ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

متهمان سقوط درختان در اصفهان سقوط‌هایی که بلای جان مردم شدهنگرانی‌هایی که مسئولان باید پاسخ دهند‌

سقوط درخت در همدان سقوط درختان در سطح شهر اصفهان که طی هفته‌های گذشته به عنوان یکی از سوژه‌های خبرساز این شهر مطرح شده، این روزها نگرانی‌های مختلفی را به وجود آورده و ضرورت توجه به آن را مد نظر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، یک هفته‌ای می‌شود که سقوط درختان بر پهنه خیابان‌های اصفهان خبرساز شده است؛ اتفاقی که با فشار وزش باد بیشتر شده و درختان را دچار خسارت‌های مختلفی کرده است. روز گذشته بود که بدون هیچ‌گونه وزش بادی، شاهد سقوط یک درخت در خیابان ابوذر اصفهان بودیم.

سقوطی که این بار نباید آن را به گردن باد انداخت و ممکن است با همین روندی که پیش می‌رود سقوط درختان بلای جان مردم شود اگرچه با همین سقوط‌هایی که تاکنون پیش‌ آمده خساراتی را هم با خود به همراه داشته و اگر به همین روند ادامه دهد، ممکن است جان بسیاری را بگیرد.

متهم ردیف اول: کمبود آب

احمد سلیمانی‌پور، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به سقوط درختان در خیابان‌های اصفهان گفت: سقوط درختان در اصفهان به دلایل مختلفی بستگی دارد، اما کمبود آب نیز یکی از دلایل سقوط درختان است. در حال حاضر با بحران کم‌آبی روبرو هستیم و آبیاری با صرفه‌جوئی صورت می‌گیرد و از آنجائی که آب‌های زیرزمینی و زیر سطحی کاهش یافته و وجود ندارد به ریشه درختان سطحی آب می‌رسد.

متهم ردیف دوم: آفت درختان

وی افزود: دلیل دیگر این موضوع، بادهایی است که در سطح شهر وزش دارد؛ به دلیل شدت این بادها، اتفاق شکسته شدن درختان صورت می‌گیرد و این پدیده مختص اصفهان نبوده و در استان‌های دیگر مانند اهواز و یا شهرهای شمالی نیز دچار چنین سقوط‌هایی شده‌اند.

سلیمانی پور با اشاره به آفت درختان بیان کرد: برخی از درخت‌های ما دچار آفت شده برای مثال آفتی وجود دارد که داخل درخت نارون را از بین برده و چوب درخت را شبیه خاک اَره می‌کند، برخی آفت‌ها شاخه‌های درختان را از شاخه‌های بالا خشک می‌کند تا اینکه به پائین برسد و این سبب می‌شود که با یک باد سست شده و سقوط کند.

وی خاطرنشان کرد: برای آفت‌زدائی سالی 2 بار سم‌پاشی می‌شود که در حال حاضر مرحله نخست رو به اتمام است. این سم‌پاشی‌ها با چند روش صورت می‌گیرد تا درختان از آفت دور شوند.

متهم ردیف سوم: سن درختان

وی با اشاره به دلیل دیگر سقوط درختان اصفهان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر سن برخی از درختان بالا بوده و با توجه به آن، این درختان به حالت چوب پنبه‌ای رسیده و باید قطع شود. به هر حال با یک باد ، امکان سقوط آن‌ها بسیاری زیاد است باید این درختان قطع شود و جای آن درخت دیگری کاشته و جایگزین شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان افزود: البته عامل دیگر سقوط درختان اصفهان قطع شاخه‌های درختانی است که از قبل قطع شده و این سبب عدم تقارن درخت شده و در هنگام رشد سنگینی بر روی قسمتی از درخت قرار گیرد و با یک باد سقوط کند.

وی با اشاره به اقداماتی که برای پیشگیری از سقوط درختان صورت گرفته بیان کرد: 2 کمیته با عنوان " گیاه پزشکی" وجود دارد که درخت‌های آفت دیده را بررسی و درختانی که خطر سقوط در آن‌ها وجود دارد شناسایی و علامت‌گذاری و با صدور مجوز از سوی کمیته اقدام به قطع آن می‌کنند؛ کمیته بعدی " رفع خطر" که مربوط به درختانی است که به سن بهره‌برداری رسیده و چوب‌پنبه‌ای شده است.

سقوط 100 درخت در هفته گذشته!

سلیمانی پور با اشاره به سقوط درختان گفت: در مدتی که باد شدید وزید 100 درخت در اصفهان سقوط کرد و 300 دستک شاخه‌ای درختان نیز شکسته و بر زمین افتاد.

وی گفت: با توجه به اینکه شهر اصفهان دارای بیمه است اگر در اثر سقوط درخت حادثه‌ای پیش آمد، شهروندان می‌توانند با هماهنگی 110 در محل و کشیدن کروکی و ارائه به خدمات شهری منطقه مربوطه خسارت خود را دریافت کنند.

سقوطی که باید مورد پژوهش قرار گیرد

احمد خاتون‌آبادی کارشناس محیط‌زیست با اشاره به سقوط درختان اصفهان به تسنیم گفت: سقوط درختان باید مورد پژوهش علمی صورت بگیرد اما کمبود آب هم می‌تواند یکی از عوامل مؤثر در این زمینه باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه آب‌های زیرزمینی کاهش یافته سبب می‌شود ریشه درختان با آب تماس نداشته باشد و سست شوند، اما مقاومت گیاهان به عوامل دیگری هم‌بستگی دارد مانند آفت و بیماری که گیاه را ضعیف می‌کند.

این کارشناس تصریح کرد: البته باد در همه‌جا می‌وزد اما اینکه درختان برخی مناطق سقوط می‌کنند نیز جای سؤال دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد و این نشان دهنده مدیریت  و نظارت در این مناطق است.

گزارش از نگین فروغی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده