ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اختلافات و چالش ها در روابط یونان و ترکیه تنشها افزایش یافته است

** اختلافات دیرینه:
یونان و ترکیه دارای اختلافات دیرینه ای هستند که به دوران حاکمیت عثمانی در یونان بر می گردند، زیرا یونانیان معتقدند که حاکمان عثمانی به زور کشورشان را تصرف کرده و برای حدود مدت بیش از 400 سال با ملت یونان بدترین رفتار را کرده اند.
یونانیان همچنان می گویند که استفاده از زور و قدرت توسط حاکمان عثمانی، به حدی بوده است که حتی سخن گفتن به زبان یونانی برای یونانیان ممنوع شده بود.
یونانیان همچنین بر این باورند که برای حفظ زبان و فرهنگ یونان در خلال حامیت عثمانی بر این کشور، با همت تعدادی از کشیشان مدارس زیرزمینی برای آموزش زبان یونانی راه اندازی شده بود که این امر باعث حفظ و بقای زبان یونان شده است و برای حفظ خاطره این دوران، روزی را به عنوان روز معلم در یونان نام نهاده اند و مدارس در این روز جشن می گیرند.
یونانیان همچنین روز 25 ماه مارس را روز رهایی از قیود دولت عثمانی در تاریخ خود می دانند و این روز در واقع روز ملی این کشور است و هر ساله در این کشور بطور رسمی و با حضور مقامات کشوری و لشکری جشن گرفته می شود.
حفظ این گونه خاطرات و تاکید بر آموزش تاریخ این دوره و مبارزات مردم یونان برای بیرون راندن حکومت عثمانی، باعث شده که خاطرات آن دوران همیشه در ذهن فرزندان یونانی به عنوان نطقه ای مهم و حساس از تاریخ کشورشان باقی بماند.
یونانیان در خلال حاکمیت عثمانی به روش های مختلفی مقاومت می کردند و بصورت جسته و گریخته به مبارزات خود شدت می بخشیدند و می توان گفت جنگ ایذایی در طول مدت 400 سال حاکمیت عثمانی در یونان در جریان بوده است.
بعد از سال 1821 میلادی و خروج نیروهای عثمانی، یونانیان تقریباً تمام مساجدی را که عثمانی ها در طول مدت حاکمیت خود ساخته بودند، تخریب و فقط تعداد اندک از آنها را به موزه ها بدل کردند که آنها نیز با گذشت زمان، رو به ویرانی هستند.
بر اساس توافق 1821 لوزان تعدادی از ترک های باقی مانده از دوران عثمانی در شمال یونان و تعدادی از یونانیان در استانبول باقی مانده و زندگی می کنند.
یونان و ترکیه هر از گاهی یکدیگر را به نقض توافقنامه لوزان که چارچوب زندگی آنان را در دو کشور مشخص کرده، متهم می کنند.

** اختلافات دوران معاصر:
یکی از اختلافات مهم دوران معاصر را می توان مساله قبرس و تقسیم این جزیره به دو بخش جنوبی و یونانی نشین و شمالی و ترک نشین قلمداد کرد.
دولت یونان و یونانیان قبرس می گویند ارتش ترکیه در سال 1974 با ورود به بخش شمالی قبرس حدود یک سوم این کشور را به تصرف خود در آورده است و در خلال جنگی که در این سال بین نیروهای یونان و قبرس از یک سو و نیروهای ارتش ترکیه از سوی دیگر رخ داد، تعداد زیادی از قبرسی ها کشته و به ساختارهای زیربنایی این کشور خسارات فراوانی وارد آمده است.
از سال 1974 تا کنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد و دیگر جوامع بین المللی برای حل مساله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این کشور، که یکی از گره های اصلی در روابط آتن و آنکارا است، نتیجه ای در بر نداشته و همچنان اختلافات بین آتن و آنکارا بر سر این مساله به قوت خود باقی است.
یونان و ترکیه اختلافاتی نیز بر سر تعدادی از جزایر صخره ای و مرزهای آبی دو کشور در دریای اژه و مدیترانه دارند.
اختلافات ترکیه و یونان بر سر این جزایر در سال 1996 بشدت افزایش یافت، زیرا نیروهای ارتش ترکیه به یکی از این جزایر وارد شدند و این کار سبب شد این دو کشور که هر دو عضو ناتو هستند، در آستانه درگیری نظامی قرار گیرند که با وساطت سریع آمریکا، کشورهای اروپایی و سران ناتو از وقوع آن جلوگیری شد.
از آن زمان به بعد دولتمردان دو کشور با رفت و آمدهای مکرر و دیدارهایی در سطح عالی تلاش کرده اند روابط خود را به عنوان دو کشور همسایه بهبود بخشند ولی هر از گاهی این روابط مجدداً متشنج می گردد.
آتن و آنکارا تقریباً بطور مرتب همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی متهم می کنند که بعضی وقت ها این اتهامات از شدت بیشتری برخوردار می شود و لحن تهدید به خود می گیرد.
در یک سال و اندی گذشته هم پس از دعوت قبرس جنوبی از شرکت های خارجی برای انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز در مرزهای آبی خود در دریای اژه، تنش بین آتن و آنکارا بشدت افزایش یافت و بارها ترکیه اعلام کرد: بخش جنوبی قبرس حق ندارد تا قبل از حل کامل مساله دو جامعه یونانی و ترک قبرس، بتنهایی از منابع نفت و گاز این منطقه استفاده کند، زیرا قبرس شمالی (بخش ترک نشین این جزیره) نیز سهمی از این منابع دارد.
ترکیه بارها اعلام کرده است، تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد قبرس جنوبی و یونانی نشین بتنهایی از منابع نفت و گاز در سواحل قبرس قبل از حل کامل اختلافات دوبخش، بهره مند شود و این اختلافات طی یکی دو سال گذشته بارها باعث شد خطر درگیری نظامی هم پیش آید که باز هم با وساطت آمریکا و ناتو به وقوع نپیوست.
یونان بطور مرتب خبرهایی درباره نقض حریم هوایی و دریایی خود توسط جنگنده ها و کشتی های ارتش ترکیه منتشر می کند و ترکیه نیز بارها یونان را به نقض حریم هوایی و دریایی خود متهم می سازد که این روند تقریباً حالت عادی به خود گرفته است.
طی چند ماه اخیر با توجه به دیدار های مکرر «نیکو اناستاسیادیس» رئیس جمهوری قبرس (جنوبی) با «مصطفی اکنجی» رهبر ترک های شمال قبرس در حضور نماینده ویژه سازمان ملل متحد و افزایش امیدها به حل مساله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این کشور، به نظر می رسید که تنش بین آتن و آنکارا نیز کاهش یابد ولی شواهد دست کم چنین امری را در کوتاه مدت تایید نمی کنند.
«نیکوس کوجیا» وزیر امور خارجه یونان یکشنبه گذشته (پریروز) در مصاحبه ای با اشاره به تحرکات ترکیه در دریای مدیترانه و اژه گفت: تمرکز نقض حریم هوایی و دریایی در مناطق جزایر «خیو» و «پسارا»ی یونان توسط نیروی هوایی و دریایی ترکیه، این مساله را به ذهن متابدر می کند که گویا این کشور مسائلی را در مورد تمامیت ارضی یونان در سر می پرورد و این امر باعث نگرانی شدید از احتمال بروز درگیری های نظامی شده است.
رسانه های خبری یونان روز دوشنبه (دیروز) گزارش دادند: ترکیه با ارائه یادداشتی برای برگزاری رزمایشی در این مناطق، خواستار این شد که هفت منطقه در نزدیکی این جزایر یونان روزهای دوشنبه و سه شنبه (امروز) ممنوعه اعلام شوند که این امر باعث واکنش شدید آتن شده است.
بر اساس گزارش همین رسانه ها، آتن با انتقاد از این درخواست ترکیه گفته است: اولاً این مناطق جزو حاکمیت مطلق یونان هستند و ثانیاً چنین درخواستی با تاخیر صورت گرفته و آتن تحت هیچ شرایطی آن را نخواهد پذیرفت.
فرمانده نیروهای مسلح یونان با انتقاد از عملکرد ترکیه، این گونه درخواست ها را بی اساس و اقدامات ترکیه را خلاف قوانین بین المللی قلمداد کرده و گفته است: آتن تحت هیچ شرایطی چنین درخواستی را نخواهد پذیرفت و به هیچ کسی اجازه ورود به قلمرو کشور را نخواهد داد.
بر اساس گزارش رسانه های یونانی، وی روز دوشنبه (دیروز) به همراه چند نفر از مقامات عالی رتبه وزارت دفاع این کشور به این مناطق رفت و از نزدیک تحرکات نظامیان ترک را که در حال برگزاری رزمایش هستند، زیر نظر دارند.
وزارت دفاع یونان در این باره اعلام کرده است که نیروهای مسلح این کشور در آمادگی کامل به سر می برند و با هوشیاری کامل ضمن زیر نظر داشتن تمام تحرکات ارتش ترکیه در منطقه، در صورت نیاز بی درنگ برای دفاع از تمامیت ارضی یونان وارد عمل خواهند شد.
از: رشید موسوی
اروپام**462**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده