ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درخشش 450 ساله یک ابر نو اختر!

در سال 1572، یک کوتوله سفید روشن در آسمان شروع به درخشش کرد که با چشم غیرمسلح قابل رویت بود و ستاره شناسان مانند تیکو براهه با وجود نبود تجهیزات امروزی، قادر به نظارت بر رویدادهای آن بودند.

درخشش 450 ساله یک ابر نو اختر!

ابر نو اختر "تیکو" یک ابرنواختر در صورت فلکی قیفاووس است که یکی از هشت ابر نو اختر دیده شده توسط چشم غیرمسلح انسان در طول تاریخ است.

امروزه ما به لطف داده‌های موجود از تلسکوپ فضایی چاندرا، شانس دیدن این ابرنواختر را داریم و مشاهده می‌کنیم که بعد از گذشت 450 سال این ابرنواختر هنوز هم در حال درخشش است.

یک گروه از ستاره شناسان از داده های چاندرا که در بین سال‌های 2000-2015 جمع آوری شده برای ایجاد یک ویدیو استفاده کردند.

تصویر موجود نشان دهنده این است که این ابر نو اختر که 10 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، هنوز هم از منظر سیاره ما روشن و درخشان است.

تیم محققان همچنین دریافتند که بخش‌های سمت راست و پایین سمت راست این ابرنواختر دو برابر سمت چپ آن رشد می‌کند. آنها بر این باورند که تفاوت در چگالی گاز سبب ادامه یافتن این رشد شده است.

منبع: ایسنا

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-فناوری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده