ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فروش کتاب در کانادا به بیش از ۹۸۳ میلیون دلار رسید

به گزارش خبرنگار مهر، روز کتاب کانادا، رویدادی است که هر ساله در ۲۳ آوریل به مدت یک هفته برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در این کشور برگزار می‌شود. روز جهانی کتاب نیز یک رویداد سالانه است که در ۲۳ آوریل، برگزار می‌شود. این روز توسط یونسکو نامگذاری شده است. در سال ۱۹۹۵ یونسکو تصمیم گرفت که روز جهانی کتاب و حق‌ نشر در این روز جشن گرفته شود. این روز همچنین مصادف با سالگرد در گذشت ویلیام شکسپیر و سروانتس نیز است.

موسس روز کتاب کانادا، اتحادیه نویسندگان (Trust of Canada) است. این اتحادیه که در سال ۱۹۷۶ میلادی به وسیله افرادی چون مارگارت اتود و پیر برتون تاسیس شد یک سازمان خیریه غیردولتی است و هدف آن پرورش فرهنگ کتابخوانی و تجلیل از نویسندگان و آثار برتر در کانادا است. گسترش رقابت بین نویسندگان کانادایی و بهبود وضعیت معیشتی و ایجاد ارتباط نزدیکتر بین نویسندگان و خوانندگان از دیگر اهداف این اتحادیه به شمار می‌رود. هرساله این اتحادیه به برترین آثار جوائزی را اهدا می‌کند.

در ادامه به چند نمونه آماری در زمینه مطالعه کتاب و وضعیت انتشار در جامعه کانادا اشاره می‌شود. در فاصله زمانی سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۴ با روش نمونه‌گیری در خصوص مطالعه کتاب توسط موسسه تحقیقاتی «پیو» نتایج زیر به دست آمده است:

بر اساس این تحقیق مشاهده تلویزیون بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ از مطالعه کتاب در کانادا پیشی گرفته است. این آمار همچنین حاکی از آن است که ۸۸ درصد پاسخ دهنگان در سال گذشته مطالعه کتاب داشته‌اند. یادآوری می‌شود، جامعه آماری این تحقیق ۷۵۰ نفر و روش آمارگیری هم تلفنی بوده است.

از بین ۸۸ درصد جمعیت پاسخ دهنده فوق که اذعان داشته‌اند سال گذشته کتاب خوانده‌اند، ۹۳ درصد آنها اظهار کرده‌اند که از کتاب‌های چاپی استفاده کرده‌اند، ۲۷ درصد کتاب‌های صوتی گوش داده‌اند و ۵۸ درصد از طریق کتاب الکترونیکی، مطالعه کرده‌اند.

همچنین بر اساس این تحقیق، ۶۷ درصد کتاب‌های الکترونیکی از راه اینترنت به دست آمده‌اند، ۴۵ درصد کتاب‌های چاپی از فروشگاه‌ها تهیه شده‌اند، ۱۸ درصد کتاب‌های الکترونیکی و ۲۰ درصد کتاب‌های چاپی هم از کتابخانه استفاده شده‌اند. نمودار مربوطه نشان می‌دهد که ۷۸ درصد کتابخوان‌ها از اسمارت‌فون‌ها برای مطالعه کتاب استفاده کرده‌اند که این میزان در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴، حدود ۵ درصد رشد داشته است.

گزارش تحقیقاتی سالانه بازار کتاب کانادا در سال ۲۰۱۵ از کتاب‌های به زبان انگلیسی (چاپی و الکترونیکی) هم نشان می‌دهد که فروش کتاب از لحاط تعداد در سال ۲۰۱۵ با افزایش ۰/۸ درصدی نسبت به سال گذشته به رقم ۵۲.۶ میلیون نسخه رسیده و از لحاظ ارزشی، افزایش ۱.۶ درصدی را تجربه کرده و به رقم ۹۸۳.۴ میلیون دلار کانادا رسیده است.

همچنین بر اساس این آمار، فروش داستان‌های تخیلی نسبت به سال گذشته ۰/۹ درصد کاهش ولی از لحاظ ارزشی ۳.۵ درصد افزایش داشته است. در صورتی که داستان‌هایی با موضوعات غیرتخیلی ۵.۵ درصد از لحاظ تعداد فروش رشد داشته است و از لحاظ ارزشی رشد ۲.۸ درصد رشد را تجربه کرده است.

همچنین این آمار رشد فروش کتاب‌های با موضوع بازی ۳۰۹.۵ درصد و با موضوع هنر ۱۹۳.۱ درصد نسبت به سال گذشته را تائید می‌کند و نشان می‌دهد که ۳ کتاب از ۵ کتاب چاپ شده در سال ۲۰۱۵ هم به صورت رنگی بوده‌اند.

بر پایه این گزارش، ۱۸ سپتامبر نیز هر سال نیز به عنوان «روز بین‌المللی خواندن یک کتاب الکترونیکی» است که این مناسبت در کانادا هم گرامی داشته می‌شود. بر اساس آمار، در سال ۲۰۱۵، ۳۱ درصد خوانندگان کتاب در کانادا، کتب الکترونیکی خریده‌اند در حالی که ۶۱ درصد هم کتب چاپی و هم الکترونیکی خریداری کرده‌اند.

همچنین آمارهای مربوط به چاپ و نشر در کانادا در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که ۹۳ درصد ناشران، کتب الکترونیکی تولید کرده‌اند، ۴۹ درصد موضوعات به شکل دیجیتالی بوده است، ۳۵ درصد ناشران فقط محتوای دیجیتالی ارائه کرده‌اند، تولیدات محتوایی ۷۱ درصد ناشران به صورت صوتی و بوده و ۲۷ درصد تولیدات آنها هم به صورت بسته نرم افزاری، همراه با کتب چاپی مربوط به آن بوده است.

در پایان به اطلاعات «مه» که از سوی مرکز اسناد و کتابخانه کانادا ارائه شده است، اشاره می‌کنیم. این مرکز در واقع میراث کتابخانه‌ای و اسنادی در کشور کانادا را پوشش می‌دهد که خود شامل مجموعه‌ای از آثار ارزشمند است و مشتاقان و دوستاداران فرهنگ کانادا از سراسر جهان می‌توانند از منابع آن استفاده کنند که قدمت بعضی از آثار آن بعضاً به ۱۴۰ سال پیش می‌رسد که شامل موارد زیر است:

بیش از ۲۰ میلیون کتاب در زبان‌های مختلف از نویسندگان مشهور شامل اولین آثار کلاسیک و همچنین داستان‌های مختلف، بالغ بر سه میلیون طرح و نقشه معماری که قدمت بعضی از آنها به اوائل قرن ۱۶ میلادی می‌رسد. حدود ۴.۵ میلیون مگابایت اطلاعات به صورت الکترونیکی، هزاران پایان نامه دانشگاهی، نشریات دوره‌ای و  همچنین کتاب‌های آنلاین.

این مرکز همچنین حدود ۳۰ میلیون تصویر به صورت اسلاید و دیجیتالی، بیش از ۹۰ هزار فیلم کوتاه و بلند به صورت مستند و ناطق و صامت که قدمت بعضی از آنها به سال ۱۸۹۷ میلادی برمی‌گردد، بیش از ۵۵۰ هزار ساعت ضبط صوتی و تصویری با موضوعات مختلف، بیش از ۴۲۵ هزار اثر هنری، از جمله نقاشی آبرنگ و روغن، کاریکاتور و مینیاتور، مجموعه بزرگی از موسیقی، آرشیو پستی کانادا، آرشیو ارزشمند شکل متن برای افراد و گروه‌های مختلف با موضوعات فرهنگی، توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کانادا و بانک عظیمی از روزنامه‌های ملی و مجلات دانشجویی و محلی را در خود جای داده است.

گزارش فوق از سوی عبدالرضا آبایی، کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ترجمه و تالیف شده و برای انتشار در اختیار خبرنگار مهر قرار گرفته است.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X