ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدارس مقاوم، سقفی ایمن بر سر آینده سازان کشور

زلزله های بیش از پنج ریشتری سال های اخیر در مناطق زرین دشت و قائمیه کازرون موجب تخریب شماری از ساختمان های این مناطق شد، اما دو مدرسه مقاوم سازی شده در این مناطق در این حادثه طبیعی از آسیب مصون ماندند این بخشی از گفته های مدیرکل نوسازی مدارس استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا است .
به گفته احمد دست نیان، در زلزله بیش از پنج ریشتری مناطق یاد شده ساختمان هایی که بیش از دو سال از ساخت آنها سپری نشده بود تخریب شدند اما احداث دو مدرسه در این مناطق به گونه ای در حد استاندارد است که در آن زمین لرزه حتی شیشه های پنجره های آنها هم فرو نریخت.
محمد، دانش آموز مدرسه ای در قائمیه کازرون در غرب فارس است و روزهای زلزله و پس لرزه های آن را به یاد دارد، روزی که دیوار گلی خانه شان فروریخت و بر سر دو عضو خانواده اش آوار شد او همان زمان در مدرسه بود و به دلیل حضور داشتن در ساختمانی ایمن آسیبی ندید.
به راستی، تحصیل در فضای آموزشی ایمن و مقاوم در برابر حادثه های طبیعی دل نگرانی را از والدین دور می کند و آنها فرزندان خویش را بدون دغدغه راهی مدرسه می کنند.

** ساخت روزانه هفت کلاس درس در ایران
اما با وجود تلاش های صورت گرفته توسط دولت در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ورود خیران و انسان های نیک اندیش به عرصه مدرسه سازی، هنوز هم کلاس های درس ناایمن در برابر زلزله در این شهر و دیار وجود دارند.
در مقیاس کشوری و بنا به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، به طور متوسط پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور، روزانه هفت کلاس و در هر هفته 50 کلاس درس توسط مردم ساخته و تحویل آموزش و پرورش شده است.
مرتضی رئیسی، اردیبهشت 95 در سخنانی در هفتمین همایش خیران مدرسه ساز شهرستان آباده افزود: از مجموع 520 هزار کلاس درس مدارس سراسر کشور، 100هزار کلاس یعنی حدود یک پنجم این کلاس ها را مردم نیک اندیش و خیر ساخته اند.
وی اظهار کرد: با وجود مشکلات مالی سال های گذشته، مشارکت مردم در عرصه مدرسه سازی کاهش نیافته است به گونه ای که خیران در سال 94 افزون بر هفت هزار میلیارد ریال برای ساخت مدرسه اهدا کردند.
همچنین آنگونه که سید باقر مسلمی معاون توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت های مردمی نوسازی مدارس کشور در ششمین جشنواره خیران مدرسه ساز شهرستان خرامه بیان کرده است، در اوایل انقلاب اسلامی تنها 55 هزار باب فضای آموزشی داشتیم که این رقم هم اینک به 105 هزار باب مدرسه در قالب 527 هزار کلاس درس رسیده است.

** فارس پیشرو در مدرسه سازی
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از استان فارس به عنوان یکی از استان های سرآمد کشور در زمینه کمک مردم به آموزش و پرورش و فرآیند ساخت مدرسه یاد کرده است.
مدیرکل نوسازی مدارس فارس در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: از 16 هزار کلاس درس غیرایمن در سال 1384، افزون بر هشت هزار کلاس درس تاکنون مقاوم سازی و یا بازسازی شده اند.
احمد دست نیان افزود: علاوه بر فعالیت های دولت برای ساخت مدرسه، خیران و مردم نیک اندیش نیز کمک حال دولت در این عرصه بوده اند.
وی گفت: فرد نیکوکاری بنام کریمی با مشارکت در ساخت بیش از 12 مدرسه و خیر دیگری بنام مرحوم معارف با ساخت هفت مدرسه، بیشترین کمک ها را در روند مدرسه سازی در استان فارس داشته اند.
وی ادامه داد: می توان گفت که افزون بر سه هزار خیر و نیک اندیش در استان فارس تا کنون هر یک بیش از 200 میلیون ریال برای ساخت مدرسه کمک کرده اند.

** وجود شش هزار کلاس ناایمن در فارس
مدیرکل نوسازی مدارس استان فارس با اشاره به مقاوم سازی یا بازسازی افزون بر هشت هزار کلاس درس از سال 84 تاکنون، گفت: در این میان، حدود دو هزار کلاس درس نیز به خاطر کاهش جمعیت دانش اموزی در برخی از مناطق روستایی ضرورت بهسازی ندارند.
وی افزود: با این وجود، هنوز شش هزار کلاس درس دیگر در سطح استان نیازمند مقاوم سازی یا بازسازی هستند.
دست نیان ادامه داد: مقاوم سازی و یا بازسازی این تعداد کلاس درس، نیازمند صرف اعتباری افزون بر شش هزار میلیارد ریال است.

** طرح های مسکن مهر، باری بر دوش مدرسه سازان
قصه نیازهای مناطق استان فارس به مدرسه به بازسازی و مقاوم سازی مدارس قدیمی محدود نیست بلکه باید توجه داشت که ایجاد طرح های مسکن مهر در نقاط مختلف، تامین نیازهای ساکنان این مناطق در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و آموزشی را اجتناب ناپذیر کرده است حال آن که در شمار قابل توجهی از این طرح ها، ساخت مدارس همگام با ساخت مجتمع های مسکونی جلو نرفته است.
مدیرکل نوسازی مدارس فارس در این زمینه از نیازهای فوریتی طرح های مسکن مهر در استان به مدرسه سخن می گوید و مشارکت همه دستگاه ها برای تامین نیازهای آموزشی ساکنان این طرح ها را ضروری می داند.
وی اظهار کرد: به عنوان نمونه برای تامین نیازهای آموزشی ساکنان طرح های مسکن مهر در شهر صدرا دستکم نیازمند ساخت 15 مدرسه و در شهر لپویی از توابع بخش زرقان شیراز نیازمند حدود هشت مدرسه هستیم.
دست نیان اظهار کرد: با توجه به این که ساکنان مسکن مهر از نظر تمکن مالی از اقشار متوسط رو به پایین جامعه هستند، انتظار داریم که استاندار فارس و دیگر مسئولان این استان برای تامین فضای آموزشی طرح های مسکن مهر همت کنند.
مدیرکل نوسازی مدارس فارس بر این باور است که کاهش جمعیت دانش آموزی نمی تواند بهانه ای برای غفلت از مدرسه سازی باشد چراکه درصورت رفع نیازبه ساخت مدارس، کمبودامکانات جانبی مانندفضاهای ورزشی، پرورشی، آزمایشگاهی نمازخانه و کتابخانه از ضرورت های مدارس است.
دست نیان افزود: نبود آنها فرآیند آموزش بهینه دانش آموزان را با محدودیت مواجه می کند و از این رو، نیاز است که خیران در این عرصه ها نیز یاریگر دولت باشند.

** چشم انداز مدرسه سازی در فارس
بررسی دیدگاه های استاندار فارس و پیشینه فعالیت وی به عنوان رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور حاکی از چشم اندازی خوب برای مدرسه سازی در استان فارس است.
از دیدگاه استاندار فارس، ساخت مدرسه در زمره نیک ترین و بهترین کارهای ممکن در خدمت به جامعه است و این عبارت، از سخنان محوری سید محمدعلی افشانی در هر آیین مرتبط با بهره برداری از مدارس خیرساز است.
مدیرکل نوسازی مدارس فارس با اشاره به دیدار رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور و هیات مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز استان فارس با استاندار این استان اظهار کرد: افزون بر 116 باب فضای آموزشی مشارکتی با هزینه خیرین در این استان ساخته شده است که تکمیل این پروژه ها در گرو تامین اعتبار سهم دولت است.
وی گفت: در این دیدار از استاندار فارس که سابقه خدمت در سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور و نگاهی مثبت و والا به امر خیر مدرسه سازی دارد، خواسته شد که 300 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این فضاهای آموزشی مشارکتی اختصاص یابد.
دست نیان ادامه داد: تکمیل این واحدها می طلبد از ردیف های اعتباری خاصی که در اختیار استانداری فارس و فرمانداری هاست، اعتبار و سهم دولت تامین شود.
مدیرکل نوسازی مدارس فارس همچنین با اشاره به اعتبار یک هزار و 700 میلیارد ریالی درنظر گرفته شده از سوی دولت برای تکمیل مدارس خیرساز گفت: هرقدر این پروژه ها در سطح استان، زیادتر باشد اعتبار زیادتری از این رقم به فارس تعلق می گیرد و این موضوع می طلبد، شاهد مشارکت های جدیدی از سوی خیران باشیم.

** پیشنهاد انتشار اوراق مشارکت برای ساخت مدرسه در سال اقتصاد مقاومتی
نامگذاری سال 95 به نام 'اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' در پیش گرفتن راهکارهای نو برای ساخت مدرسه و جلب مشارکت خیران را مطرح کرده است.
علاوه بر شماری از خیران که توانایی ساخت یک باب مدرسه را دارند، تعداد دیگری از خیران نیز تمایل به مشارکت در این امر نیک دارند اما بضاعت مالی آنها در حد ساخت یک باب مدرسه نیست و شاید هر یک بتوانند سهمی از هزینه های ساخت یک باب مدرسه مانند یک یا دو کلاس درس را برعهده گیرند.
تجربه ساخت بیمارستان فوق تخصصی سرطان در شیراز، جلوه ای از مشارکت مردمی با هر توان و بضاعت مالی در ساخت این بیمارستان بود، تجربه ای که می توان از آن در عرصه ساخت مدرسه نیز بهره گرفت و به روند ایجاد مدارس ایمن برای فرزندان این مرز و بوم شتاب بخشید.
برای ساخت این بیمارستان، اوراق مشارکت وقف جمعی منتشر شد و مردم به اندازه توان خود در ساخت این بیمارستان مشارکت کردند.
مدیرکل نوسازی مدارس فارس ضمن استقبال از این پیشنهاد می گوید: بیمارستان سرطان معطوف به یک مورد است و ماهیت مدارس با بیمارستان تفاوت دارد چرا که مدرسه سازی اقدامی پراکنده در گستره استان و کشور است.
وی گفت: این نکته را هم باید در نظر گرفت که به طور معمول خیران برای نقاط خاص مانند زادگاهشان یامکان هایی که از آنجا خاطره دارند آمادگی خود را برای ساخت مدرسه اعلام می کنند.
به هر حال، امروز شش هزار کلاس درس در استان فارس نیازمند مقاوم سازی است و بدون تردید، حضور و مشارکت بیش از پیش خیران در مقاوم سازی و بازسازی این کلاس ها، می تواند چتری ایمن را برای آینده سازان کشور در هنگام تحصیل فراهم آورد.
گزارش: سیداحمد نجفی
2027 /6118/ 5054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X