ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زنگنه: همه فکر می‌کنند ما پولدار هستیم در پرداخت حقوق هم مشکل داریم

زنگنه: همه فکر می‌کنند ما پولدار هستیم/ در پرداخت حقوق هم مشکل داریم اقتصاد > انرژی - مهر نوشت: وزیر نفت با بیان اینکه همه فکر می کنند ما پولدار هستیم، گفت: ما نه تنها پولدار نیستم حتی در مواردی، در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل روبرو هستیم.

بیژن زنگنه امروز در همایش «مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» با بیان اینکه صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی خود واقف است اما باید در اجرای این مسئولیت دولت نیز کمک کند، گفت: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که بخشی از آن به صنعت نفت مربوط می شود، به رویکرد عدالت بنیانی توجه شده که این مسئله همان مقوله CSR است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه رفتار صنعت نفت باید به گونه ای باشد که ساکنان محلی احساس کنند که نفتی‌ها آنها را دوست ذارند و می‌خواهیم در بلندمدت همراه و همگام آنها باشیم و با آنها زندگی کنیم، تصریح کرد: توجه به این مسئله سبب می‌شود تا مشکلات بعدی صنعت نفت در این جوامع حل شود.

این عضو کابینه دولت، نخستین گام در این زمینه را آموزش اعلام کرد و یادآور شد: از زمانی که صنعت نفت در ایران آغاز به کار کرد، به مسئله آموزش نیز توجه شده است، من نیز همیشه تاکید کرده ام که به هنرستان‌ها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای توجه ویژه ای شود.

این مقام مسئول، توسعه هنرستان‌ها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای را اثرگذارتر از دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: توسعه این مراکز علاوه بر این که سبب اشتغال زایی ساکنان محلی مناطق می شود، سبب می شود تا نیروهای حرفه ای آموزش دهیم که این موضوع سرانجام به نفع صنعت نفت تمام خواهد شد.

وی تاکید کرد: نخستین کاری که مراکز فنی و حرفه ای انجام می دهند، استفاده از نیروهای بومی است؛ نه اینکه در مناطق نفتی از نیروهایی غیربومی استفاده کنیم.

وزیر نفت در ادامه توجه به حوزه سلامت و بهداشت محیط را از دیگر مواردی یاد کرد که وزارت نفت به آن توجه می کند و افزود: طی چند سال گذشته تلاش کرده ایم تا از شهرک سازی در مناطق عملیاتی خودداری کنیم، چراکه این موضوع را آفتی برای جامعه محلی می دانیم.

زنگنه افزود: شهرک‌سازی در مناطق عملیاتی سبب می شود تا جامعه محلی با ساکنان این شهرکها ادغام نشده و سرانجام منجر به تقابل و درگیری آنها شود.

وزیر نفت با بیان اینکه در طول سال‌های اخیر مردم از شهرهای مختلف برای اشتغال به آبادان آمده اند و اکنون هویت آبادانی در آنجا ایجاد شده است، گفت: امروز تیم نفت آبادان متعلق به نفت نیست بلکه جزئی از هویت آبادان است.

به گفته وی، با پیشنهاد همکاران بخش اجتماعی، اصل بر این است که در درون شهرها به ساخت واحدهایی اقدام کنیم و افراد نیز در آنجا زندگی کنند، درست است که در مرحله اول امکان دارد ٨٠ درصد امکانات مربوط به صنعت نفت باشد اما افراد به هم پیوسته خواهند بود و به مرور نیز مردم با یکدیگر پیوند داشته و ارتباط برقرار می کنند.

زنگنه با بیان اینکه توسعه طرح‌های اقماری در مناطقی مانند عسلویه معنا ندارد، تصریح کرد: در طرح‌های اقماری، کارکنان در هتل زندگی می‌کنند و خانواده با آنها نیست و این مسئله سبب می‌شود تا آنها دلبستگی نسبت به محلی که در آن کار می کنند، نداشته باشند؛ در نتیجه شاهد این هستیم که هیچ هویتی در آن منطقه شکل نمی گیرد.

وی، ساخت شهرک‌ها را یکی از دلایل بی هویتی اعلام کرد و افزود: این مسائل سبب می‌شود تا میان خانواده ها و کارکنان مشکلاتی به وجود آید.

این مقام مسئول همچنین به افزایش اختصاص درآمدهای نفت به عمران مناطق نفتی اشاره کرد و اظهار داشت: این مقدار هم اکنون به ٢ درصد رسیده در حالی که در سال ٧٩، ٢ در هزار بوده است.

وی ادامه داد: سال گذشته از دولت درخواست کردیم تا دو درصد از هزینه طرح‌ها به اهداف اجتماعی اختصاص یابد که دولت نیز با این مسئله موافقت کرد و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز ابلاغ شد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه اجرای همه امور افزون بر پول به کار مدیریتی نیاز دارد به اهمیت نقش بانوان در اجرای فعالیت‌های اجتماعی تاکید کرد و افزود: ما نمی‌توانیم کار اجتماعی را در مناطق انجام دهیم و به بانوان توجه نکنیم، زیرا رضایت مندی بانوان سرانجام به رضایت مندی افراد منجر می شود.

وی افزود: اگر بانوان راضی باشند، جامعه نیز راضی است و اگر آنها ناراضی باشند، سرانجام شاهد نارضایتی افراد خواهیم بود.

زنگنه با بیان اینکه وزارت نفت به مسئولیت اجتماعی خود واقف است اما تصور پولدار بودن نفت درست نیست، افزود: با اینکه وزارت نفت پول زیادی را تولید می‌کند اما بخش قابل توجهی از آن به یارانه اختصاص می‌یابد و مبلغ ناچیزی به این صنعت نفت می‌رسد؛ حتی در مواردی که در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل روبرو هستیم.

وزیر نفت با حمایت از توجه به سلامت و بهداشت خاطرنشان کرد: همه فکر می کنند ما پولدار هستیم اما درآمدهای ناشی از صادرات نفت به خزانه واریز می شود و تنها مبلغ کمی از آن سهم نفت است.
22539

 

کلید واژه ها: بیژن نامدار زنگنه - نفت - وزارت نفت -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده