ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راه‌اندازی نخستین پارک موزه مفاخر ایران در آمل تشکیل انجمن میراثی فرهنگ مازندران

موزه مشاهیر و مفاخر قاین2 همزمان با ۲۸ اردیبهشت با نام روز ملی موزه و برگزاری نخستین همایش موزه در آمل, راه‌اندازی نخستین پارک موزه مفاخر و مشاهیر ایران تا تشکیل انجمن میراثی تاریخ و فرهنگ مازندران در آمل مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آمل، موزه مکانی برای نگهداری آثارهای تاریخی و باستانی است که هر یک از این اثرها از گذشتگان به عنوان هویت فرهنگی یک جامعه به نسل جدید انتقال داده می‌شود.

گذشتگان و آبا و اجداد مهمترین افرادی هستند که به پیشینه ما هویت می‌دهند و با ایجاد مکانی به نام موزه موجب احیا و ماندگاری این هویت می‌شوند.

در مازندران موزه‌های گوناگونی در بخش‌های متفاوت تاریخی، باستانی، مردم‌شناسی، گردشگری و طبیعت‌گردی و صنایع دستی وجود دارد که هر یک از آنها آثارهای چشم‌گیری را در خود دارد تا هر یک هم‌استانی‌های ما با مشاهده آنها به هویت اصیل خود افتخار کنند و با سربلندی آثارهای تاریخی و باستانی، آئین‌های ماندگارشان را به حضور گردشگران و مسارفران به استان‌شان نشان دهند.

دو موزه بزرگ و مطرح شده در شهرستان آمل قرار دارد که هر کدام از آنها در دل خود آثارهایی دارد که امروز با مشاهده آنها  پی به هویت و پیشینه خود می‌برند.

موزه شهدا با آثاری به یادگار مانده از شهدا هشت سال دفاع مقدس، حماسه اسلامی ششم بهمن و مدافعان حرم به عنوان تنها موزه در کشور است که در آثار تاریخی میربزرگ آمل در پشت مصلی قدس این شهرستان واقع شده است.

موزه تاریخی و باستانی دومین موزه‌ شهرستان آمل در یک ساختمانی با ساخت تقریبی یک سده‌ای به معروفیت ساختمان دارایی قرار گرفته که آثارهای صنایع دستی، مردم‌شناسی و عکس و اسناد مفاخر و مشاهیر این شهرستان را در سه طبقه جای داده است.

بسته شدن درب موزه تاریخ شهر آمل پس از ساعت اداری

برای گسترش فرهنگ دیرینه و شناساندن آثار تاریخی و باستانی این شهرستان نیاز اساسی به ترویج و گسترش کار از سوی مسئولان امر و دستگاه‌های ذی‌ربط دارد؛ همچنین برای ثبات در این گستردگی و ترویج فرهنگ برای بازبینی هویت گذشتگان باز بودن درب این مکان تاریخی بر روی بازدیدکنندگان است نه اینکه در ساعت اداری دستگاه‌های اجرایی درب آن برروی علاقه‌مندان باز بوده و پس از آن که به عنوان اوقات فراغت بسیاری از جوانان این شهرستان است، درش بسته باشد.

میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمل به منظور فرارسیدن 28 اردیبهشت با نام روز ملی موزه به برگزاری همایش موزه برای نخستین بار در این شهرستان پرداخت که مهمترین هدف آن ترویج فرهنگ موزه و احیا هویت گذشتگان ما بوده است.

راه‌اندازی پارک موزه مفاخر و مشاهیر و موزه صنایع دستی در آمل

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمل در این همایش با بیان اینکه به‌زودی کلید ساخت نخستین پارک موزه مفاخر و مشاهیر ایران در این شهرستان زده می‌شود، گفت: این پارک موزه در زمین شهر قدیم واقع در بلوار طبرسی در نظر گرفته شد که هم‌اکنون باستان شناسان در این منطقه مشغول به کار گمانه‌زنی هستند.

محمدرضا شیدفر با تاکید براینکه موزه به نوعی اصالت جوامع در کشورها هستند و مهمترین شاخص دنیا تلقی می شود، گفت: مسئولان ارشد نظام استان و شهرستان طی سال‌ها با اندک بضاعت به افزایش تعداد موزه‌ها پرداختند.

وی با اشاره به اینکه در کمتر جایی از شمال کشور موزه با این غنی‌سازی آثار تاریخی و باستانی به مانند موزه تاریخی آمل قرار دارد، افزود: در کنار آن طی سال‌های اخیر موزه شهدا است که برای شناساندن نسل جوان با فرهنگ ایثار و شهادت دفاع مقدس، ششم بهمن و مدافع حرم طی چهار دهه اخیر عرضه می‌شود.

شیدفر از راه‌اندازی و کلید خوردن موزه سوم در عمارت عبادی در زمینه صنایع دستی در آمل خبر داد و گفت: موزه تاریخی و باستانی این شهرستان نیز با ساختمانی  با ساخت تاریخ 1310 و دوره پهلوی با کاربری اداری، طی چند سال اخیر و تصمیم‌گیری مسئولان وقت محلی برای علاقمندان آثار تاریخی و باستانی شده است.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری آمل ادامه داد:این موزه در سه طبقه و سه بخش مردم‌شناسی، عکس و اسناد مفاخر و مشاهیر این شهرستان و صنایع دستی به ارایه خدمات می دهد.

وی خاطرنشان کرد: آمل طی دو هزار سال بر همین نام شناخته شده و به گفته فرمایشات مفخران این شهر شاخص شده است.

بازسازی خانه‌های قدیمی آمل

رئیس شورای اسلامی شهر آمل با بیان اینکه با توجه به عظمت نام آمل در تاریخ اسلام باید به حفظ تاریخ این شهر پرداخت، بیان کرد: موزه بخشی از تاریخ گذشتگان ما را نشان می‌دهد بنابراین باید به ترویج این مکان‌های جهت افزایش بازدیدکنندگام پرداخت.

اسدالله تورنگ با اعلام اینکه طی دو سال اخیر شهرداری آمل تلاش دارد تا به خریداری ساختمان‌های تاریخی این شهر پرداخته و با بهسازی و نوسازی به حفظ آن خانه‌های قدیمی بپردازد، گفت: در زمینه دو پل تاریخی نیز تاکنون برای بهسازی و نوسازی آن 800 میلیون تومان هزینه شد و کندی کار برای ادامه مرمت این دو آثار باارزش بدلیل پشت‌سر گذاشتن حکم قضایی با یک شرکت تولیدی به منظور فعالیت تبلیغاتی بر روی این دو پل بر می‌گردد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل نیز در این همایش با تاکید براینکه آنچه که امروز به عنوان هویت به ما می‌رسد از گذشتگان است که به عنوان فرهنگ نامیده می‌شود، عنوان کرد: فرهنگ به معنی تمام اعتقادات، باورها، آداب و رسوم و آیین‌های یک جامعه است که یک فرد آن را به نسل‌های آینده انتقال می‌دهد.

محمد محمدی با بیان اینکه استان مازندران دارای فرهنگ غنی است که با برخی از رسومات خارج از کشور در یک رده قرار می‌گیرد، افزود: آئینی چون تیرماه سیزه شو که با قدمت دیرینه‌اش از آیین هالووین آمریکا پیش می‌گیرد اما متاسفانه این آیین در بین مردم استان ما کمرنگ شده در حالی‌که آئینی چون هالووین که ریشه در ایرلند دارد، نقش پررنگی در دنیا قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون مسئولان امر در زمینه ترویج آئین‌ها و سنت‌های دیرینه درست عمل نکردند و این عاملی بر فراموشی بسیاری از فرهنگ غنی ما شده است، تصریح کرد: موزه به نوعی تداعی احیا فرهنگ ماست که آثارهای موجود در آن‌جا از گذشتگان به ما رسیده است بنابراین مکان محل آرامش ما محسوب می‌شود.

محمدی با ابراز تاسف بر اتفاقات در زمینه آثاری تاریخی در این شهر یادآور شد: اکنون اتفاقی رخ داده برای زمینی در پایین بازار آمل که در خود شهر قدیم را نهفته دارد، نگران‌کننده است که مدعی صاحب آن به راحتی با مجوز تغییر کاربری ساخت شهرک مسکونی را می‌گیرد تا این مکان تاریخی از بین برود.

رئیس ارشاد آمل افزود: هر یک از ما حافظان فرهنگ‌مان هستیم باید پشت فرهنگ باید بایستیم و با تشکیل یک گروه به مانند حفاظت از محیط زیست از فرهنگ خود نیز به محافظت بپا خیزیم تا این حرکت موجبی بر ماندگاری فرهنگ گذشتگان ما و انتقال آن به نسل جوان امروز شود.

تشکیل انجمن میراثی تاریخ و فرهنگ در آمل

مهشید روحانی از دوستداران انجمن NGO محیط زیست آمل از کلید خوردن انجمن میراثی تاریخ و فرهنگ مازندران در این شهرستان  خبر داد و گفت: دوستداران فرهنگ به این نتیجه رسید که نمی‌توانند میراث فرهنگی را تنها بگذارند و باید به کمک این اداره امده و آن را یاری دهند.

وی با تاکید براینکه یک اداره به تنهایی قادر به حفظ آثاری تاریخی یک منطقه وسیع نیست و باید در این زمینه مردم نیز کمک کنند، اظهار داشت: در انجمن میراث تاریخ و فرهنگ آمل علاقه مندان به میراث کهن این شهر دور هم جمع شدند تا هر زمانی که میراث شهر نیاز به آنها داشته باشد آنها را یاری کنند.

روحانی با بیان اینکه نخستین اقدام این گروه این است که می‌خواهد تردد بر روی پل‌های تاریخی آمل متوقف شود و این دو پل به موزه رو باز تبدیل شود، افزود: معتقدیم که مرمت این دو پل به آن صورت که باید نیست و باید براساس اصول فنی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر شهرداری کمک‌های فنی نیاز داشته باشد، حاضریم این کمک‌ها را در اختیار آنها قرار دهیم.

گزارش از کبریا مقدس

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X