ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعرض جدید به ارگ خشتی ساسانی

یک فعال میراث فرهنگی شهرستان انار در استان کرمان از آغاز مراحل ساخت‌ و ساز یک آپارتمان در 50 متری ضلع شرقی ارگ انار و تعرض به حریم این بنای تاریخی خبر داد.

یک فعال میراث فرهنگی شهرستان انار در استان کرمان از آغاز مراحل ساخت‌ و ساز یک آپارتمان در 50 متری ضلع شرقی ارگ انار و تعرض به حریم این بنای تاریخی خبر داد.

به گزارش ایسنا، هنوز بحث‌ ها درباره‌ ساخت مقبره و نصب سازه‌ گنبدی فلزی با ارتفاع غیرمجاز روی مقبره شهید گمنام در حریم ارگ ساسانی انار ادامه دارد، که ساخت‌ و ساز بنای دیگری در حریم ضلع شرقی ارگ آغاز شده است، و به نظر می‌ رسد ارگ تاریخی انار به مرور میان سازه‌ های فلزی محاصره شده است.

محمدرضا نسب عبدالهی، فعال میراث فرهنگی شهرستان انار در استان کرمان، در این زمینه توضیح می‌ دهد: براساس آن‌ چه از ساخت بنای جدید مشخص است، قرار است آپارتمانی چهار طبقه در فاصله حدود 50 متری ضلع شرقی ارگ تاریخی انار احداث شود، که این اقدام منظر ارگ را تحت تاثیر قرار می‌ دهد و ارتفاع آن از دیوارهای این بنای تاریخی بالاتر خواهد رفت.

نویسنده کتاب «تاریخ انار» ادامه می‌ دهد: متاسفانه شهرستان انار با وجود آثار تاریخی متعدد، فقط یک نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی دارد و اداره میراث فرهنگی در انار وجود ندارد. این یگان نیز آن‌قدر ضعیف عمل می‌ کند که بودن یا نبودنش تفاوتی ندارد. از سوی دیگر به نظر می‌ رسد میراث فرهنگی کرمان فراموش کرده که شهرستانی به نام «انار» در قلمرو کاری خود دارد که موظف است به بناهای تاریخی‌ اش توجه کند. متاسفانه همچنان بسیار ناامیدانه با بناهای تاریخی رفتار می‌ شود.

قدمت ارگ خشتی «انار» به دوره‌ های پیش از اسلام بازمی‌ گردد. این ارگ در دوره صفویه بازسازی شده و مورد استفاده مجدد قرار گرفته است. علیرضا جعفری زند، باستان‌ شناس و استاد دانشگاه درباره پیشینه ارگ انار گفته است: «این بنا در دوره ساسانی شکل گرفته و در دوره اسلامی تکمیل شده است، یعنی مجموعه‌ ای از دوران‌ های مختلف را در خودش دارد، دقیقا مانند همان حالتی که ارگ بم داشت. حتی ممکن است در کاوش‌ ها و لایه‌ نگاری‌ ها، لایه‌ های اشکانی یا قدیمی‌ تر نیز در این ارگ یافت شود.»

این ارگ تاریخی که در دوره‌ های گذشته و در زمان ساخت حکومتی، خدماتی، مسکونی و عامه‌ نشین بوده است، 17 بهمن 89 به شماره 30343 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده