ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برنامه 20 میلیون نفری نیمه شعبان در مسجد جمکران

به گزارش «شیعه نیوز»، نشست خبری اعلام ویژه برنامه‌های نیمه شعبان مسجد مقدس جمکران با حضور معاون فرهنگی و مدیر آموزش و تربیت این مسجد، ظهر امروز در سالن اجتماعات خبرگزاری فارس تهران برگزار شد.

عباس ابراهیمی، معاون فرهنگی مسجد جمکران در ابتدای این نشست با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: مسجد جمکران میعادگاه منتظران است لذا جایگاه و نقش ویژه‌ای در نظام تمدنی امروز ایفا می‌کند و امیدواریم بتوانیم برای ارائه پیام قرآن و عترت در مراسم‌های مختلف، خدمات شایسته‌ای ارائه دهیم.

وی افزود: مسجد مقدس جمکران، سالانه بیش از 20 میلیون نفر مخاطب دارد و در ایام سال به ویژه شب‌های چهارشنبه، توفیق میزبانی 300 هزار نمازگزار را داریم که طبق آمارها بخش قابل توجهی از آنان از نسل جوان هستند.

معاون فرهنگی مسجد جمکران با گرامی‌داشت روز ارتباطات و روابط عمومی، خطاب به خبرنگاران حاضر در نشست اظهار کرد: اجرای برنامه‌ها و هرکاری که بخواهد انجام شود بخشی از آن بر عهده شما است که رسانه باشید و این رسالت شماست که بخش عظیمی از مخاطبان ما بتوانند از برنامه‌ها اطلاع پیدا کنند.

سردار شهید مصطفی بدرالدین تجلیل می‌شود

وی بیان کرد: شعار امسال مسجد جمکران «انتظار آگاهانه، زندگی مؤمنانه» است که باتوجه به سبک زندگی اسلامی و جریانات امروز طراحی شده و متناسب با آن است.

ابراهیمی در مورد محورهای ویژه برنامه‌های مسجد جمکران در اعیاد شعبانیه گفت: یکی از محورهای ما، توجه ویژه به تحولات منطقه است، زیرا مساجد مهم، مثل مسجد مقدس جمکران، باید نقش خود در مورد تحولات منطقه را به درستی ایفا کنند، به این منظور تلاش شده است که برنامه‌ها متناسب با همه اقشار مخاطبان باشد چه کودک و نوجوان باشند چه بزرگسال باشند، چه ایرانی باشند و چه خارجی باشند که در این مورد استفاده از ظرفیت‌های هنری راهگشاست لذا تلاش کردیم از این قابلیت‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: برنامه‌ها از سه‌شنبه آتی آغاز می‌شود که تجلیل از سردار شهید مصطفی بدرالدین را داریم و مهمانانی از حزب‌الله لبنان برای این برنامه حضور می‌یابند و تلاش کرده‌ایم که از بهترین مداحان و خطبا استفاده کنیم.

معاون فرهنگی مسجد جمکران بیان کرد: باتوجه به اینکه دو بال قرآن و عترت از طرف پیامبر(ص) برای ما به یادگار مانده‌اند لذا در مسجد جمکران نیز توجه ویژه به قرآن شکل گرفته است، تلاش شده در تمام مراسم‌ها از قاریان ملی استفاده کنیم و محفل قرآنی را با حضور قراء در نظر گرفته‌ایم.

وی اظهار کرد: در شب نیمه شعبان، مهمان آیت‌الله سید احمد خاتمی هستیم، محفل آیه‌ها را عصر روز قبل نیمه شعبان در نظر گرفته‌ایم که شعرایی از کشورهای ایران، افغانستان، عراق، هند و تانزانیا حضور دارند، همچنین امسال مراسم احیاء نیمه شعبان داریم.

ابراهیمی در مورد ویژه برنامه‌های مخصوص  کودکان و نوجوانان گفت: «مرکز گل نرگس» مهمان کودکان 7 تا 9 سال خواهد بود که برنامه‌هایی از قبیل شعر و سفالگری دارند، در بخش «مهد کودکان» در خدمت کودکان زیر پنج سال هستیم، همچنین برنامه‌های ویژه‌ای برای نوجوانان داریم و برنامه‌های ویژه‌ای نیز برای برای کودکان غیرایرانی به زبان‌های عربی، اردو و احتمالاً انگلیسی در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: «همایش بین‌المللی موعود امم» را خواهیم داشت که هزار نفر از کشورهای مختلف با کمک جامعة المصطفی العالمیه در آن شرکت می‌کنند، سه‌شنبه، «همایش بین‌المللی فرهنگ مهدوی» با حضور 200 تشکل فعال در عرصه بین‌المللی برگزار خواهیم کرد، «جشنواره قاب فیروزه‌ای» را برگزار خواهیم کرد که عکاسان می‌توانند شرکت کنند و دبیر این همایش حجت‌الاسلام سجاد نیکخو هستند.

راویانی که روایتگر انتظارند

معاون فرهنگی مسجد جمکران اظهار کرد: جمعی از مبلغان را ساماندهی کرده‌ایم که کارشناس دینی هستند و به عنوان «راویان انتظار» در همه‌جای مساجد حضور دارند، همچنین 700 کاروان را شناسایی کرده‌ایم و راویان انتظار با هماهنگی با مدیران کاروان، از مبادی ورودی شهر قم تا مسجد جمکران، به همراه کاروان هستند.

وی در مورد کارگاه‌های مسجد جمکران در نیمه شعبان بیان کرد: کارگاه‌های آموزشی قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و به طور کلی بیان معارف معنوی در این کارگاه‌ها برگزار می‌شود و در پایان نیز گواهینامه ارائه می‌شود، این کارگاه‌ها در نوروز نیز سابقه داشته است که استقبال خوبی از آن شده بود، همچنین کارگاه‌های 45 دقیقه‌ای در سه نقطه مسجد در نظر گرفته شده است که به سبک زندگی اسلامی، تربیت فرزند و بیان معارف دین می‌پردازند.

ابراهیمی افزود: نمایشگاهی داریم که به قرآن، فقه و معارف اسلامی پرداخته است که مثلاً در بخش فقهی، احکام مسجد به صورت مصور قرار دارد، بخش ویژه این نمایشگاه؛ «فقها، نواب عام امام زمان(عج)» است که گلچینی از فقها و علما به معرفی شده‌اند، به منظور استفاده از اعتاب، افرادی را به عتبات عالیات فرستادیم که در نتیجه آن، پرچم مسجد مقدس جمکران به آنان و پرچم آنان به مسجد، اهدا شد و مراسم ویژه غبار روبی را برگزار کردیم.

وی از رسانه ملی و رسانه‌های جمعی درخواست کرد تا نیمه شعبان به مسجد مقدس جمکران توجه ویژه داشته باشند و خطاب به آنان گفت: در نیمه شعبان مردم خودشان حضور میلیونی دارند که باید خودتان بیایید و ببنید.

معاون فرهنگی مسجد جمکران اظهار کرد: محصولات ویژه‌ای برای خارجیان در نظر گرفته‌ایم که بسته‌های ویژه‌ای متناسب با ملت و فرهنگ خودشان است که تقدیمشان خواهد شد، همچنین نامه دوم رهبر معظم انقلاب به زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو و ترکی استانبولی، توزیع خواهد شد.

خادمانی که می‌خواهند کتاب بخوانید

وی بیان کرد: کار ویژه‌ای که امسال انجام دادیم این است که در حوزه کتاب، ایستگاه‌های سیاری را دائر کرده‌ایم که افرادی به نام خادمان کتاب در آن حضور دارند و این افراد به سراغ مخاطبان می‌روند کتاب‌های کم‌حجم و پرمخاطب را به آنان می‌دهند تا مطالعه کنند و اگر علاقمند به خرید بودند بن کتابی به آنان اهدا می‌شود تا بتوانند آن کتاب را با تخفیف خریداری کنند.

ابراهیمی تأکید کرد: امنیتی که ما امروز داریم مدیون عزیزانی است که حتی خارج از مرزهای ایران اسلامی از جانشان گذشتند لذا ما موظف هستیم قدردان آنان باشیم و به خانواده آنان توجه داشته باشیم، به همین منظور برنامه‌ای تدارک دیده‌ایم که برخی فرزندان شهدا که خودشان استاد نقاشی هستند تصاویر شهدای مدافع حرم را نقاشی کنند تا ما به ملاقات خانواده شهدای مدافع حرم رفته و تقدیم آنان کنیم.

وی در مورد پیش‌نمازان نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران گفت: نمازهای نیمه شعبان مسجد مقدس جمکران به امامت مراجع تقلید است که نماز شب قبلش را حضرت آیت‌الله نوری همدانی می‌خوانند و روز نیمه شعبان، نماز صبح را حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی می‌خوانند، نماز ظهر و عصر را حضرت آیت‌الله سبحانی می‌خوانند که پس از آن نیز حدود نیم ساعت، بیاناتی خواهند داشت و در نهایت نماز مغرب و عشا به پیش‌نمازی حضرت آیت‌الله علوی گرگانی خواهد بود.

معاون فرهنگی مسجد جمکران افزود: شب نیمه شعبان مناجات نیمه شعبانیه را توسط حدادیان خواهیم داشت، همچنین افرادی به نام منادیان معروف را در نظر گرفته‌ایم که 600 نفر آقا و خانم، تذکر لسانی می‌دهند و همچنین قرار است مصادیق معروف بین کودکان نیز تشویق شوند، همچنین از ظرفیت هنری نیز به این منظور استفاده می‌شود و طرح‌هایی در نظر گرفته شده است که نصب خواهد شد.

وی در مورد تدارکاتی که برای مسیرهای منتهی به مسجد جمکران در نظر گرفته شده گفت: علاوه بر اینکه در مسیرهای منتهی به مسجد جمکران، مکان‌هایی برای خدمت‌رسانی در نظر گرفته شده است، ایستگاه‌های متعدد صلواتی نیز در نظر گرفته‌ایم و شهر قم در نیمه شعبان، برنامه‌هایش ویژه است و مردم، بسیج و حلال احمر نیز خدمات بسیاری ارائه می‌دهند.

ابراهیمی در پایان سخنانش بیان کرد: ستادی نیز به نام «ستاد هماهنگی تشکل‌های مهدوی» فعال شده است که ریاست این ستاد را حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان، تولیت مسجد جمکران برعهده دارند، اعضای این ستاد نیز فعالان مردمی در عرصه مهدویت هستند و همه هزینه‌های این ستاد را خود مردم متقبل می‌شوند، این ستاد نیز برای نیمه شعبان، برنامه‌هایی دارد که بخشی از آن در مسجد جمکران، خواهد بود.

نمایش دلدادگی در قاب فیروزه‌ای

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام سجاد نیکخو، مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران و دبیر جشنواره قاب فیروزه‌ای با تبریک اعیاد شعبانیه، در مورد جشنواره قاب فیروزه‌ای گفت: ما در مسجد مقدس جمکران شاهد دلدادگی‌های زیبایی از جانب عاشقان و منتظران حضرت ولی‌عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستیم لذا یکی از رسالت‌های ما به تصویر کشیدن این‌همه دلدادگی است، به همین منظور در نظر داریم با نگاهی نو به مقوله عکس، جشنواره ملی قاب فیروزه‌ای را برگزار کنیم لذا از همه علاقمندان به عکاسی دعوت می‌کنیم ساعاتی را مهمان مهمان جمکران باشند و صحنه‌های ناب را به تصویر بکشند.

وی افزود: کسانی که آثارشان به جشنواره راه پیدا کند، هدیه‌ای می‌گیرند و عکس‌های راه‌یافته نیز در کتابی چاپ می‌شوند که یک نسخه از آن به هر یک از راه‌یافتگان اهدا می‌شود، همچنین جایز نقدی نفر اول، 20 میلیون تومان است.

مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران در پایان این نشست بیان کرد: عکاسان برای شرکت در این جشنواره ابتدا باید با دبیرخانه قاب فیروزه‌ای به شماره 02537255818 تماس بگیرند، همچنین آخرین مهلت ارسال آثار، سوم تیرماه است و پنجم مردادماه، برنگان مشخص می‌شوند.

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X