ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشف 2 منطقه گازی جدید در سرخس سرخسی‌ها از آب سد دوستی بی‌بهره‌اندسرخس دروازه‌ای برای ورود به کشورهای آسیای میانه

ترانزیت نففتی شهید رجایی فرماندار سرخس از کشف ۲ منطقه گازی جدید در این شهرستان خبر داد و گفت: منطقه گازی توس و منطقه گازی عطار، مناطقی هستند که به‌تازگی کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سرخس، حسین سنجرانی در نشست خبری با خبرنگاران خراسان‌رضوی، با بیان اینکه استعدادهای شهرستان سرخس کم‌نظیر و بی‌نظیر است، اظهار داشت: سرخس دارای ظرفیت‌هایی همچون پالایشگاه گاز و نفت، منطقه ویژه اقتصادی، گمرک، راه‌آهن بین‌المللی، فرودگاه، سد دوستی، مناطق گردشگری مانند دریاچه به زنگان، غار مزدوران، رباط شرف، غار کرکس، جنگل پسته، دشت لاله است.

فرماندار سرخس با اشاره به اثرگذاری بالای شهرستان سرخس در خراسان‌رضوی گفت: سالیانه 170 میلیون متر مکعب آب شرب سد دوستی برای شهر مشهد انتقال داده می‌شود اما مردم شهرستان سرخس با وجود اینکه سد دوستی در نزدیکی آنها است از آب شرب بی‌بهره هستند و برای انتقال آب شرب به سرخس نیازمند تأمین اعتبار هستیم.

سنجرانی عنوان کرد: شهرستان سرخس گاز طبیعی 6 استان کشور را تأمین می‌کند اما 40 روستای این شهرستان فاقد گاز هستند.

وی افزود: بهترین گندم دیم کشور و استان خراسان رضوی متعلق به سرخس است و علاوه بر آن 18 درصد از تولید گوشت قرمز استان نیز متعلق به شهرستان سرخس است.

فرماندار سرخس گفت: مهم‌ترین مسائلی که برای شهرستان سرخس باید مورد توجه قرار بگیرد محور اصلی مشهد سرخس، موضوعات گردشگری و تبدیل منطقه ویژه اقتصادی به آزاد است.

سنجرانی با اشاره به ضرورت تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به آزاد اظهار داشت: حیف است در خراسان بزرگ یک منطقه آزاد نداشته باشیم؛ اگر منطقه ویژه اقتصادی سرخس آزاد شود، مشهدمقدس نیز از مزایای آن بهره‌مند می‌شود. سرخس از 100 شاخص برای تبدیل شدن به منطقه آزاد 90 شاخص آن را داراست درحالی‌که برخی شهرستان‌ها حتی 40 شاخص را هم ندارند.

فرماندار سرخس ادامه داد: شهرستان سرخس دروازه‌ای است برای ورود به کشورهای آسیای میانه که حدود 650 میلیون نفر جمعیت دارند و می‌توانند جامعه هدف خوبی برای صادرات باشند. با توجه به همه ویژگی‌های شهرستان سرخس، امیدواریم مجلس شورای اسلامی با موضوع تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد موافقت و تصویب کند.

 وی در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره وضعیت راه شهرستان سرخس گفت: کار قطعات محور مشهد - سرخس تا قبل از مزداوند انجام شده اما در گردنه‌های مزداوند به دو تونل خورده است که تونل اول به طول 300 متر بازگشایی شده و تونل دوم به طول 500 متر است که 300 متر آن نیز بازگشایی شده و 200 متر آن باقی مانده است.

سنجرانی عنوان کرد: به لحاظ محدودیت اعتبارات و اینکه جاده سرخس مشهد در اولویت قرار نگرفته است، حدود 12 سال است که به صورت قطره چکانی بودجه می‌آید و پروژه راه سرخس مشهد «درجا می زند».

وی بیان کرد: «قطعه 4 الف» جاده سرخس مشهد به طول 17.5 کیلومتر از سال 85 تاکنون 45 درصد پیشرفت داشته، «قطعه 4 ب» نیز به طول 27.5 کیلومتر از سال 90 تاکنون 5.2 درصد پیشرفت داشته و «قطعه 5» محور سرخس مشهد نیز 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

فرماندار سرخس ادامه داد: وزارت نفت به خاطر اینکه 20 هزار نفر از خانواده وزارت نفت از جاده سرخس مشهد استفاده می‌کنند پذیرفته تا 30 درصد از اعتبارات جاده سرخس مشهد را بپردازد. میزان اعتبار درخواستی برای جاده سرخس مشهد 90 میلیارد تومان است که 30 درصد آن را وزارت نفت پذیرفته و در سال گذشته 27 میلیارد تومان را برای این جاده مصوب کرده است.

وی گفت: ما پیگیر هستیم تا مشخص شود وزارت راه در سال 95 چقدر از سهم خود را در این اعتبار می‌گذارد و امیدواریم که اگر این بودجه به پیمانکار تزریق شود پروژه با سرعت بیشتر صورت بگیرد و 10 کیلومتر مسیر کوتاه‌تر می‌شود.

فرماندار سرخس عنوان کرد: ما با قرارگاه خاتم نیز برای این پروژه مذاکره کردیم و آن‌ها گفتند که اگر 30 درصد از اعتبار تأمین شود تا یک سال آینده تا روستای گنبدلی را به ما تحویل می‌دهند اما همه این موارد مستلزم این است که در بودجه امسال چه مقدار برای محور سرخس مشهد تصویب می‌شود چون این پروژه یک پروژه ملی است ضمن اینکه اولویت فرمانداری سرخس نیز پیگیری جاده اصلی سرخس - مشهد است.

سنجرانی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم درباره پیش شرط وزارت نفت برای پذیرفتن یک سوم از بودجه پروژه راه سرخس - مشهد و میزان سهم وزارت راه در این پروژه گفت: سال گذشته وزارت نفت مصوب کرد تا 27 میلیارد تومان به محور سرخس - مشهد اختصاص بدهد. در کنار این، سهم وزارت راه نیز باید باشد که سهم وزارت راه در بودجه امسال مشخص می‌شود و طبق قولی که معاون وزیر راه داده است سهم وزارت راه در شهرستان سرخس امسال قابل ملاحظه خواهد بود و با توجه به اینکه پروژه جاده سرخس - مشهد یک طرح ملی است و نیازمند اعتبار ملی بوده، باید منتظر باشیم تا بودجه امسال ابلاغ و سهم وزارت راه مشخص شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری درباره وضعیت ترانزیت کالا در گمرک سرخس گفت: براساس توافق صورت گرفته با کشور ترکمنستان، روزانه 460 دستگاه کامیون ترانزیتی از مرز وارد و خارج می‌شوند که 230 دستگاه ورودی و 230 دستگاه نیز خروجی به سمت کشور ترکمنستان است.

فرماندار سرخس با اشاره به پل دوم پایانه مرزی سرخس اظهار داشت: این پل به طول 96 متر و عرض 15 متر است که در دی ماه سال گذشته کلنگ آن به زمین زده شد و اعتباری حدود 15 میلیارد تومان از سهم ملی پایانه‌ها برای آن در نظر گرفته شده و با توجه به برآوردها تا پایان امسال این پل به بهره برداری می‌رسد.

سنجرانی به توافق روسای جمهور ایران و ترکمنستان اشاره و تصریح کرد: با توافقی که صورت گرفته حجم مبادلات ما در فرآیندی 10 ساله باید از 4 میلیارد دلار به 60 میلیارد دلار در سال برسد که پل دوم یکی از زیرساخت‌ها برای افزایش این حجم مبادلات است.

وی افزود: در حوزه ترانزیت ریلی نیز رشد 230 درصدی را شهرستان سرخس داشته که جزء در این حوزه نیز شهرستان سرخس در رتبه‌های اول تا سوم کشور و استان قرار دارد.

فرماندار سرخس در پاسخ به سئوالی درباره موانع سرمایه‌گذاری در سرخس گفت: مانعی برای سرمایه گذاری در شهرستان سرخس وجود ندارد اما مشکلاتی در زمینه سرمایه‌گذاری داریم که یکی از آن‌ها مسئله راه مواصلاتی سرخس مشهد است که آسفالت مناسبی ندارد و دسترسی راحتی برای مردم به سرخس را ایجاد نمی‌کند. مشکل دوم نیز وصل شدن منطقه ویژه اقتصادی به مرز است که هنوز منطقه ویژه اقتصادی سرخس به مرز وصل نیست و ما 8 هکتار زمین باید تملک کنیم تا بتوانیم منطقه ویژه اقتصادی را به مرز وصل کنیم.

سنجرانی از کشف دو منطقه گازی جدید در شهرستان سرخس خبر داد و گفت: منطقه گازی توس یکی از مناطق گازی کشف شده است که طبق بررسی‌ها این منطقه یک بیست و هفتم عسلویه است و در 70 کیلومتری سرخس قرار دارد و منطقه گازی عطار نیز منطقه دیگری است که به تازگی کشف شده است.

وی خاطرنشان کرد: اولویت اصلی وزارت نفت برداشت از میادین گاز مشترک است و چون این دو منطقه در نقطه صفر مرزی قرار نگرفته برداشت از این دو منطقه گازی جزو اولویت‌های این وزارت خانه قرار نگرفته اما با پیگیری‌های انجام شده دو سرمایه‌گذار عمانی و چینی اعلام آمادگی کردند.

فرماندار سرخس بیان کرد: منطقه گاز توس در صورت سرمایه‌گذاری می‌تواند برای 2 هزار نفر اشتغال مستقیم و برای 10 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده