ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس جمهوری افغانستان: وظیفه حکومت شنیدن پیام تمامی اقشار جامعه است کمیسیون ملی کار خود را آغاز کرد

به گزارش ایرنا، «محمداشرف غنی» در بیانیه ای که شامگاه دوشنبه منتشر شد، افزود:«یک بار دیگر تاکید می کنم که امسال، سال حرکت توسعه کشور است و من تمامی کوشش خود را به خرج خواهم داد تا یک یک شهروندان در تمامی استان ها به گونه ای متوازن از این توسعه برخوردار شوند».
هزاران تن از مردم کابل در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ بامداد دوشنبه به خیابان ها سرازیر شدند و شعارهای «عدالت عدالت- توسعه حق ماست» سردادند. برخی آگاهان شمار تظاهرکنندگان را نزدیک به 100 هزار نفر برآورد کردند.
«شورای عالی مردمی» افغانستان متشکل از رهبران احزاب، شماری از رهبران جهادی و فعالان مدنی، تظاهرات بزرگ روز «دوشنبه » موسوم به «جنبش روشنائی» را سامان دهی کردند و شماری از اعضای این شورا در جمع راهپیمایان به سخنرانی پرداختند و گفتند که تا تحقق خواسته خود مبنی بر تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ ؛ به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.
«توتاپ» نام طرح خط انتقال برق ترکمنستان به افغانستان از مسیر کشورهای ازبکستان و تاجکستان است. اعتراض کنندگان خواهان انتقال این خط برق از مسیر بامیان هستند، اما شرکت توزیع برق افغانستان «برشنا» اعلام کرده است که این خط برق به دلیل کاهش هزینه های اقتصادی باید از مسیر «سالنگ» از توابع استان پروان همجوار با مرزهای شمالی پایتخت عبور کند.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان نیز دیروز در واکنش به تظاهرات ده ها هزار نفری شهروندان افغان اعلام کرد که برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز در چارچوب قانون از حقوق مسلم و اساسی شهروندان است و حکومت با درنظر گرفتن نظرات رهبران معترضان، کمیسیونی ملی برای بررسی مسیر انتقال خط برق را تعیین و فعالیت های اجرائی و تدارکاتی این طرح را به حالت تعلیق درآورده است.
کمیسیون ملی بررسی مسیر طرح انتقال خط برق توتاپ از صلاحیت ویژه برای بررسی تمامی اسناد چهارساله گذشته برخوردار خواهد بود و حکومت وحدت ملی در چارچوب پیشنهاد این کمیسیون نسبت به تعدیل و یا پیشبرد آن، اقدام خواهد کرد.
رئیس جمهوری افغانستان در پیام جدیدش گفته است: صدای مردم ما شنیدنی است، زیرا صدای خیرخواهی، دلسوزی و احساس مسئولیت است. حکومت وظیفه دارد که پیام همه اقشار جامعه را بشنود و هر سخن سازنده را جدی بگیرد و از آن تقدیر کند. ما وظیفه خود می‌دانیم که به هر ندای برخاسته از حس وطن دوستی، برابری خواهی و تعهد ملی گوش بدهیم. ما وظیفه خود می‌دانیم که زمینه رسیدن و رساندن پیام‌های افراد و اقشار ملت سربلند خود را مساعد کنیم.
وی افزوده است: آزادی گردهمایی و تظاهرات از ارزش‌های والای قانون اساسی افغانستان و حق مسلم شهروندان است. تأمین امنیت راهپیمایی‌ها و ایجاد فضای آزاد استفاده از این حق، از تکالیف و مسئولیت دولت به خصوص نیروهای امنیتی است و من در جریان گفت وگوها، بحث‌ها و تبادل نظرهای مردم بوده‌ام و خوشحالم که مردم ما هر روز گام‌های پخته تری را برای تمرین دمکراسی و حاکمیت مردمی برمی‌دارند.
'اشرف غنی' در پیامش گفته است که تجمعات مسالمت آمیز و طرح دیدگاه‌های متفاوت، ما را در حکومتداری خوب یاری می‌رساند و دمکراسی جوان ما را استوارتر می‌گرداند و من در طول دو هفته گذشته، مساله برق وارداتی و تفاوت دیدگاه‌های ارائه شده در این خصوص را با دقت و مسئولانه بررسی کرده و در این راستا تصمیم های اجرایی متعدد را براساس خواست معترضان اتخاذ کرده ام.
رئیس جمهوری افغانستان افزوده است: آخرین اقدام در این مورد، ایجاد کمیسیون ملی با هدف یافتن راه ‌حلی برای این موضوع به ریاست دکتر 'محمد همایون قیومی' از متخصصان مجرب و شناخته شده در سطح بین المللی بود که از فردا فعالیت خود را آغاز می‌کند.
وی، اطمینان داده است که گفتمان مردمی اخیر می‌تواند بر غنای کار این کمیسیون بیفزاید، زمینۀ مشارکت همگانی را در اجرای طرح های ملی مساعدتر سازد و حکومت را در رسیدن به نتیجه‌ای که خیر و رفاه عمومی در آن باشد، رهنمون کند.
رئیس جمهوری افغانستان در پیامش از همه کسانی که به گفته وی دلسوزانه و به دور از روحیه ماجراجویی و موج سواری، وارد این بحث شدند، نظر دادند، تحلیل کردند، پیشنهاد دادند و ملاحظات خود را مسئولانه در میان گذاشتند، صمیمانه سپاسگزاری کرده و از نیروهای امنیتی نیز که در تامین امنیت تظاهرات و جلوگیری از بروز فعالیت های خرابکارانه تلاش کردند، قدردانی به عمل آورده است.
دولت وحدت ملی گفته است که تغییر مسیر انتقال برق از بامیان به سالنگ به کابینه حکومت قبل بازمی گردد، اما این دولت برای تامین برق استان بامیان، در سال 2013 اجرای طرح آن را برای مدت شش ماه به تعویق انداخت و در این مدت، کمیته ای موظف شده بود تا تمامی امکانات را برای تأمین برق بامیان و یافتن منابع آن، جست و جو کند.
بانیان «جنبش روشنائی» اما گفته اند که عبور این خط برق از بامیان به تصویب رسیده بود و دولت وحدت ملی در یک تصمیم مخفیانه آن را به مسیر سالنگ تغییر داده است. این موضع حامیان جنبش روشنائی درحالی مطرح می شود که «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت وحدت ملی نیز روز یکشنبه در جمع نمایندگان مجلس به اسنادی اشاره کرد که در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین برای عبور این خط برق از مسیر سالنگ تهیه و امضاء شده است.
اساق*1610**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده