ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تغییر سیاستهای جمعیتی، گامی مهم در دستیابی به اقتدار محسوب می‌شود

سمینار تحولات و سیاستهای جمعیت در ایران از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مرکز بررسیهای استراتژیک ریاست جمهوری و مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

به گزارش سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روز سه شنبه 28 اردیبهشت ماه نشست مشترک مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با موضوع" تحولات و سیاست های جمعیت در ایران" با حضور علی اکبر ولایتی رییس مرکزتحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ، حسام الدین آشناریاست مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزارشد.

در ابتدای این برنامه ولایتی ضمن تشریح جایگاه جمعیت کشورها در جهت رشد و توسعه بنیادین گفت: جمعیت کارآمد و موثر یکی از مهمترین عوامل در رشد و توسعه حتی در نبود برخی امکانات است. چنانچه ملاحظه می کنیم در کشوری مانند کره جنوبی که به نسبت کره شمالی دارای کمترین منابع طبیعی در زمینه های مختلف بوده به دلیل بهره مندی از ظرفیت جمعیت کارآمد، توانمند، فعال و تحصیل کرده توانسته مسیر توسط یافتگی را شانه به شانه کشورهای پیشرفته به خوبی طی کند.

وی در همین ارتباط افزود: نکته قابل توجه در مورد ایران اینکه در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، اسلامی و بسیاری از دیگر کشورها دارای کارآمدی، سطح تحصیلات بالا و جوان می باشد و بنابراین از جمله مهمترین مولفه های قدرت که همانا جمعیت به ویژه جمعیت تحصیل کرده می باشد در کشور فراهم است و باید از این بستر به نحو مناسب و مطلوب بهره برداری کرد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک به سخنان ساموئل هانتینگتون اندیشمند آمریکایی مبنی بر نگرانی از افزایش جمعیت مسلمانان و کاهش جمعیت مسیحیان هم اشاره و تصریح کرد: برنامه های نظام سلطه برای کاهش جمعیت جهان اسلام و کاهش توانمندی های آن در کنار تلاش برای افزایش جمعیت در دیگر کشورها نکته بسیار مهمی است که در برنامه ریزیها و سیاستها باید مورد توجه جدی قرار گیرد و بستر لازم در کنار افزایش جمعیت برای توانمند سازی و استفاده بهینه و عقلانی از ظرفیت و توانمندی های جمعیتی و امکانات و منابع مالی و انسانی صورت پذیرد.

ولایتی به ابلاغ سیاستهای کلان کشور در زمینه های مختلف از جمله سلامت و منابع ارزشمند انسانی توسط مقام معظم رهبری اشاره و افزود: تغییر سیاستهای کشور در حوزه جمعیت و سلامت و تدوین سیاست‌های کلی برای افزایش جمعیت و توانمند سازی آن به ویژه در مقایسه با کشورهای منطقه مثبت و گام مهمی در دستیابی به اقتدار و رشد و توسعه محسوب می شود که امیدواریم این گونه نشستهای تخصصی و اهتمام صورت گرفته زمینه‌های لازم را برای شکل گیری اجماع ملی در برنامه ریزی و اجرا فراهم کند.

آشنا، ریاست مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری نیز سخنران بعدی این نشست بود که نگاه برنامه ریزی و سیاست گذاری دقیق و درست برای ارتقاء کارآمدی منابع انسانی و جمعیت را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اینکه جمعیت عامل مهمی در رشد و توسعه کشور محسوب می شود بر ضرورت افزایش سطح تحصیلی و توانمند سازی و ارتقاء کیفیت در کنار کمیت به منظور بهره مندی در جهت رشد و توسعه کشور تاکید کرد.

در ادامه این برنامه متخصصان و کارشناسان مرتبط با این موضوع به ارایه دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X