ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روایت گندم هایی که در تموز آفتاب خمیدند ، نارس تکیدند و فصل برداشت را ندیدند

به گزارش خبرنگار ایرنا ، داستان غمبار خشکیدن کشتزارهای گندم در شهرستان خرامه و بخشی از کشتزارهای گندم زیر دست سد درود زن ، داستان غمباری است که امسال دراستان فارس رقم خورد و کام همگان را تلخ کرد ، داستانی که دیر یا زود می بایست اتفاق بیفتد تا درس و تجربه ای برای برنامه ریزی بیشتر و بهتر و سیاستگذاری اثر بخش تر در سالهای آینده باشد.
روایت غمبار خشک شدن حدود 30 هزار هکتار از مزارع گندم زیر دست سد درود زن که امسال به علت تداوم خشکسالی و ناکافی بودن آب سد از آبیاری افتاد و به خشکی گرایید ، تلنگری به مسوولان و برنامه ریزان در حوزه آب و کشاورزی استان فارس است که با تدبیر و درایت بیشتر و با اقتدار و حضور فعال تر در این حوزه در سالهای آینده جلوی تکرار این مصایب را بگیرند .
اصل ماجرای خشک شدن کشتزارهای گندم در شهرستان خرامه و دشت آهو چر زرقان و بخشی از مزارع زیر دست سد درود زن در گفت و گوی خبرنگاران با حسین صالح جهرمی معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان فارس تشریح شد ، گزیده ای از روایت خشک شدن این مزارع در زیر به نقل از حسین صالح جهرمی معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان فارس در این گفت و گو بیان می شود .
حوضه آبریز سد درود زن مهمترین حوضه آبریز در استان فارس است که کشتزارهای سه شهرستان شیراز ، مرودشت و خرامه که از زمان احداث این سد حقابه دریافت می کرده اند را مشروب می سازد .
سد درود زن برای تامین آب کشاورزی حدود 40 هزار هکتار از اراضی زیر دست طراحی و ساخته شده در حالی که با افزایش سطح زیر کشت در سالهای مختلف اکنون بیش از 70 هزار هکتار گندم و جو و سایر محصولات کشاورزی در زیر دست سد درود زن کشت می شود و انتظار این است که سد بتواند برای همه این میزان اراضی آب کشاورزی تامین کند در حالی که با تداوم خشکسالی و کاهش حجم آب سد و همچنین کاهش سفره های آب زیر زمینی این امر تقریبا نشدنی و غیر ممکن است .
اوایل هر سال سازمان آب با صدور اطلاعیه هایی از کشاورزان می خواهد که از کشت بی رویه و کشت محصولات آب بر و کشت بدون ضابطه پرهیز کنند ، این اطلاعیه ها با چاپ در روزنامه ها و پخش از طریق صدا و سیما و همچنین از طریق بخشدارهای و شوراها و دهیاران به اطلاع روستاییان و مردم می رسد و مستند همه اطلاعیه هایی که در اوایل فصل پاییزو قبل از کاشت گندم صادر شده در آرشیو سازمان آب وجود دارد .
معمولا اغلب کشاورزان استان فارس به این اطلاعیه ها توجهی نمی کنند ، کشاورزی دراستان فارس از نوع معیشتی است و اگر کشاورزان گندم نکارند چیزی دیگری نمی کارند و معاش یکسال خانواده کشاورزان وابسته به همین کشت ها است ، مجاز یا غیر مجاز اعلام کردن کاشت محصولات کشاورزی نمی تواند کشاورزان را از تداوم کشت باز دارد .
امسال به مدد بارندگی های مطلوب که در فصل پاییز نازل شد ، اغلب مزارع گندم سیراب شدند و رویش خوبی دراین فصل رخ داد اما همین زمان بهترین وقت بود که کشاورزان به توصیه های کارشناسی توجه کنند و داوطلبانه بخشی ازمزارع گندم را از آب بیندازند تا بوته های گندم که در دوران جنینی قرار داشت و هنوز رشد آنچنانی نکرده بود، پا نگیرد و باعث تاسف و افسوس و دریغ های بعدی نگردد.
در همین مقطع زمانی نیز کارشناسان هشدارهای لازم در باره بارندگی های نامناسب زمستانی را به کشاورزان دادند و از آنها خواستند که قسمتی از مزارع را از آب بیندازند اما گوش شنوایی برای این هشدارها در اغلب مناطق وجود نداشت .
هجدهم اسفند ماه 94 کمیته و کارگروه آب و کشاورزی استان فارس که جلسات آن دراستانداری فارس تشکیل می شود در باره بخشی از این مزارع و رها کردن آب تصمیم گرفت.
دراین نشست نظر همه مدیران و مسوولان به جز نظر مدیران و مسوولان سازمان آب مبنی بر رها سازی آب کشاورزی برای آبیاری مزارع زیر دست بود ، هر چند پیش بینی می شد که رها سازی 100 میلیون متر مکعب آب موجود دردی از این کشتزارها دوا نمی کند اما فشارها و نظرات بر این شکل گرفت که آب موجود رها شود .
50 میلیون متر مکعب از آب موجود برای حدود 30 هزار هکتاز از مزارع شهرستان خرامه و بخش زرقان شیرازرها سازی شد، 50 میلیون متر مکعب دیگر نیز در دو بخش 25 میلیون متر مکعبی برای کشاورزان شهرستان مرودشت اختصاص یافت .
کشاورزان شهرستان مرودشت در یک حرکت خودجوش و در یک اقدام با تدبیر جوامع محلی به صورت داوطلبانه نیمی از مزارع خود را در همان زمان از آب انداختند و داوطلب شدند که آب در بین تعدادی از کشاورزان تقسیم شود ، این اقدام باعث شد که حدود 15 هزار هکتار از مزارع این شهرستان قبل از آنکه رشد قابل توجه داشته باشد از آب بیفتد اما 15 هزار هکتار باقیمانده در دو نوبت آب کافی دریافت کند و اکنون نیز محصول مناسب و قابل برداشت دارد .
کشاورزان شهرستان خرامه و مناطقی از بخش زرقان همه سهمیه آب خود را یکجا مطالبه کردند و 66 میلیون متر مکعب که بیشتر از سهمیه آب توافق شده بود برای آنان رها سازی شد ، در زمان رها سازی این آب از همه نمایندگان کشاورزان تعهد گرفته شد که مطالبه آب بیشتر نکنند چون آبی برای رها سازی وجود ندارد .
سد درود زن در تاریخ هجدهم اسفند ماه سال گذشته 440 میلیون متر مکعب آب داشته است و بر اساس نظرات کارشناسی که هر سال رعایت می شود نگهداشت 330 میلیون متر مکعب آب برای پایداری سد و تامین آب شرب تابستان مردم شیراز و مرودشت ضرورت دارد و الزامی است بنا بر این فقط روی 100 میلیون متر مکعب آب در آن زمان تصمیم گیری شد .
رها سازی آب برای کشاورزان تا نهم فروردین 95 ادامه داشت ، این در حالی است که کشتزارهای گندم دراین مناطق تا اوایل خرداد نیاز به آبیاری دارد تا به ثمر بنشیند .
با گرم شدن هوا در اواخر فرودین و اردیبهشت ماه مزارع نیاز به آب بیشتر پیدا کردند و چون سهمیه رها سازی آب وجود نداشت کار به تجمعات و شعار و ازدحام کشیده شد اما با شعار و ازدحام آبی از آسمان نازل نمی شود ، همه ما نگران و ناراحت خشک شدن بخشی از مزارع گندم در شیراز و خرامه هستیم اما این موضوع را باید در نظر گرفت که سد درود زن در اولویت نخست باید آب شرب شیراز و مرودشت را نیز تامین کند.
روایت خشک شدن مزارع گندم دراین مناطق باید به درسی برای سالهای بعد تبدیل شود ، کشاورزان و بهره برداران کشاورزی باید به هشدارها و توصیه های کارشناسی بیشتر توجه کنند ، خشکسالی در فارس امسال وارد نهمین سال متوالی شده است ، معلوم نیست در سالهای آینده وضعیت بارش ها دراین استان بهتراز امسال باشد ، تاکید و فشار بیشتر بر بخش کشاوری و کاشت محصول گندم دیگر پاسخگو نیست و نباید برای اشتغال بیشتر به کشاورزی فارس فشار بیشتر وارد کرد ، طرح های نوبت بندی استفاده از آب کشاورزی درسالهای بعد می بایست بین شهرستان ها و مناطق اجرا شود .
6113 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده