ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح اختلاف میان ایران و تاجیکستان محکوم به شکست است

تاجیکستان یک شاعر برجسته تاجیکستانی ایران را همواره حامی مردم تاجیکستان معرفی کرد و نقشه ایجاد اختلاف میان ایران و تاجیکستان را محکوم به شکست خواند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،‌گلرخسار صفی آوا، شاعر نامی تاجیک، با اشاره به اقدامات ایران ستیزی توسط برخی از گروه ها و افراد در تاجیکستان گفت: «ایران همواره حامی مردم تاجیکستان بوده است و طرح اختلاف بین ایران و تاجیکستان محکوم به شکست است».

گلرخسار صفی آوا، شاعر برجستة معاصر تاجیک در مصاحبه با رادیو آزادی با اشاره به مناسبات سیاسی اخیر تاجیکستان با جمهوری اسلامی ایران گفت: «هر کسی که سعی کند ما را (ایران و تاجیکستان) از هم جدا کند و بین ما مجادله اندازد، با ناکامی مواجه خواهد شد».

وی در ادامه با بیان این که ایران مادر است، ایران ریشه است، ایران بنیاد است، تصریح کرد: «امکان ندارد که برادر را از برادر و مادر را از فرزند جدا کرد و دور انداخت».

شاعر نامی تاجیک با اظهار این نکته که آدمی که اصل و ریشه خود را نشناسد به مادر خود احترام نمی‌گذارد، رویدادهای اخیر بین دوشنبه و تهران را ساده و مصنوعی عنوان کرد. صفی آوا با یادآوری کمک‌های ایران به مردم و مهاجرین تاجیک در دوران جنگ شهروندی در تاجیکستان اذعان داشت: «ایران در آن دوران کمک ‌هایی به مردم تاجیک ارائه کرد و حالا هم در این زمینه پیشقدم است».

این شاعر نامی تاجیک با اشاره به فعالیت های اخیر ایران ستیزی در تاجیکستان بیان کرد: «هر کسی چیزی دلش بخواهد می گوید؛ اما در مجموع ایران هرگز مقابل مردم تاجیکستان نبوده و بالعکس همیشه یار و یاور ملت تاجیکستان بوده است.

صفی آوا با اشاره به برخی سخنان ایران ستیزان گفت: «در چنین سخنان رد پای دشمنان خارجی احساس می‌شود». شاعر سرشناس تاجیک ادامه داد: «اگر هم  دشمنان داخلی باشند آنها با دریافت مبلغی تنها منافع شخصی خود را دنبال می‌کنند».

صفی آوا با اشاره به دوری 300 ساله تاجیکستان از ایران گفت: «به این خاطر تاجیک ها از نظر فرهنگی، تمدنی و شعر خیلی از ایرانی ها عقب مانده‌اند».

وی ابراز داشت: «علت اصلی عقب ماندگی شعر در تاجیکستان دوری آن از ایران است و زمانی که شخصی از ریشه خود جدا شود به چنین مشکلاتی دچار می‌شود».

گلرخسار صفی در پایان سخنان خود با بیان این که استاد «ابوعبدالله رودکی» که به عنوان پدر شعر فارسی شناخته می شود در تاجیکستان به خاک سپرده شده، گفت: «جدا اندازی بین تاجیک و ایرانی یک نقشه سیاسی است؛ اما ما با زبان مشترکمان چه کار کنیم؟ و  آیا می‌توان رودکی را بین هم تقسیم و جدا کرد؟».

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده