ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

80 درصد چاه های آب کشاورزی خراسان جنوبی باید از مدار تولید خارج شود

هم اکنون سه هزار و 299 حلقه چاه آب در خراسان جنوبی وجود دارد و آب مصرفی استان از 11 هزار منبع آبی تامین می شود.
پروانه برداشت آب از چاه های کشاورزی استان حدود 750 میلیون مترمکعب است که به گفته حسین امامی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی 170 میلیون متر مکعب آب اضافه برداشت است.
اسدالله زمانی پور، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: در خراسان جنوبی به دلیل کم آبی، هر نوع فناوری یا پدیده ای که برای استحصال آب به کار رود ، عمود بر خاک باشد، غیر اصولی و اگر افقی(قنات) باشد،حلال است.
این صاحب نظر در بخش کشاورزی چاه های عمیق را که عمود بر خاک است را به کار حرام تشبیه کرد.
وی ادمه داد: بستن و مسدود کردن چاه های آب کشاورزی کار بسیار مشکل و نشدنی است اما با کم کردن آب چاهها نه تنها هیچ گونه دلخوری در میان بهره برداران ایجاد نمی شود، می توان تولید و درآمد تولید کنندگان را حفظ کرد.
استاد دانشگاه های بیرجند گفت: برای انجام این عمل مفید باید به کشاورز اطمینان دهیم که مالکیت و درآمد او تضمین شده خواهد بود در غیر این صورت این مهم محقق نخواهد شد.
زمانی پور اظهار کرد: نخست اینکه چاهی که پلمپ می شود اگر شرایط مذکور را داشته باشد هیچ فردی مخالف اجرای آن نیست دوم اینکه با تکنولوژی مصرف آب را کم کرده ایم.
با اشاره به لزوم مهار و پیشگیری سیلاب های فصلی در خراسان جنوبی خواهان کاهش مصرف آب، افزایش تولید در واحد سطح شد و صرفه جویی در این کالای با ارزش اقتصادی را قناعت عنوان کرد.
وی بیان کرد: برای اینکه خراسان جنوبی را از خشکسالی نجات دهیم باید جلوی چاه های عمیق را بگیریم چرا که استفاده بیش از حد از چاه و قنات ها سبب خشک شدن زیر زمین و در نتیجه خشکسالی می شود.
وی ادامه داد: اکنون درختانی مانند گردو در برخی مناطق روستایی استان که دارای ریشه های 500 ساله هستند خشک و بی ثمر شده اند که عامل آن خالی شدن آب زیرزمینی و نرسیدن آب به ریشه درختان است.
زمانی پور به برداشت بیش از حد و خشک شدن دشت سرایان از توابع خراسان جنوبی اشاره کرد و یادآور شد: چطور ممکن است در این شهرستان که دشت آن ممنوعه اعلام شده است کشاورزان به کشت محصولات پرآبخواه مانند پنبه می کارند!
وی عنوان کرد: همچنین پنبه در بسیاری از مناطق استان که از لحاظ آب با بحران مواجه هستند در حال کاشت و برداشت است در صورتیکه این محصول مورد نیاز بازار استان ما نیست و نیاز به کاشت آن در استان حس نمی شود.
وی به ضررهای کاشت این محصول در استان با توجه به بحران آب و کم آبی اشاره کرد
و یادآور شد: کشاورزان خراسان جنوبی بیکار باشد «زنبور» بکشند اما پنبه نکارند بهتر است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه زنبور حشره ای مضر بوده و به محصول درختان آسیب های زیادی وارد می کند لذا کسانی را به کار می گیریم که تلاش کنند به نحوی به تولید آسیب نرسد.
به گفته وی شهر بیرجند در گذشته چهار رشته قنات و چهار جوی آب داشت که از هر کدام 200 خانوار، یکهزار نفر از آن بهره مند می شدند و هر قنات مصرف آب هزار نفر را تامین می کرد.
وی ادامه داد: در گذشته جمعیت چهار هزار نفری شهر بیرجند تنها با چهار قنات زندگی می کردند و همیشه در طول تاریخ زنده بوده است اما اکنون اگر برای ساعت اندکی آب قطع شود بیرجند انگار به نابودی کشیده می شود.
وی افزود: اکنون نیز مانند سال های گذشته اگر چاه عمیقی بتواند حداقل 200 خانوار با بعد پنج نفری را تغذیه کند بسیاری از مشکل کم آبی و خشکسالی کاسته و رفع می شود.
وی در خصوص جلوگیری و کاهش سیلاب ها در استان یادآور شد: سیلاب مختص الان نیست بلکه از زمان های گذشته رخ می داد، باید برای چاره اندیشی به طرح های زمان قدیم برگردیم.
زمانی پور ادامه داد: در گذشته هنگام وقوع سیلاب حتی یک مشک آب از روستا خارج نمی شد و آب و سیلاب برای روستاییان حیاتی بود اکنون برای ذخیره آب سیلاب ها در بندسارها(بندهای مصنوعی) چاره اندیشی شود.
وی اضافه کرد: هنگام وقوع سیل باید جلوی خروج آب گرفته شود چنانکه در گذشته تمام روستاهای قاینات به استثنای روستاهای کوهستانی بیش از 90 درصد آنها بندسار داشتند.
وی ادامه داد: اکنون می توان با استفاده از تکنولوژی روان آب ها و سیلاب ها را در بند سارهای طبیعی ذخیره کرد و جلوی هدر رفت آب را گرفت.
زمانی پور یادآور شد: طبق بررسی های انجام شده اکنون 15 دهنه آب وارد بیرجند می شود، باید به سبک قدیم این آبها در آب انبارها یا مخازن آب سفالی و سیمانی جمع آوری و ذخیره شود.
وی بر احیای بندسارها تاکید کرد و یادآور شد: بهتر است با استفاده از تکنولوژی های نوین از بندسارها استفاده مفید کرد.
وی افزود: مردم زمان حال خواسته های زیادی از دولت دارند در صورتیکه باید قبول کنند نقش دولت «ماکرو» است نه « میکرو» و دولت ها بیش تر باید نقش آموزشی، حمایتی و ارشادی داشته باشد.
زمانی پور بر این باور است: جمع آوری سوبسید و هزینه آن در راه احیا و توسعه قنات بسیار حائز اهمیت است یارانه ای که دولت پرداخت می کند برای کسانی که واقعا نان شب ندارند خوب است در غیر اینصورت برای استانی که به دلیل فرسوده بودن آسفالت و جاده های مواصلاتی به جاده مرگ تبدیل شده و هر روز شاهد تصادف و مرگ مردم هستیم حرام است و یارانه باید صرف جهاد شود.
اسدالله زمانی پور در سال 1328 در شهر مود شهرستان سربیشه متولد شد، در سال های آغازین زندگی به حرفه قالی بافی پرداخت و در عین حال از آموختن غفلت نکرد.
با قبولی در امتحانات چهارم دبستان، برای او توفیقی حاصل شد که کلاس پنجم و ششم و سیکل اول دبیرستان را در شهر مود و متعاقب آن دوره دانشسرای مقدماتی کشاورزی را با احراز رتبه اول در مشهد بگذراند.
وی لیسانس را در دانشکده علوم اجتماعی و تعاون دانشگاه تهران و دوره های فوق لیسانس و دکتری را در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا در زمینه ترویج و آموزش کشاورزی به پایان برد.
وی هم اکنون یکی از استادان پیشکسوت دانشگاه های بیرجند است که تا سال 1378 پنج کتاب تالیف و ترجمه کرد و کتاب ترویج کشاورزی در فرآیند توسعه برنده جایزه سال 1375وزارت جهاد سازندگی شده است.
وی هم چنین تاکنون بیش از 20 مقاله تحقیقی و طرح های پژوهشی ارائه کرد.
آخرین مقاله دکتر زمانی پور با عنوان ‹‹ مود مرکز نهارجان زادگاه دکتر کاظم معتمد نژاد ، پدر علم ارتباطات کشور›› است که در همایش بزرگداشت معتمد نژاد ارائه شد.
کتاب ‹‹از مود تا میشیگان ›› دکتر زمانی پور در برگیرنده خاطره زندگی اوست .
فهرست کتاب های تالیف و ترجمه وی به شرح ذیل است:
- ترویج کشاورزی در فرآیند توسعه
- صد سال عمران روستائی
- درس هایی از هندوستان، ترجمه
- عمران روستایی، ترجمه- جهاد روستا
- آموزش و توسعه، ترجمه
- ترویج کشاورزی در خدمت خرده مالکین، ترجمه
چندی قبل مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفته بود که کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، حفظ منابع آب زیرزمینی با استفاده از روشهای نوین و اصولی آبیاری از راه حل های اساسی نجات منابع آبی استان است.
امامی افزود: حمایت از جلوگیری از برداشت بی رویه و غیرمجاز آب ، برخورد قانونی با متخلفان ، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی، تجمیع اراضی، کاهش سرانه هزینه های زراعی و افزایش راندمان مصرف آب از دیگر راهکارهای نجات آب در استان است.
وی ادامه داد: کاهش میزان برداشت از منابع آبی از طریق روشهای نوین زراعی و آبیاری از جمله ترویج فناوری گلخانه ای و کشت گیاهان کم آبخواه، احیای قنات و جایگزینی تدریجی با چاهها، افزایش سهم کشتهای دیم و تصفیه فاضلاب های خانگی و صنعتی و استفاده مجدد از آنها از دیگر راهکارهاست.
در حال حاضر بیشترین میزان مصرف آب استان به میزان 91درصد مربوط به بخش کشاورزی است، بخش شرب پنج درصد و خدمات چهار درصد از منابع آب زیرزمینی استان را مصرف می کنند.
وابستگی استان به آبهای زیرزمینی است ومنابع آبهای سطحی از طریق 12 رودخانه اصلی حدود پنج درصد از پتانسیل منابع آب تجدید شونده را به خود اختصاص داده و مابقی مربوط به آبهای زیرزمینی است.
پایین رفتن سطح آب، خالی شدن روستاها از سکنه، نشست زمین، نابودی تدریجی آبخوانها و شور شدن سفره های زیرزمینی از مهمترین پیامدهای برداشت اضافی از منابع آبی است.
به گفته امامی ذخیره پشت تاسیسات آبی در حال بهره برداری استان در ماه فروردین سال 95نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش آبگیری 30 تا 40 درصد رو به روست .
هم اکنون یک میلیارد و 200میلیون متر مکعب آب در استان برداشت می شود.
گزارش از رقیه محمدی
2047/7557

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده