ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیر عامل سازمان آب فارس :جلوگیری از کشت بی رویه شلتوک ابزار قانونی می خواهد

مهندس حمید رضا دهقانی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گیر قانونی دراین موضوع باید حل شود، امید است منتخبان مردم در مجلس دهم بتوانند به دردهای عمیق جامعه ما در این بخش توجه کنند و قانونی تصویب کنند که بتوان به واسطه آن جلو قلدری ها و جوسازی ها در بخش کشاورزی را گرفت، قانونی که بتواند کاشت برخی از محصولات آب بر را ممنوع کند .
وی اضافه کرد : ضمن آنکه جلوگیری از کاشت شلتوک در مناطقی از فارس که با آب چاه برنجکاری می کنند نیاز به فرهنگ سازی دارد ، چگونه می توان رویکردی که 200 سال ادامه داشته ، یک شبه تغییر کند؟ تغییر در الگوی کشت و تغییر در رفتار کشاورزان و تغییر در تفکری که به توصیه های کارشناسی توجه کند و خشکسالی را درک کند نیاز به فرهنگ سازی دارد .
مدیر عامل سازمان آب منطقه ای فارس افزود: متاسفانه نوع کشاورزی استان فارس به گونه ای است که اغلب کشاورزان این استان اگر امسال چیزی نکارند چیزی برای مصرف و ارتزاق ندارند ، کشت گندم و برنج مثل کشت پسته و زعفران نیست که سود آور باشد ، کشاورز کرمانی اگر نتواند در رفسنجان پسته بکارد به کالیفرنیا می رود و در آنجا پسته می کارد اما کشاورز استان فارس وابسته به کشت برنج و ذرت و گندم است و معاش او از این راه است .
این مقام مسوول با بیان اینکه در سال های گذشته هر کاری برای توقف کشت شلتوک با آب چاه در بالا دست سد درود زن انجام دادیم گفت : این تلاش ها به بن بست رسیده و کشاورزان کار خود را ادامه داده اند، آمارها حکایت از آن دارد که در دوره خشکسالی فشار بر شلتوک کاری در فارس بیشتر شده است ، کسانی که دراین کار آدرس غلط به کشاورز می دهند و توپ را از زمین این مسئول به زمین آن مسئول می اندازند به مردم و به استان فارس خیانت می کنند آنها دلسوز مردم و کشاورز نیستند .
دهقانی گفت : برخی از مستنداتی که در کتابخانه ما وجود دارد نشانگر آن است که کارشناسان از دهه 40 دشت های فارس را ممنوعه اعلام کرده اند ، برداشت بی ضابطه آب از دشت های استان فارس به کلی رمق این دشت ها را کشیده است ، رایگان بودن آب کشاورزی موجب شده تا هیچ سرمایه گذاری سودمندی روی کشت های گلخانه ای انجام نشود و کشاورزان در یک ماراتن نفس گیر که هر ساله تکرار می شود با کشت بیشتر بر سفره های آب زیر زمینی فشار بیشتر وارد کرده اند .
6113 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده