ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آمریکا به گروه‌های تروریستی کمک می‌کند

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با اشاره به حمایت‌های مادی و سیاسی برخی کشورها از گروه‌های ترویستی منطقه اظهار کرد: اطلاعات دقیقی داریم که آمریکا از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار احمد وحیدی طی سخنانی در همایش ملی آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران با اشاره به وضعیت امروز منطقه و تهدیدات پیرامونی کشور، اظهار کرد: امروز نیات خصمانه و اقدامات دشمنانه مخاصمین و دشمنان ما امری روشن و بدیهی است و مشاهده می‌کنیم که عده‌ای هم نیت خصمانه دارند و هم آنها را اعلام می‌کنند و همچنین در راستای اعمال آنها تلاش می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه این تهدیدات در گذشته در سطح فرامنطقه‌ای مطرح می‌شد ولی امروز در سطح منطقه نیز شاهد این موارد هستیم، خاطرنشان کرد: اینکه آنها می‌توانند علیه ایران دست به اقدامی بزنند یا نه یک موضوع است اما آنچه که مهم است این است که ما باید بررسی کنیم و ببینیم که چه اقداماتی در راستای مقابله با آنها می‌توانیم انجام دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با اشاره به فعالیت جریانات تروریستی در منطقه، گفت: امروز در منطقه با جریانات تروریستی هستیم که دارای سرزمین، حکومت و حمایت‌های مالی و سیاسی گسترده‌ای هستند.

وزیر سابق دفاع با اشاره به پیشنهاد برخی کشورها مبنی بر قرار گرفتن نام داعش در لیست گروه‌های تروریستی،‌ خاطرنشان کرد: اخیراً مشاهده کردیم که بعد از جنایات حلب و پیشنهاد قرار گرفتن نام داعش در لیست گروه های تروریستی، این پیشنهاد از سوی آمریکا،‌ فرانسه و برخی کشورهای دیگر با مخالفت مواجه شد.

وحیدی با بیان اینکه اطلاعات دقیقی از کمک آمریکا به گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه داریم، تأکید کرد: منطقه شرق ایران و آسیای میانه جزو مناطقی است که این گروه‌های تروریستی به دنبال انتقال پایگاه‌های خود به آنجا هستند.

رئیس مرکز تحقیقات دفاعی راهبردی با اشاره به شرایط ویژه مناطق کویری و شرق کشور،‌ خاطرنشان کرد: وجود پایگاه‌های آمریکا و برخی دیگر از دشمنان در منطقه شرق و کشورهای افغانستان و پاکستان، سواحل دریای عمان و مکران به عنوان یکی از نقاط پیش‌بینی شده برای ورود دشمن، تلاش در سوار شدن بر گسست‌های فرقه‌ای و مذهبی در مناطق جنوبی و کویری کشور و همچنین عدم ثبات و پایداری سیاسی در کشورهای منطقه و ناپایداری‌های کشورهای آسیایی غربی از جمله شرایطی است که نیاز به توجه به مناطق کویری را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

وی گفت: همچنین نامشخص بودن و متغیر بودن محیط تهدیدات آینده به دلیل تغییرات و تجهیزات و دکترین‌های دفاعی و جنگی، گسترده شدن آوردگاه‌های نبرد، به هم نزدیک شدن استراتژی، عملیات و تاکتیک و رشد تکنولوژی و ساماندهی جنگ‌های نوین از این طریق را از جمله دیگر شرایطی دانست که موجب جلب توجه بیشتر نسبت به مناطق کویری می‌کند.

وزیر سابق دفاع در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر لزوم استفاده از دفاع استراتژیک در مقابله با تهدیدات مختلف علیه کشور، گفت: در کشور باید بتوانیم از دفاعی استراتژیک برخوردار باشیم. برای تحقق این دفاع نیز باید دارای عمقی استراتژیک باشیم که برای تحقق این امر نیازمند ایجاد لایحه‌های دفاعی و تأخیری در منطقه هستیم.

وی انعطا‌ف‌پذیری و تحرک سریع، یکپارچگی سرزمینی و سرعت و فوریت پاسخ به تهدیدات را، خودکفایی و خوداتکایی مناطق در بحث دفاع،‌ بسیج و مشارکت عمومی و همچنین پدافند غیرعامل را از جمله مواردی دانست که باید در بخش دفاع نظامی مورد توجه قرار بگیرد.

وحیدی با تأکید بر اینکه دفاع ما دفاعی همه‌جانبه است، خاطرنشان کرد: دفاع همه‌جانبه صرفاً مختص به بخش نظامی نیست بلکه باید مجموعه قدرت‌هایی را که می‌توانند منجر به دفاعی همه‌جانبه شوند، بازشناسی، بازتعریف و تصویب کنیم.

وی ادامه داد: در همین زمینه باید علاوه بر توجه به موضوع مدیریت سرزمینی،‌ به جهت افزایش کارایی مناطق، ظرفیت‌سازی شایسته‌ای نیز انجام دهیم. افزایش چگالی سکونت مردم و استقرار جمعیت در مناطق خالی از سکنه و تهیه لیستی از فعالیت‌ها برای پشتیبانی از دفاع همه‌جانبه نیز از جمله مواردی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

وزیر سابق دفاع در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر لزوم توجه به تمدن ایرانی- اسلامی، جمعیت و تعادل منطقه‌ای کشور، خاطرنشان کرد: امروز دیگر تمدن غربی و عثمانی به عنوان یک تمدن مطرح نیستند و خود ترک‌ها و عرب‌ها نیز به این موضوع اعتراف می‌کنند؛ چرا که آنها در حال پیگیری تمدن غرب هستند و در راستای تحقق آن تمدن تلاش می‌کنند.

وی تأکید کرد: بنابراین، می‌توان گفت که امروز تمدن‌های عثمانی و عربی دیگر مطرح نیستند و تنها تمدنی که امروز در منطقه مورد بحث و طرح قرار می‌گیرد تمدن اسلامی- ایرانی است. به همین دلیل ما باید در راستای تحقق این تمدین نوین و باسابقه تلاش کنیم. در همین راستا همه سرزمین ایران باید وظیفه خود را در حوزه تحقق تمدن اسلامی- ایرانی انجام دهد.

وحیدی خاطرنشان کرد: تحقق تمدن نوین ایرانی- اسلامی با نگاه به شرق کشور و گسترش این تمدن در این مناطق جایگاهی دست یافتنی است.

وی همچنین توجه به جمعیت کشور را از جمله موضوعات استراتژیک از بعد دفاعی دانست و گفت: متأسفانه امروز در میان کشورهای اسلامی ایران بعد از آلبانی بهترین نرخ رشد جمعیت را دارد و این واقعاً فاجعه‌ای برای کشور است.

وحیدی با اشاره به برخی از اظهارات مبنی بر اینکه ایران ظرفیت جمعیت بیشتر را ندارد، اظهار کرد: برخی به اشتباه اظهار می‌کنند که ایران دیگر ظرفیت جمعیت بیشتر از جمعیت کنونی را ندارد، این در حالی است که فائو برای ایران پیش‌بینی کرده که این کشور دارای ظرفیت تأمین تغذیه برای 500 میلیون نفر است. همچنین در دورنمایی که مقام معظم رهبری برای کشور تعیین کرده‌اند، 50 تا 200 میلیون نفر، جمعیت ایران خواهد بود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در بخش‌های کویری و شرق کشور، خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز کشور به افزایش جمعیت،‌ مناطق شرقی و کویری از جمله مناطقی است که باید نسبت به افزایش جمعیت و سکونت در آنها اندیشیده شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک دفاعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر لزوم تعادل منطقه‌ای در کشور جهت مقابله با تهدیدات مختلف از جمله تهدیدات دفاعی، اظهار کرد: بر اساس تقسیم‌بندی‌های انجام گرفته شده 55 درصد از مساحت کشور در شرق و 45 درصد متعلق به غرب است. همچنین 65 درصد معادن موجود در کشور در منطقه شرق و 35 درصد معادن در منطقه غرب قرار دارد. 70 درصد مرز آبی کشور در شرق و 30 درصد این مرزها در غرب وجود دارد. همچنین بزرگترین مرز ترانزیتی کشور از منطقه شرق عبور می‌کند اما با وجود همه اینها حدود 10 درصد جمعیت کشور در منطقه شرقی و 90 درصد در منطقه غربی ساکن شد‌ه‌اند و این موضوع، موضوع ایجاد عدم تعادل جدی در کشور شده که باید حل و بررسی شود.

وزیر سابق دفاع تصریح کرد: عدم تعادل موجود در کشور به جز ناامنی،‌ موجب برهم خوردن تعادل در حوزه عدالت اجتماعی نیز می‌شود. به همین دلیل در راستای مقابله با این موضوع باید برنامه‌ریزی‌های در قالب برنامه‌های ملی و نگاهی بومی مبتنی بر توانمندی‌های موجود و متناسب با ظرفیت‌های در اختیار انجام شود.

وحیدی در پایان با تأکید بر لزوم توجه به هویت ایرانی- اسلامی و انقلابی در کشورمان، خاطرنشان کرد: امروز آمریکا و دشمنان منطقه‌ای ما روی جنگ‌های قومیتی حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند. در همین راستا بسیار حائز اهمیت است که ما در مناطق کویری اقدام به هویت‌سازی ایران اسلامی و انقلابی کنیم و اجازه ندهیم که گسست‌های فرقه‌ای و منطقه‌ای در این مناطق صورت بگیرد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X