ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دانشگاه ایلام پلی استوار میان دو ملت ریشه دار ایران و عراق است

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی دانشگاه ایلام، محمد علی اکبری در حاشیه برگزاری جشنواره فرامرزی مطبوعات در دانشگاه ایلام اظهار داشت: بر همگان پر واضح و مبرهن است که رسانه و ابزارهای ارتباطی به مثابه قلب تحولات جامعه و جهان امروز، سیطره‌ خود را بر همه‌ ساحت‌های زیست آدمی حاکم کرده‌اند.

وی افزود: رسانه‌های ارتباطی که عصاره تمدن بشری نام گرفته و مرزهای پیدا و پنهان چگونه «بودن در جهان» را برای تک تک شهروندان دهکده جهانی تعیین می‌کنند، خواه ناخواه تقدیر تاریخی ما را رقم خواهند زد.

رئیس دانشگاه ایلام اضافه کرد: پیشرفت روزافزون فناوری‌های ارتباطی جای ابزارها و شیوه‌های سنتی‌تر انتقال اطلاعات را در مناسبات انسانی باز کرده و هویت نوینی را در ساختار و محتوای فرهنگ، اقتصاد، سیاست و دیگر شئون زیست انسان شکل داده‌اند. به همین دلیل، سیر توسعه هر جامعه‌ای با نوع و میزان درکی که از جایگاه و نقش ارتباطات و رسانه دارد، گره خورده است.

علی‌اکبری با بیان اینکه دو کشور ایران و عراق با بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر طولانی‌ترین مرز مشترک را با هم دارند، تصریح کرد: تاریخ و میراث مشترک فرهنگی و تمدنی، سرمایه‌ گرانقدری است که ‌باید در خدمت شهروندان دو کشور قرار گیرد تا فردایی بهتر را به ارمغان بیاورد. اگر در گذشته «صدای مشترک» به «میراث مشترک» تبدیل شده چرا امروز نتوان با نقد گذشته و با تکیه بر منابع انسانی و طبیعی «صدایی مشترک» را برای ساختن آینده‌ای پربار سر داد.

وی ادامه داد: در این فرصت کم نظیر و ارزشمند، سیاستمداران خردورز، صاحبان فرهنگ و اندیشه و فعالان حوزه رسانه‌ها و مطبوعات به حکم تعهدی که نسبت به وجدان تاریخی و سرمایه‌ عظیم معنوی ملت‌های خود دارند می‌توانند تقدیر تاریخی دو ملت را با نگاهی نقادانه به گذشته و امید به آینده رقم بزنند. در این صورت است که «میراث مشترک» و غنی گذشته می‌تواند در ترسیم چشم‌انداز ذهنی به سمت توسعه و تعالی به کار آید، اندیشه‌ها به تحرک درآید و افق‌های جدیدی گشوده گردد.

رئیس دانشگاه ایلام یادآور شد: دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی به عنوان نهادهای مولد دانایی و فناوری، منابع بی‌بدیل هر گونه تحول در جوامع‌اند و در کشورهای ما به عناون کشورهای در حال توسعه نیاز شدیدتری به آموزش و پژوهش‌های نظری و کاربردی است تا فرایند ایجاد سرمایه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و دینی با قوت بیشتری شکل گیرد و به پیش رود

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده