ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کرباسیان: اتحادیه گمرکی ایران- روسیه- هندوستان تشکیل می شود

مسعود کرباسیان شامگاه دوشنبه در پایان امضای سه تفاهمنامه همکاری گمرکی بین ایران و روسیه در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره توافق سه جانبه همکاری گمرکی بین ایران، روسیه و هند اظهار داشت: این توافق سه جانبه گامی مهم برای تشکیل اتحادیه گمرکی بین کشورهای پیشگفته است و مقرر شد با پیوستن کشورآذربایجان به آن ، این توافق چهارجانبه شود.
به گفته رییس کل گمرک ایران، مقرر شده است ایران و روسیه در سطح محدود فعالان تجاری دو کشور را که مورد اعتماد گمرکات دو طرف هستند، به هم معرفی کنند.
کرباسیان افزود: این افراد در مقوله هایی همچون سرعت انجام کار، ارزش کالا و ترخیص کالاهای گمرکی از امتیازاتی بهره مند می شوند که در آینده چنین رویه ای با حضور هندوستان و آذربایجان گسترده تر می شود.
به گفته وی ، روسیه یکی از موسسان اتحادیه اقتصادی «اوراسیا» است و اگر چنین اتحادیه گمرکی چهارجانبه ای شکل گیرد، گامی اساسی برای عضویت ایران در اوراسیا خواهد بود.
به گزارش ایرنا، اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده و مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومترمربع، جمعیت آن بیش از 180 میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2013 میلادی حدود 4 هزار میلیادر دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.
با آغاز کار اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بازار بزرگی در چارچوب قوانین سازمان تجارت جهانی ایجاد می شود، تجارت میان اعضا بهبود می یابد و تسهیلات بسیاری را در این زمینه برای کشورهای عضو به ارمغان می آورد.
وی با بیان اینکه میزبانی این اجلاس چهارجانبه با ایران است، تصریح کرد: همکاری های مشترک ایران و روسیه در زمینه گمرکی می تواند الگوی مناسبی برای همکاری های مشترک منطقه ای باشد.

** ترسیم نقشه راه سال های 2016 و 2017 گمرکی دو کشور
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به تفاهم نامه های همکاری گمرکی که امروز بین ایران و روسیه امضا شد، بیان داشت: این مهم، اقدامی بسیار موثر در جلب اعتماد گمرکات دو کشور است که بر طبق آنها دو طرف اسناد گمرکی یکدیگر را می پذیرند، ارزش کالاهای صادراتی همدیگر را قبول می کنند، مسیر ترخیص کالاها از اولویت برخوردار می شود و میزان معطلی در گمرکات به حداقل می رسد.
وی ادامه داد: همچنین در این مراسم سند تبادل اطلاعات الکترونیکی بین دو کشور امضا شد و نقشه راه سال های 2016 و 2017 گمرکی دو کشور روشن شد.
کرباسیان با اشاره به تقسیم بندی ترخیص کالاها در سه مسیر قرمز، سبز و زرد، تصریح کرد: کالاهای مسیر سبز نیازی به کسب مجوز ندارند، کالاهای مسیر زرد به صورت فیزیکی بازرسی نمی‌شوند؛ اما در مسیر قرمز همه کالاها ملزم به کسب مجوزند. مسیر سبز در حقیقت به مثابه فرش قرمزی است که برای تجار و فعالان اقتصادی پهن می شود و از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است که در این جلسه بر آن توافق شد.
وی در پایان برقراری امکان پرواز مستقیم از ایران به بندر «آستراخان» روسیه، وجود پنج بندر فعال ایرانی در دریای خزر، بنادر کشور روسیه و مسیرهای زمینی را به عنوان زمینه ها و زیرساخت های موجود برای صادرات بین دو کشور عنوان کرد و گفت: هیچ مانعی برای توسعه همکاری های گمرکی و اقتصادی بین دو کشور وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، سه تفاهمنامه همکاری گمرکی که امروز بین ایران و روسیه امضا شد در زمینه «ایجاد کریدور سبز تسهیل گمرکی، موافقتنامه دوجانبه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی و تبادل اطلاعات ارزش گمرکی کالاها و وسایل نقلیه مبادله شده دو طرف» است.
راه اندازی گذرگاه سبز که برای نخستین بار در تاریخ روابط اقتصادی دو کشور با هدف تسهیل صادرات کالای ایرانی در بخش های غذایی، کشاورزی و باغی انجام می شود، صادرات کالا از ایران به بازار روسیه را چند برابر می کند. با راه اندازی این گذرگاه بسیاری از امور مربوط به بازرسی و ترخیص کالاها و محموله های ایرانی در گمرک روسیه تسریع می شود.
یکی از مهمترین دستاوردهای گذرگاه سبز که بزرگترین سند همکاری های تاریخ گمرکی دو کشور به شمار می رود، تسریع در صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه است که امکان تجارت بیشتر طرف روسی را با ایران فراهم می کند.
همچنین براساس توافق صورت گرفته، روند اداری صادرات محصولات کشاورزی فاسدشدنی ایران در اولویت کاری گمرک روسیه قرار می گیرد و از گذرگاه سبز گمرکی این کشور ترخیص می شود. گمرک ایران نیز متعهد شده است اطلاعات کالاها و ارزش گمرکی آنها را ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.
تحریم های اروپا علیه روسیه و همچنین مناقشات مسکو و آنکارا، فرصت صادرات کالاهای ایرانی را به این کشور افزایش داده است.
کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور آبان ماه پارسال در روسیه توافق کردند ارزش روابط اقتصادی تهران و مسکو را از نزدیک به دو میلیارد دلار کنونی به 10 میلیارد دلار در آینده ای نزدیک افزایش دهند.
اقتصام ** 3065 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده