ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بانوی اسطوره‌ای آرژانتین وارسته بود یا دغلکار؟

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب اِویتا شامل زندگینامه اوا پرون نوشته نیکلاس فریزر و ماریسا ناوارو، به تازگی با ترجمه علیرضا رفوگران توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است.

قبرستان بسیار بزرگ رکولتا در پایتخت آرژانتین، قبر اوا ماریا دوارته د پرون بانوی اول آرژانتین را در خود جای داده است؛ زنی که مخالفنش او را دغل کار می دانستند و هوادارانش او را اویتا می نامیدند.  اوا پرون دومین همسر خوان پرون رئیس جمهور آرژانتین را بیشتر با لقب مهرآمیز اویتا می شناسند. پیرامون این شخصیت اسطوره های پیچیده ای شکل گرفته که گرداگرد هیچ شخصیت تاریخی دیگر عصر مدرن، وجود ندارد. زندگی و دستاوردهای اوا پرون بسیار تکان دهنده هستند اما برای تعداد زیادی از مردم آرژانتین، شکل های تخیلی بی شماری که به آن ها داده اند، واقعی ترند.

آرژانتینی ها به طوری غیرمعمول، شیفته تاریخ خود هستند. در آرژانتین حافظه تاریخی و نگارش آن فعالیتی بحث برانگیز است؛ نگرش به عصرها و دوره ها غالبا در مناسبت با شخصیت هایی است که طرف دارشان ادعاهای چالش انگیز آن‌ها را به شدت غلو می کنند. حالا سوال این است که آیا این زن یک قدیسه بوده یا انسانی ناسالم؟

به غیر از مقدمه، مقدمه مترجم و مقدمه ای برای چاپ ۱۹۹۶، عناوین دیگر این کتاب به این ترتیب عبارت اند از: خانه دُنیا خوانا، بوینس آیرس، جناب سرهنگ و خانم بازیگر، هفده اکتبر ۱۹۴۵، همسر رییس جمهوری، اروپا، آرژانتین نو، شوق بخشش، پل عشق، مرگ و عمومیت آن، جسد و اسطوره.

فرانکو، که اویتا را در گرانادا و سویل همراهی نکرده بود بار دیگر به همراه خانواده اش در بارسلون به او پیوست، جایی که مراسم بدرقه مفصلی برایش ترتیب داده بودند. این سفر تنها یک نتیجه قابل ملاحظه داشت: قایقی پر از گندم آرژانتینی. در مجله تایم نوشتند فرانکو به امید دریافت وام از آرژانتین بود، نه چنین هدیه ای و از این رو به اویتا گفت «سینیورا، ما به هیچ چیز نیاز نداریم. آن قدر آرد داریم که دیگر نمی دانیم با آن چه کار کنیم.»؛ اویتا در پاسخ گفت «پس چرا از آن برای درست کردن نان استفاده نمی کنید؟» اما احساسات مثبت بین اسپانیای فاشیست و آرژانتین اکنون کاملا روشن بود و فرانکو خیالش راحت شده بود؛ سال بعد، او توافق نامه تجاری ای را که دنبالش بود امضا کرد. در بیست و پنج ژوئن، اویتا پس از مراسمی که در آن بیست و یک توپ دیگر به احترامش شلیک کردند، سوار هواپیمایش شد و به طرف رم پرواز کرد.

این کتاب با ۲۷۹ صفحه مصور، شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۲۰۰ هزار ریال منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده