ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نرخ های رو به صعود و امکانات روبه افول

ادامه مطلب به این شرح است: با توجه به اولویت سیستم حمل و نقل عمومی در شهر بیرجند و مرکز استان خراسان جنوبی و استفاده عموم شهروندان از ناوگان اتوبوسرانی، اهمیت برنامه ریزی در این بخش غیرقابل انکار است.
افزایش نرخ ناوگان های عمومی اعم از تاکسی و اتوبوس نارضایتی هایی در پی داشته و باعث اختلاف بین مسافران و رانندگان هم شده است.
در این تحقیق که توسط یکی از خوانندگان روزنامه تهیه شده سعی شده است که میزان رضایتمندی از این خطوط، نحوه ی دسترسی، انگیزه برای عدم استفاده از اتومبیل های شخصی، و..... از نگاه مسافران بررسی شود.
** بحران ترافیکی در خیابان های طالقانی و مطهری
مسیرهای اتوبوسرانی در شهر بیرجند ، بیانگر وضع بحرانی در خیابان های طالقانی و مطهری می باشد که علاوه بر تعدد خطوط اتوبوسرانی عبوری از این خیابان ها، وجود بیمارستان، مراکز خرید، کاربری های درمانی و کلینیک های پزشکی، بانک ها، ساختمان دادگستری، ساخت و سازهای کثیر و همچنین بافت ارگانیک و غیر شبکه ای باعث افزایش میزان کاربری خیابان طالقانی و بالا رفتن حجم ترافیک این محدوده می شود.
میزان تردد اتوبوس واحد از هر طرف خیابان در مدت یک ساعت حدود 80-70 دستگاه در ساعات اوج ترافیک می باشد که تقریبا از تمامی مسیرهای شهری از این خیابان می گذرند.
علاوه بر حدود دو برابر شدن تعداد ناوگان ها مسائل زیر نیز باعث بروز گره های ترافیکی در این خیابان می شوند.
خروج اتوبوس ها از ایستگاه، گردش به چپ وسایل نقلیه، توقف تاکسی ها در محل هایی غیر از ایستگاه، ضعف فرهنگ عبور از خط عابر پیاده، نبود پل هوایی برای امنیت مردم و کاهش عبور و مرور در عرض خیابان، وجود بیمارستان و رفت و آمد زیاد وسایل نقلیه و ... از این دست مشکلات است.
** چند پیشنهاد برای حل مشکل ترافیک خیابان طالقانی
1-تخصیص خط ویژه اتوبوس در خیابان طالقانی
2- امکان سنجی ایجاد خطوط BRT در مسیر خیابان مطهری و طالقانی برای سرعت بخشی به ناوگان عمومی و همچنین کاربری بیشتر دیگر استفاده کنندگان از خیابان
3- طرح توقف مطلقا ممنوع برای این خیابان در ساعات اوج ترافیک در هر دو جهت
4- امکان سنجی اجرای طرح پارکینگ طبقاتی در خیابان آیت ا... طالقانی
** اعتراض شهروندان به وضع اتوبوس های جوادیه، مهرشهر، شهرک بهزیستی، حاجی آباد و چهکند
شهروندان درباره اتوبوس های بکار گرفته شده در این مسیرها اعتراضات و انتقاداتی دارند.
به گفته آنها چون راه طولانی است باید از اتوبوس های کولر دار در این مسیرها استفاده شود، درحالی که با وجود افزایش هزینه بلیط اتوبوس ها هیچ امکاناتی به آن ها اضافه نشده است.
همچنین برخی از اتوبوس ها فرسوده می باشند و استفاده از آنها مشکل است و باید تعویض شوند و این موجب خستگی بیش از حد مردم شده و به همین دلیل ترجیح می دهند از وسیله شخصی خود استفاده کند.
** اتوبوس های فرسوده هرچه زودتر تعویض شوند
شهروندی با اشاره به وضعیت ناوگان های حمل و نقل بیرجند، بیان می کند: عمر زیاد برخی ناوگان ها باعث فرسوده شدن آن و ایجاد نارضایتی ها می شود.
** کرایه ها همچنان در حال افزایش است
وی دعواهای برخی مسافران و رانندگان را یادآور می شود و ادامه می دهد: درطول مسیرها شاهد دعواهای زیادی بین مسافران و رانندگان هستم که اکثرا به خاطر گرمی اتوبوس در تابستان است.
تاکنون کرایه ها حدود ده درصد افزایش داشته است و در آینده های نزدیک همچنان افزایش خواهد یافت اما امکانات تغییری نخواهد کرد.
** سیستم سرمایشی اتوبوس روشن نمی شود!
پاسخ تمام رانندگان این است که آب نیست که کولر اتوبوس را روشن کنیم ، اگر آب باشد سیستم سرمایشی را روشن می کنیم.
** افزایش نرخ تاکسی بدون افزایش امکانات
حکایت وسایل حمل و نقل عمومی بیرجند در اینجا تمام نمی شود و این بار سراغ میدان آزادی می رویم تا از وضع تاکسی ها نیز خبردار شویم.
برخی تاکسی ها از سیستم سرمایشی و گرمایشی استفاده می کنند و اما برخی دیگر به گفته رانندگانشان استفاده ازاین امکانات صرفه اقتصادی ندارد لذا مسافران را از آن محروم می کنند.
در مسیر چند کیلومتری بیرجند تا چهکند، هزینه رفت و آمد از پنج تا هفت هزار تومان است در حالی که تاکسی ها نیز وضع خوبی ندارند.
بنا به گفته رانندگان تاکسی ها، نرخ تاکسی ها افزایش یافته است و این درحالی است که با افزایش نرخ تاکسی تغییری در امکانات آن حاصل نشده است.
** نوسازی تاکسی های فرسوده کند است
افزایش نرخ تاکسی ها یک روزه اعمال می شود اما نوسازی تاکسی ها فرسوده شاید سال ها طول بکشد.
رانندگان تاکسی ها برای سردکردن هوای داخل خودرو، پنجره ها را باز می کنند که باد گرم بیشتر از هوای گرم ماشین انسان را اذیت می کند.
** افزایش قیمت بنزین علت بالارفتن نرخ تاکسی
افزایش نرخ بنزین مهمترین عامل افزایش نرخ تاکسی ها است، علاوه بر آن گرانی وسایل یدکی خودرو، لاستیک و تعمیرات از دیگر علل افزایش نرخ تاکسی است.
** افزایش امکانات در کاهش تعداد تاکسی هاست نه در افزایش نرخ
این روزها تعداد تاکسی ها آنقدر زیاد شده اند که برای پیدا کردن مسافر باید بنزین زیادی مصرف کنی، اگر شهروندان افزایش امکانات تاکسی ها را می طلبند باید ابتدا خواستار کاهش تعداد تاکسی ها باشند.
شاید زیادی تاکسی ها باعث می شود که مسئولان نتوانند بر همه آنها نظارت داشته باشند.
اگر تاکسی های فرسوده یا تاکسی هایی که در آستانه فرسودگی هستند جمع آوری شوند احتمال دارد تغییری در امکانات سایر تاکسی ها ایجاد شود.
** وعده سال گذشته بکارگیری 50 دستگاه اتوبوس
سرپرست سازمان اتوبوس رانی بیرجند از بکارگیری 50 دستگاه اتوبوس در سال 94 خبر داده و گفته بود: در سال 94 ، تعداد هزار و 639 اتوبوس در کشور توزیع می شود که سهم بیرجند 50 دستگاه است.
به گفته وی هزینه خریداری ناوگان نو زیاد است، از سال 89 سهمیه ای برای تامین اتوبوس جدید اختصاص نیافته است و این درحالی است که قیمت هر اتوبوس از 240 میلیون به 500 میلیون افزایش یافته است.
افزایش قیمت گازوئیل و بالارفتن سایر هزینه های مربوط به ناوگان ها علت افزایش نرخ کرایه ها است.
** آشنایی با سیستم تاکسی کارت
این طرح در سال 89 برای اولین بار برای تاکسی در کشور در بیرجند به صورت آزمایشی کلید خورد که در ابتدا با توزیع کارت در بین شهروندان برای استفاده از اتوبوس و تاکسی انجام گرفت که در نوع خود طرحی خوب برای برچیده شدن بلیط و پول از حمل ونقل عمومی بود اما این سیستم از همان ابتدا در تاکسی به دلایلی ضعیف ظاهر شد تا آنجا که در شهر بیرجند با مستقر شدن این سیستم در 80٪ تاکسی ها عملاٌ استفاده از آن معلق باقی مانده است.
در جویا شدن از علت این ماجرا به سراغ تاکسی داران و شهروندان و تاکسی رانی شهر بیرجند رفتیم.
تاکسی رانان عدم پرداخت به موقع وجه به دارندگان تاکسی و همین طور رفتن وجه به حساب تاکسی رانی و به زحمت افتادن تاکسی داران برای وصول وجه به دلیل بورکراسی اداری و استفاده نکردن برخی از مسافران ازکارت به علت ناآگاهی و یا عدم استفاده از اتوبوس و خرابی دستگاه را از دلایل ضعف اجرای این شیوه دانستند.
** وضع فعلی ناوگان ها در شان مردم بیرجند نیست
سرپرست سازمان اتوبوس رانی بیرجند اظهار کرد: از وضع فعلی ناوگان ها راضی نیستم و آنها را در شان مردم بیرجند نمی دانم.
وی از فعالیت 110 دستگاه اتوبوس در شهر خبر داد که از این تعداد 30 دستگاه اصلا کولر ندارند،20 دستگاه کولر معیوب دارند و مابقی دارای کولر و سالم هستند. به گفته وی هزینه رفع نقص هر کولر سه تا پنج میلیون است.
رانندگان این دسته از اتوبوس ها باید نسبت به رفع نقص ناوگان ها اقدام کنند واتوبوس هایی که کولر دارند باید از آن استفاده شود.
وی ادامه داد: اگر شهروندی احساس کرد اتوبوسی کولر دارد و با وجود گرمی هوا کولر آن خاموش است به شماره 30007650000060 پیامک دهد.
2047/7559/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X