ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صدهزارمین گردش ایستگاه فضایی بین المللی به دور زمین

به گزارش خبرگزاری مهر، آژانس فضانوردی آمریکا (ناسا) اعلام کرد که ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) که در مدار پایین زمین (LEO) قرار دارد برای صدهزارمین بار به دور سیاره مادر چرخیده تا رویدادی تاریخی در عرصه فضا به ثبت رسیده باشد.

این ایستگاه فضایی که از سال ۲۰۰۰ هزار پذیرای فضانوردان بوده است بیش از چهار میلیارد و ۲۵۴ میلیون و ۴۶ هزار و ۹۷۴ کیلومتر در فضا حرکت کرده  است. این مسافت معادل ۱۰ بار سفر به مریخ است!

ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۱۹۹۸ به فضا پرتاب شد و از آن زمان به عنوان اقامتگاه فضایی قابل سکونت برای فضانوردان به کار گرفته شده است.

درحالی که این آزمایشگاه پیشرفته فضایی طی مدت ۱۷ سال در سکوت مطلق در حال چرخیدن به زمین بوده اما اینجا و بر روی زمین کشکمشها و جنگهای زیادی در گرفته است.

ایستگاه فضایی بین المللی که در حد و اندازه یک زمین فوتبال آمریکایی است تاکنون پذیرای ۲۲۲ فضانورد بوده و طی مدت ۱۷ سال گذشته نیز بیش از ۱۲۰۰ برنامه آزمایشی در آن صورت گرفته که از چاپ سه بعدی گرفته تا مطالعه در زمینه اثرات جاذبه اندک بر روی دوقلوها متنوع بوده اند.

از نکات جالب توجه مأموریتهایی که در این ایستگاه فضایی انجام شده می توان به عبور شمار تصاویر گرفته شده از طریق این ایستگاه فضایی از مرز سه میلیون اشاره کرد. این رویداد در جریان مأموریت اکتشافی ۴۷ صورت گرفت.

البته توسعه این ایستگاه فضایی تبعات منفی نیز برای محیط اطراف زمین به همراه داشته است که مهمترین آن رها شده انبوهی از زباله های فضایی است. تخمین زده می شود بیش از ۱۲ هزار قطعه زباله فضایی بزرگتر از ۱۰ سانتیمتر که در نتیجه توسعه این آزمایشگاه فضایی برجای مانده اند با سرعت ۱۵ کیلومتر بر ثانیه در اطراف زمین در حال چرخش باشند.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده