ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لزوم توجه ویژه به فرصت‌های مناطق کویریمحودیت‌ها گرانبار است

به گزارش خبرنگار مهر، سردار وحیدی رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در حاشیه همایش ملی آمایش دفاعی-امنیتی مناطق کویری و بیابانی که صبح امروز (سه شنبه) برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اهمیت موضوع کویر و بیابان، گفت: موضوع کویر و بیابان موضوع قابل توجهی است و با توجه به اینکه پهنه نسبتاً وسیع از مناطق کشور ما شامل کویر و بیابان می شود، این یک موضوع راهبردی و مهم است.

وی افزود: رهبری انقلاب نیز در این خصوص تاکید داشتند و احساس شد به این موضوع چندان پرداخته نمی شود و باید یک نگاه همه جانبه در خصوص برنامه ریزی و توجه بیشتر به این موضوع داشته باشیم.

وحیدی ادامه داد: بحث آمایش دفاعی-امنیتی کویر با نگاه توسعه و امنیت پایدار در دستور کار قرار گرفت تا بتواند ضمن یک گفتمان سازی مثبت در این راستا، نگاه ها را نسبت به موضوع کویر و بیابان، در مواردی که دچار اشکال است، اصلاح کند.

وی افزود: کویر و بیابان اگرچه که محدودیت هایی دارد، اما حائز فرصت های فراوانی هم هست و اگر ما به این فرصت ها توجه نکنیم، محدودیت های آن برای ما گرانبار خواهد بود و اگر به فرصت ها توجه کنیم، می توانیم برداشت های خوبی داشته باشیم.

وحیدی با اشاره به اینکه مسئله کویر بسیار حائز اهمیت است، گفت: بایستی از ابعاد مختلف به این موضوع نگاه کرد. یکی از نکاتی که باید بررسی شود، عدم تعادل هایی است که ما در حوزه پیشرفت در مناطق کویری و بیابانی نسبت به سایر مناطق داریم.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی گفت: باید نوع نگاه خود را نسبت به فرصت های این مناطق در قالب یک برنامه ریزی بومی مبتنی بر ظرفیت های ذاتی این مناطق انجام دهیم.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص آبادانی کویر و بیابان گفت: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی فعلا در حال انجام کارهای تحقیقاتی است و ۷۰۰ پروژه در این موضوع تعریف کرده است و ما تلاش داریم با کمک دیگران کارهای پژوهشی جهت شناخت عمیق از این ظرفیت ها را انجام دهیم و سپس طراحی های لازم را جهت توسعه و تهیه یک سند راهبردی برای پیشرفت و توسعه این مناطق تهیه کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده