ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارخانه‌ای: آمریکایی‌ها به صورت افسارگسیخته اموال ایران را غارت می‌کنند

ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها به صورت افسارگسیخته دست به غارت اموال ایران زده‌اند، گفت: هدف طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از جنایات آمریکا صرفا پیگیری حقوقی نیست بلکه روح آن، اقدام متقابل است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان کلیات طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات امریکا علیه ایران و اتباع ایرانی را مورد بررسی قرار دادند و تصویب کردند.

در جریان بررسی کلیات طرح مذکور، ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به اقدامات سلسله‌وار آمریکا در تصرف اموال ایران ضرورت دارد که مجلس در مقابل موضع‌گیری قاطع داشته باشد.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها درباره موارد مرده و بایگانی شده 30 سال پیش هم حکم صادر می‌کنند که حکم محکومیت 46 میلیارد دلاری با هماهنگی کنگره و قوه قضائیه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران که با احتساب موارد در دست اقدام در دادگاه‌های آمریکا به 80 میلیارد دلار بالغ می‌شود،‌ از این موارد است.

نماینده مردم همدان در مجلس با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها به صورت افسارگسیخته دست به غارت اموال جمهوری اسلامی ایران زده‌اند، اظهار داشت: این طرح را تهیه کردیم که اگر‌ آمریکایی‌ها با تمسک به موارد کذب علیه ایران اقامه دعوی کنند ما با موارد حقیقی علیه آنها اقامه دعوی کنیم.

کارخانه‌ای با اشاره به پیگیری حقوقی دولت و صدور حکم جهت دریافت 51 میلیارد دلار غرامت از آمریکا گفت:‌ مرحله دوم اقدام متقابل است؛ این بحث مطرح می شود که آمریکا در ایران اموال ندارد؛ ما احکام صادر می‌کنیم و به نهایت می‌رسانیم و از اهرم‌های اقدام متقابل استفاده می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در این طرح هدف صرفا پیگیری حقوقی مسئله نیست، افزود: روح این طرح به زیاده‌خواهی‌های ‌آمریکا بازمی‌گردد و ناظر به مواردی است که ظرف 63 سال گذشته از کودتای 28 مرداد تا به امروز علیه کشورمان انجام داده‌اند. لذا هر خسارتی از آمریکا در آینده نیز رخ دهد می‌تواند در قالب طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی بگنجد.

** پیرموذن: طرح از پختگی کامل برخوردار نیست

در ادامه کمال‌الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس در مخالفت با کلیات طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران در سخنانی، گفت: تاریخ گواهی می‌دهد که کارنامه آمریکا در ایران به عملکرد زمامداران و نمایندگان مجالس و کنگره آمریکا نسبت به ملت ایران آکنده ظلم‌ها، خیانت‌ها و جنایت است و ملت ایران نیز به خوبی دشمنی آمریکا را نسبت به خود و جمهوری اسلامی ایران درک می‌کند.

وی افزود: استراتژی آمریکا در مورد ایران این است که استقلال،‌ آزادی و جمهوری اسلامی را که محصول عظیم ملی و اسلامی است از ایران بگیرند و یک بار دیگر ایران را به کشوری تبدیل کنند که غلام حلقه‌ به گوش آمریکا در منطقه باشد.

این نماینده مجلس همچنین ادامه داد: علیرغم توفیقات دولت یازدهم در برجام و تعامل نسبتاً امیدوارکننده آمریکا متأسفانه زمامداران آن تاکتیک فریبکارانه را علیه ملت ایران به کار می‌برند و اخیراً هم قضات و کنگره تصمیماتی برای تصاحب اموال و دارایی ایران گرفته‌اند. در واقع جای شاکی و متشاکی عوض شده است.

پیرموذن با تأکید بر اینکه این طرح از پختگی کامل برخوردار نیست، گفت: ترسم از آن است که با عجله طرحی را تصویب کنیم که ملعبه‌ای برای شیطنت بیشتر استکبار باشد. لذا باید طرحی را به تصویب برسانیم که موجبات درهم ریختگی نظام حقوقی نشود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس، تأکید کرد: ما فقط شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهیم در حالی که با فرار مغزها آن کشور را تقویت می‌کنیم لذا درخواست دارم که طرحی معقول،‌ کارساز و ضداستکبار با مشارکت دولت و سردمداران نبرد دیپلماسی تهیه کنیم تا مشکلی برای دولت برآمده از اراده ملت پیش نیاید.

** نقوی حسینی: اقامه دعوی حق ملت است

سیدحسین نقوی حسینی، نماینده مردم ورامین در مجلس نیز در موافقت با کلیات این طرح، ‌گفت: ملت ایران می‌دانند که کشور ما مملو از جنایات، تجاوزات و خیانت‌های آمریکا در حق کشور و مردم است و همه ما خاطرات این جنایات را در ذهن داریم.

وی با اشاره به اتفاقاتی مانند کودتای 28 مرداد سال 1332، کاپیتولاسیون، دوران دفاع مقدس و اتفاقات سال 88، اظهار داشت: در همه این مسائل آمریکایی‌ها پشت قضیه بودند و خسارات جبران ناپذیری را به کشور تحمیل کردند. لذا در مقابل این جرم‌ها و جنایات باید اقامه دعوی شود و طرح اقامه دعوی حق ملت است تا افکار عمومی جهان نسبت به این جنایات آگاهی یابند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در رسیدگی به طرح دعوی باید حدود و ثغور این جنایت‌ها مشخص باشد و همه دنیا بدانند آمریکا در حق ملت ما چه جنایت‌هایی انجام داده است. البته برای جبران خسارات راه‌هایی هم وجود دارد. ما اقدام متقابل داریم، توافقات دوجانبه مطرح است و راه‌های حقوقی هم وجود دارد. لذا اگر آمریکا جنایتی می‌کند ملت ما ساکت نخواهد نشست.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده