به نوشته این روزنامه، اما متأسفانه در تظاهرات روز گذشته، موانع و مشکلاتی ایجاد شد تا مردم به شکلی که باید، نتوانند خواست و اعتراض‌ شان را بروز دهند. بسته شدن جاده‌ها با کانتینر زند‌گی مردم را برای یک روز تعطیل کرد و این در حالی است که دولت مطابق قانون اساسی، باید همه موانع را از سر راه تجمعات مدنی بردارد.
ماندگار نوشت: «تمسک به ابزارهای ضد دمکراتیک در شهر کابل، این نگرانی را بوجود اورده است که حلقه‌ هایی در دولت تلاش دارند که با چنین روش‌هایی صدای اعتراض مردم را خاموش و راه آزادی را مسدود سازند. اگر این ‌گونه فضا بر مردم تنگ شود و حرکت ‌های مدنی نتواند درست قامت برفرازد، انتخاب‌های مردم در نهایت تغییر خواهد کرد و خشونت، جای حرکت‌های مدنی را پر خواهد کرد.
این روزنامه افزود: دولت باید بداند که دست بردن به ابزارهای ضد دمکراتیک در برابر راهپیمایی‌ مردمی، نشانه ضعف حکومت و ترس از شنیدن خواسته ‌های جامعه است و این رویکرد، فاصله میان مردم و دولت را به ‌شدت افزایش می‌دهد.
ماندگار نوشت که دولت‌ هایی ماندگارند که با مردم هم ‌صدا باشند و به اعتراض جامعه پاسخ گویند، اما ترسیدن از مردم و بستن راه‌ها و نظامی کردن چهرۀ شهر، راه‌هایی ا‌ست که در گذشته دولت‌های مستبد تجربه کرده‌ و ثمرۀ تلخ آن را چشیده‌اند.
آساق*291*1610**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده