ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیبایی به چه قیمتی

ادامه گزارش به این شرح است:در یک مهمانی خانوادگی، مجلس عروسی، توی خیابان، مرکز خرید و... یکی از چیزهایی که در چهره همشهری‌هایمان بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌آید، ردپای آرایش‌های آن چنانی و تیغ جراحی زیبایی است.
آدم‌هایی که نمی‌توانند اخم کنند چون بوتاکس عضلات پیشانی‌شان را از کار انداخته، با هر بار عطسه تن‌شان می‌لرزد که نکند جراحی بینی‌شان خراب شود، پلک‌ و چشم‌ شان از حجم تزریق‌هایی که انجام داده‌اند خسته است.
ولی باز هم انگار در رقابتی تنگاتنگ باشند هر آگهی و تبلیغاتی را برای جراحی‌های جدیدتر و در بعضی مواقع عجیب‌تر با اشتیاق پیگیری می‌کنند و هر سانتی‌متر از بدن ‌شان را زیر ذره بین می‌گذارند تا عیبی در آن پیدا کنند و باز روز از نو و روزی از نو.
اگرچه سال‌هاست که متخصصان در خصوص ضرر و زیان‌های جمسی و البته روانی این جراحی های زیبایی هشدار می‌دهند، ولی قانون اصلی اقتصاد و تجارت در بازار زیبایی هم حاکم بوده و عرضه روز به روز بیشتر می‌شود چراکه تب جراحی‌ زیبایی هنوز در ایران داغ داغ است.
** زیبایی؛ تجارت پرطرفدار جراحی
نگاهی به هزینه عمل‌های جراحی زیبایی از 7 میلیون تومان برای اصلاح شکل واژن تا ده میلیون تومان و بالاتر برای عمل بینی نشان می‌دهد که زیبایی امروز در ایران یک تجارت است و درست به همین خاطر است که در هنگام برگزاری آزمون پزشکی برای دوره‌های تخصصی بسیاری از پزشکان جوان عمومی در آرزوی قبولی در رشته‌هایی همچون جراحی پلاستیک هستند.
اگر هزینه هر جراحی بینی را به طور متوسط 7-8 میلیون تومان نیز در نظر بگیرید یک جراح بینی می‌تواند با تنها سه عمل در ماه درآمدی رویایی داشته باشد.
همین مساله باعث شده که پزشکانی با تخصص های دیگر و حتی پزشکان عمومی نیز بخواهند به جرگه جراحان زیبایی بپیوندند؛ عملی که متاسفانه دودش به چشم بیمار خواهد رفت.
** کدام جراحی محبوب تر است؟
این همه بینی های سربالای چسب خورده ای که هر روز در اتوبوس، دانشگاه و ... جلوی چشممان است، شکی باقی نمی گذارد که جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل ها در ایران است اما آیا می دانید که ایرانی ها موفق شده اند در این زمینه رکوردشکنی کنند؟
بنابر اعلام دکتر محسن نراقی، فوق تخصص بیماری های گوش و حلق و بینی و راینولوژیست، خانم ها و آقایان ایرانی 7 برابر بیشتر از آمریکایی ها سراغ عوض کردن شکل و شمایل بینی شان می روند که البته به گفته دکتر نراقی این قضیه هیچ ربط مشخصی به بدفرم بودن بینی ایرانیها ندارد.
پس از جراحی بینی، پروتزهای صورت، به‌خصوص چانه و گونه،شایع ترین عملهای زیبایی در کشور و تزریق بوتاکس و رفع چین و چروک پوست با استفاده از پرکننده، درصدر اقدامات زیبایی بدون نیاز به جراحی است.
دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی،جراح پلاستیک و رییس بیمارستان فوق تخصصی پانزده خرداد، درباره رواج نسبتا بالای تزریق بوتاکس در ایران می گوید: « ایرانیها سالانه بیش از 180 میلیارد تومان صرف صاف کردن چروکهای پوستشان می کنند. »
اگرچه به گفته سیدعبدالحسن امامی، رئیس انجمن جراحان پلاستیک ایران واقعا آمار دقیقی از جراحی‌های زیبایی که در ایران انجام می‌شود در دست نیست.
** سریال های ماهواره‌ای و عوض شدن معیارهای جذابیت
آتنا جهانگیری، روان شناس بالینی با اشاره به اینکه میل به زیبایی یک غریزه طبیعی است، گفت: متاسفانه جامعه در حال حرکت به سمتی است که این گرایش حالت غیر طبیعی و افراطی به خود گرفته است و حتی این روزها شاهد استفاده از لوازم آرایشی و میکاپ روی صورت پسران جوان هستیم.
وی ادامه داد: یکی از اصلی ترین دلایلی که برای این میل افراط گونه می توان پیدا کرد، حضور ماهواره به شکل جدی در زندگی خانواده های ایرانی است که تا حد زیادی شکل هنجارها را عوض کرده است.
مردم به خصوص خانم ها و دختران جوان این روزها چنان درگیر سریال های ترکیه ای و... هستند که عمیقا باور کرده اند که جذابیت یعنی داشتن آرایش بیشتر و اتفاقا باید این جذابیت و زیبایی را در جامعه و به همه عرضه کرد!
جهانگیری کمبود اعتماد به نفس و تاییدطلبی را دو عامل دیگری دانست که به رشد استفاده از لوازم آرایش در کشور دامن زده است.
وی در این زمینه توضیح داد: متاسفانه خیلی از افراد به ویژه خانم ها نسبت به چهره یا اندام خودشان آن اعتماد به نفسی را که باید ندارند و احساس می کنند چهره طبیعی شان آنقدر زشت است که قابلیت دیده شدن را ندارند.
بنابراین سعی می کنند با آرایش کردن و استفاده از انواع رنگ ها و مدل ها آن حس بد ناشی از کمبود اعتماد به نفس را جبران کنند.
افرادی که به شکل افراطی آرایش می کنند یا سراغ عمل های زیبایی می روند دچار عقده های درونی هستند که چون به خوبی و به شیوه درست ارضا نشده است، به این شکل ظهور و بروز پیدا می کند.
این خصیصه در همه ما وجود دارد که دوست داریم در جامعه دیده شویم و به خوبی و زیبایی هم دیده شویم.
حالا اگر یک خانم نتواند به دلیل محدودیت های اجتماعی که گاهی اوقات برایش وجود دارد خودش و ارزش ها و توانایی هایش را به درستی نشان دهد سعی می کند با استفاده بیش از حد از لوازم آرایش، پیروی از مدهای غیرمعمول یا دست زدن به انواع روش های جراحی زیبایی این توجه را از محیط به دست آورد.
او ادامه داد: نکته دیگری که نباید در این زمینه از آن غافل شویم تعداد زیاد دختران به اصطلاح دم بخت در جامعه است که باعث می شود نوعی بازار رقابتی برای جلب توجه پسران مجرد به وجود بیاید.
البته این نکته را هم باید مد نظر داشته باشیم که امروزه خیلی از پسرها هم از ظاهر مردانه شان فاصله می گیرند تا برای جنس مونث جذاب تر باشند.
آن ها سعی می کنند با شبیه کردن طرحواره های جنسی خود به خانم ها این توجه را به دست بیاورند ولی این روش در اغلب موارد نتیجه عکس می دهد.
** ریشه های روانی یا علل اجتماعی؟
دکتر مجید ابهری، متخصص علوم رفتاری درباره غیرضروری بودن بیش از 50 درصد عملهای زیبایی می گوید:‌ بسیاری از کسانی که به مطب جراحان پلاستیک رجوع می کنند یا دچار توهم خودزشت پنداری هستند یا تحت تاثیر دوستان می خواهند خود را به تیغ جراح بسپارند.
دکتر ابهری نقش تبلیغات ماهواره ای که به شعور فرهنگی افراد نیز توهین می کنند، را در گرایش جوانان به عمل های زیبایی مهم توصیف و اضافه می کند: «از هر ده نفری که بینی شان را جراحی می کنند، 8 نفر از نتیجه کار ناراضیند و پس از عمل دچار افسردگی می شوند.»
به گفته روان شناسان تنوع طلبی و نارضایتی از خود نیز از جمله سایر عواملی است که باعث محبوبیت جراحی های زیبایی در ایران شده است.
جهانگیری نیز داشتن اختلالات روانی همچون عقده حقارت و تصویر غلط بدنی را از جمله مهمترین عوامل موثر بر رشد جراحی‌های زیبایی در ایران می‌داند و می‌گوید: خیلی از آقایان و خانم‌هایی که دست به این جراحی می‌زنند از اعتماد به نفس پایین رنج می‌برند یا توسط دنیای مد مسخ شده‌اند.
یا در نتیجه چشم و هم چشمی و... تصمیم به این جراحی‌ها ‌می‌گیرند در حالیکه هیچ مشکل خاصی از نظر زیبایی ندارند و چهره یا اندام ‌شان با معیارهای منطقی و عقلانی متناسب است.
مسلما خیلی از این افراد اگر پیش از انجام جراحی مشاوره روان‌شناسی بگیرند، ممکن است اصلا از جراحی منصرف شوند.
** جراحی چاقی به درد همه نمی‌خورد
یکی از جراحی‌های پرطرفداری که روز به روز در ایران در حال گسترش است جراحی‌های چاقی است که شاید از نظر علمی در زمره جراحی زیبایی تلقی نشوند اما بسیاری از کسانی که می‌خواهند این تجربه را از سر بگذرانند دنبال زیبایی‌اند نه سلامتی.
دکتر علیرضا خلج، متخصص جراحی عمومی، فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته و چاقی و دانشیار دانشگاه با اشاره به اینکه این روزها خیلی‌ها دنبال یک روش معجزه‌آسا برای لاغری می‌گردند و به همین خاطر می‌خواهند زیر تیغ جراحی بروند، گفت: «اما این روش برای همه افرادی که دچار چاقی هستند مناسب نیست.
عوامل زیادی وجود دارد که در نهایت ما را به این تصمیم می‌رساند که بیمار کاندید جراحی چاقی است.
به عنوان مثال کسی که قبلا تجربه درمان‌های طبی برای کاهش وزن از جمله رژیم درمانی را زیر نظر کارشناس نداشته یا به الکل و مواد مخدر اعتیا دارد یا دچار مشکلات هورمونی است که کم‌کم باعث چاقی و افزایش وزن او گردید، کاندید مناسبی برای جراحی نیست.
درواقع فقط آن دسته از افرادی که شاخص توده بدنی یا BMI شان بالای 40 باشد، آنهایی که شاخص توده بدنی‌شان بیشتر از 35 بوده؛ اما با مشکلات طبی از جمله دیابت نوع دو، مشکلات قلبی، مفصلی، آپنه خواب و... دست به گریبان هستند.
آنهایی که موانع طبی یا روانی برای جراحی و بیهوشی ندارند و... می‌توانند کاندید بالقوه جراحی چاقی باشند و باید تحت بررسی قرار بگیرند تا لزوم انجام عمل جراحی برای آنها تایید شود.»
** جراحی سینه؛ درمان غیرضروری
جراحی سینه در ایران نیز همچون کشورهای دیگر بسیار پرطرفدار است و در میان مشتریان جراحان پلاستیک خانم‌هایی با هر سن و سالی پیدا می‌کنید که قصد دارند از پروتزهای سینه برای داشتن اندام زیباتر یا پیشگیری از افتادگی و... استفاده کنند.
اما آیا واقعا انجام این جراحی برای همه این متقاضیان ضروری است؟
دکتر کتایون برجیس، جراح و فوق تخصص زنان و زایمان، با اشاره به اینکه خیلی از خانم‌ها در سن نامناسب اقدام به جراحی سینه می‌کنند، گفت: به طور کلی نمی‌توانیم این جراحی را تایید کنیم اما به هر حال اگر فردی اصرار دارد که جراحی زیبایی سینه انجام دهد بهتر است که حداقل این کار را به بعد از زایمان موکول کند و حداقل یک یا دو بار بچه‌دار شود و بعد برای این جراحی اقدام کند.
برجیس در پاسخ به این سوال که آیا شیردهی با داشتن پروتز سینه تداخلی دارد، گفت: ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید ولی بحث اصلی این است که گاهی اوقات مچوریشن یا بلوغ کامل سینه در خانم‌ها بعد از بارداری و شیردهی اتفاق می‌افتد.
و کسی که قبل از بارداری از سایز سینه‌اش ناراضی است ممکن است بعد از شیردهی یک سایز افزیش سایز در سینه داشته باشد و درنتیجه سینه‌هایش به حجم مورد نظرش برسد یا حداقل به آن نزدیک شود و دیگر نیازی به انجام جراحی زیبایی نباشد؛
چون به هر حال ما باید از نظر وجود کیست و سایر بیماری‌‌ها خانم‌های چهل سال به بالا را هر سال چک کنیم و وجود پروتز ممکن است انجام سونوگرافی و ماموگرافی را با مشکلاتی مواجه کند و در نتیجه ما مجبور شویم که برای این خانم‌ها درخواست ام آر آی کنیم.
یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های خانم‌ها در خصوص انجام جراحی سینه احتمال افتادگی سینه پس از جراحی است که البته جراحان پلاستیک معتقدند اگر این عمل به درستی انجام شده و بیمار به دقت برای گذاشتن پروتز انتخاب داشته باشد، ریسک افتادگی صفر است اما موضوع این جاست که خیلی از خانم‌ها به دلیل اینکه می‌خواهند عمل برای شان کم هزینه تر تمام شده و یا گول تبلیغات رسانه‌‌ای و اینترنتی و ماهواره‌ای را می‌خورند.
در شرایطی نامناسب و با شیوه نادرست تحت عمل جراحی قرار می گیرند و در این حالت دچار عوارض جبران‌ناپذیری از جمله بدفرمی دائمی سینه می‌شوند.
علاوه بر این از دیگر عوارض این جراحی می‌توان به عفونت محل پروتز، عفونت زخم، درد و... اشاره کرد.
** جراحی بینی، شایع اما پرخطر
ایران پایتخت و حتی بهتر از آن بهشت جراحی‌های بینی در سراسر دنیاست و در هیچ‌کجای دنیا جراحان بینی نمی‌توانند به اندازه ایران درآمد داشته باشند.
جراحی‌های زیبایی بینی علی‌رغم لوکس و پرطرفدار بودن، بی خطر نیستند و بویژه اگر توسط غیرمتخصص‌ها انجام شود، عوارض جبران ناپذیری برای فرد در پی خواهند داشت.
بروز هرگونه اشتباهی درجراحی پلاستیک بینی، که یکی از دشوارترین عمل‌های زیبایی نیز هستند، ممکن است باعث گود شدن بیش از حد پشت بینی، تغییر در صدا، مسدود شدن راه بینی و در نهایت مشکلات تنفسی شوند.
بهترین سن برای انجام جراحی بینی برای خانم‌ها 20 تا 25 سال و برای پسرها 22 تا 27 سالگی است، اما متاسفانه خیلی از متقاضیان در سنین بالاتر یا پایین‌تر دست به عمل می‌زنند که همین مساله در بروز عوارض بعد از عمل نقش دارد.
** بازار بوتاکس ایران در قبضه چینی‌ها
اگر درمان‌های جراحی و غیرجراحی زیبایی در دنیا را کنار هم بگذاریم، پرطرفدار ترین‌شان تزریق بوتاکس است که برای از بین بردن چین و چروک، خط اخم و در موارد معدودتر برای کاهش تعریق زیربغل کاربرد دارد.
علی رغم تبلیغاتی که در خصوص تزریق بوتاکس اصل کانادایی در ایران انجام می‌شود، بنابراعلام دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بوتاکس کانادایی اصلا در ایران وجود ندارد و آنچه که در اغلب موارد استفاده می‌شود بوتاکس‌های تقلبی چینی است که می‌توانند برای همیشه صورت فرد را از زیبایی بیندازند.
اگرچه به گفته متخصصان پوست و مو تزریق بوتاکس اگر با استفاده از محصول با کیفیت و توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود، اثربخش است، اما در عین حال ناکافی بودن مهارت تزریق کننده و هم تقلبی بودن مواد منجر به بروز عوارضی از جمله آلرژی شدید، شک آلرژی، تنگی نفس و... می شود و حتی در مواردی مرگ آور است.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X