ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الزام دولت به جبران خسارت و اخذ غرامت از آمریکا به دلیل 10 خسارت مادی و معنوی

صحن مجلس نمایندگان مجلس دولت را موظف کردند اقدامات مقتضی برای جبران خسارت و اخذ غرامت کامل از آمریکا به دلیل نقش این کشور در ۱۰ جنایت مادی و معنوی علیه ایران را به عمل آورد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان، جزییات طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی را بررسی و تصویب کردند.

وکلای ملت جزییات طرح مذکور را با 131 رای موافق، 10 رای موافق و 8 رای ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان تصویب کردند.

براساس مصوبه مجلس در ماده یک این طرح مقرر کردند به‌منظور استیفای حقوق ملت ایران، دولت موظف است رأساً یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را جهت جبران خسارت و اخذ غرامت کامل از دولت ایالات متحده آمریکا به‌جهت نقش این کشور در موارد زیر به عمل آورد:

1 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای 28 مرداد 1332

2 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای نوژه

3 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جنگ تحمیلی

4 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از 223000 نفر و 600000 نفر ایثارگر (جانباز و آزاده)

5 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از 17000 شهید ترور

6 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از حمله به سکوهای نفتی

7 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جاسوسی علیه ایران توسط ایالات متحده یا با حمایت و نقش‌آفرینی ایالات متحده

8 ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از انسداد، مصادره و یا تصرف در اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مؤسسات دولتی یا عمومی جمهوری اسلامی ایران یا مقامات آن

9 ــ کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی که با حمایت یا نقش‌آفرینی آمریکا انجام پذیرفته یا می‌پذیرد

10 ــ کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از سایر اقدامات یا وقایعی که با حمایت یا نقش‌آفرینی ایالات متحده روی داده است یا در آینده روی خواهد داد.

نمایندگان مجلس در ماده 2 طرح مذکور دولت را موظف کردند در مواردی که ایالات متحده تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه در حوزه مصونیت دولت و اموال متعلق به دولت و مقامات جمهوری اسلامی ایران، را نقض می‌نماید در راستای اقدام متقابل کلیه اقدامات از جمله اقدامات حقوقی مقتضی را به عمل آورد.

بهارستان‌نشینان در ماده 3 این طرح، دولت را موظف کردند اجرای تصمیمات مراجع صالح به‌نفع جمهوری اسلامی ایران و اتباع آن را در کشورهای ثالثی که اموالی از ایالات متحده در آنها وجود دارد، در چارچوب اقدام متقابل، تعقیب کند. در مواردی که دادگاه‌های کشورهای ثالث نسبت به شناسایی و یا اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایالات متحده آمریکا علیه ایران اقدام می‌کنند دولت موظف است اقدام متقابل مقتضی را جهت شناسایی و اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایران در آن کشورها یا سایر کشورها حسب مورد به عمل آورد.

طبق مصوبه مجلس در ماده 4 نیز مقرر شد اقدامات حقوقی مذکور در این قانون تا آنجا که در قبال دولت خارجی (ایالات متحده بر اساس ماده 2 این قانون و یا هر کشور دیگر موضوع ماده 3 این قانون) اتخاذ می‌شود و نقض مصونیت آن دولت و یا مقامات آن دولت تلقی شود، باید در چارچوب واکنش به نقض تعهد داخلی آن دولت بوده و محدود به حدود اقدامات متقابل بر اساس حقوق بین‌الملل باشد.

در ماده 5 این طرح نیز وزارت امور خارجه موظف شد گزارش اقدامات به عمل آمده در راستای استیفای حقوق ملت ایران، موضوع این قانون را هر 6 ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قضایی حقوقی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس پس از تصویب این طرح تاکید کرد که تصویب این طرح ناقض قوانین قبلی نیست.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده