ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الجزایر در اولویت توسعه مناسبات با ایران قرار داردضرورت هماهنگی دو کشوربرای واقعی کردن قیمت نفت

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «عبدالسلام بوشوارب» وزیر صنایع و معادن جمهوری الجزایر با اشاره به مشترکات فراوان میان انقلاب الجزایر و انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: مردم ایران توجه و علاقه ویژه ای نسبت به انقلاب الجزایر و ملت این کشور دارند.
وی با اشاره به مشکلات متعدد جهان اسلام در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، تصریح کرد: جهان اسلام در مقطع تاریخی حساسی قرار دارد و امیدوارم ایران و الجزایر بعنوان دو کشور مهم اسلامی بتوانند نقش تاریخی خود را در این مقطع حساس به خوبی ایفا کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به حضور تکفیری ها و تروریست ها در کشورهای اسلامی تاکید کرد: باید گفتگوها و هماهنگی ها میان مقامات عالی سیاسی ایران و الجزایر بیشتر شود تا بتوانیم به راه حل های مناسبی برای رفع مشکلات جهان اسلام و مبارزه با تکفیری ها و تروریسم دست پیدا کنیم.
جهانگیری نشست کمیسیون عالی همکاری های ایران و الجزایر را که چندی پیش برگزار شد، نشستی موفق و ثمر بخش ارزیابی کرد و گفت: در آن اجلاس عزم جدی مسئولین عالی رتبه دو کشور برای توسعه مناسبات مشخص شد و بر لزوم سرعت بخشیدن به توسعه روابط و ارتقاء سطح همکاری های فیمابین تاکید گردید.
وی همچنین با یادآوری اینکه اقتصاد ایران و الجزایر وابستگی جدی به درآمدهای نفتی دارند، بر لزوم هماهنگی میان دو کشور برای بازگرداندن قیمت نفت به قیمت واقعی آن تاکید کرد و افزود: البته باید تلاش کنیم با ایجاد صنایع مختلف و تنوع بخشی به رشته های صنعتی، وابستگی اقتصاد خود به درآمدهای نفتی را به حداقل ممکن برسانیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: ایران از تجربیات فراوانی در صنایع بزرگ نظیر پتروشیمی، فولاد و خودرو سازی برخوردار است و دستاوردها و توفیقات بزرگی نیز در بخش صنایع کوچک و متوسط داشته است که آمادگی داریم این تجربیات را در اختیار برادران الجزایری خود قرار دهیم.
جهانگیری با اشاره به حضور 100 شرکت صنعتی الجزایری در هیات همراه وزیر صنایع و معادن این کشور، بر لزوم ارتباط هرچه بیشتر بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد و گفت: ایران برای گسترش همکاری ها در بخش های مختلف با جمهوری الجزایر هیچ محدودیتی قائل نیست.
وزیر صنایع و معادن جمهوری الجزایر نیز در این ملاقات با اشاره به اینکه هیات همراه وی متشکل از 100 شرکت مهم صنعتی است، گفت: در این سفر فرصت خوبی فراهم شده تا با توانمندی ها، ظرفیت ها و امکانات جمهوری اسلامی ایران از نزدیک آشنا شویم و زمینه های توسعه همکاری های دو کشور در بخش های مختلف را بررسی کنیم.
عبدالسلام بوشوارب ضمن تبریک به خاطر توفیق جمهوری اسلامی ایران در توافق هسته ای خاطرنشان کرد: این توافق تاریخی، فرصتی است که ایران بتواند به جایگاه گذشته خود بازگردد و نقش سازنده منطقه ای و بین المللی خود را بیش از پیش ایفا کند.
وی افزود: توافق هسته ای فضای بسیار مناسبی را پیش روی توسعه همکاریهای دو کشور قرار داده تا بتوانیم به سمت گسترش همکاری ها و مشارکت در بخش های اقتصادی، تجاری و همکاری در حوزه انرژی پیش رویم.
عبدالسلام بوشوارب ادامه داد: امروز با شکل گیری توافق هسته ای مشخص شد که مواضع الجزایر در حمایت از جمهوری اسلامی ایران مواضعی بر حق بوده است و اگرچه در گذشته حمایت کنندگان ایران در اقلیت قرار داشتند اما امروز حقانیت مواضع حامیان ایران بر همگان ثابت شده است.
وزیر صنایع و معادن الجزایر همچنین با اشاره به ملاقات خود با وزیر نفت کشورمان و مذاکره در خصوص همکاری در حوزه نفت و انرژی گفت: الجزایر علاقمند است از تجربیات گرانسنگ ایران در بخش پتروشیمی و دو گانه سوز نمودن خودرو ها بهره مند شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه الجزایر در صدد توسعه صنعت ریلی خود است و این کار را در یک برنامه بلند مدت دنبال می کند، افزود: خوشبختانه این سفر با برگزاری نمایشگاه صنعت ریلی در ایران همزمان شده که این فرصتی است تا ما بتوانیم ضمن بازدید از این نمایشگاه، از دانش و تجربیات ایران در این زمینه استفاده کنیم.
عبدالسلام بوشوارب توسعه همکاری در بخش های کشاورزی، دامپروری، مسکن و صنعت داروسازی را از دیگر زمینه های همکاری مورد علاقه الجزایر برشمرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در سالهای پس از انقلاب سختی ها و دشواری های فراوانی را پشت سر گذاشته و در این مدت از تجربیات خوبی در بخش های مختلف برخوردار شده است و الجزایر علاقمند است از این تجربیات در جهت توسعه و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی استفاده کند.
وزیر صنایع و معادن الجزایر با تاکید براینکه مواضع منطقه ای الجزایر درباره بحران سوریه و یمن مواضعی مشترک و منطبق با مواضع جمهوری اسلامی ایران است، گفت: موضع و دیدگاه شخص رییس جمهور الجزایر درباره سوریه از ابتدا منطبق با مواضع ایران در قبال این کشور بوده است.
وی همچنین با بیان اینکه ایران و الجزایر از سیاست مشترکی در بخش نفت نیز برخوردار هستند، گفت: باید در این زمینه همکاری و هماهنگی بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم نقش و جایگاه گذشته خود را در اوپک ایفا کنیم.
وی تصریح کرد: اراده حاکم در الجزایر این است که در بخش های سیاسی و اقتصادی همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار داشته باشیم.
سیام*9254**1553

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده