ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چهار سال گفتگو با ضیاء موحد در «پنهان در آئینه» گرد آمد

مهدی مظفر ساوجی در گفتگو با خبرنگار مهر از انتشار تازه ترین اثر خود با عنوان «پنهان در آئینه» خبر داد و گفت: این کتاب حاصل حدود ۴ سال گفتگوی من با دکتر ضیاء موحد است. این گفتگوها از سال ۱۳۸۵ آغاز و تا سال ۱۳۸۹ نیز ادامه داشت و در قالب ۲۰ ساعت مصاحبه ضبظ شد و پس از آن نیز در حدود پنج سال در اختیار دکتر موحود بود تا در نهایت به این شکل درآمد و از سوی نشر هرمس منتشر شد.

وی ادامه داد: در این کتاب دکتر موحد درباره موضوعاتی مانند فلسفه، شعر، احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، شعر دهه هفتاد، جریان روشنفکری، رمان بوف کور و هوشنگ گلشیری به اظهار نظر پرداخته است.

مظفر ساوجی درباره علت انتخاب این سرفصل‌ها نیز گفت: مساله فلسفه جزو علائق همیشگی آقای موحد است. ایشان خوانده رشته فلسفه هستند و رساله دکتری خود را نیز در هیمن زمنیه تالیف کرده‌اند. در مورد مساله شعر نیز باید بدانیم که دکتر موحد پیش از انقلاب مجموعه شعر «غراب‌های سفید» را منتشر کرده است که از دفاتر شعر بسیار قابل توجه آن سالها بود و پس از انقلاب نیز توسط نشر نیلوفر در دو نوبت تجدید چاپ شد.

وی ادامه داد: احمد شامل و مهدی اخوان ثالث نیز ازجمله شاعرانی بوده‌اند که آقای موحد با اشعار آنها سرو کار زیادی دشاته و مقاله‌های مفصلی درباره آنها نوشته است.

این محقق در ادامه درباره انتخاب سرفصل شر دهه هفتاد برای گفتگو در بخشی از این کتاب نیز گفت: شعر دهه هفتاد از اتفاقات ادبی ایران معاصر بود و آقای موحد نیز از این مقوله دور نبوده‌اندو به آن توجه ویژه‌یا نشان داده‌اند. در این بخش از کتاب ایشان با توجه به مساله ظهور پست مدرنیسم در درغب به نحوه شکل‌گیری و حلول آن در ایران توجه نشان داده‌اند.

مظفر ساوجی همچنین با اشاره به سرفصل بوف کور و گلشیری از این کتاب گفت: در مصاحبه‌های این کتاب موضوع روشنفکری از منظر شریعتی و آل احمد، احمد کسروی، انقلاب اسلامی سال ۵۷، خلیل ملکی و جلال آل احمد و نیز تالیف اثری مانند در خدمت و خیانت روشنفکران صحبت شده است. در زمینه بوف کور و صادق هدایت نیز آقای موحد  دیدگاه‌شان را در این مصاحبه نقل کرده‌اند. اما در مورد هوشنگ گلشیری با توجه به سابقه دوستی  دیرین این دو با یکدیگر آقای موحد سابقه همکاری با گلشیری تا نگاهشان به رمان‌های وی را در قالب این گفتگوها به تفصیل شرح داده‌اند.

کتاب «پنهان در آئینه» را نشر هرمس در روزهای اخیر روانه بازار کتاب کرده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X