ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیش بینی افزایش 100 درصدی برداشت گندم در کهگیلویه

خرید گندم فرماندار شهرستان کهگیلویه امسال با توجه به بارندگی خوب و پراکنش مناسب باران در سال زراعی برداشت گندم در شهرستان کهگیلویه ۲ برابر سال گذشته پیش‌بینی می‌شود.

علی پوزش در گفت‌وگو با تسنیم در دهدشت، با اشاره به آغاز برداشت گندم در سطح 30 هزار و 500 هکتار از مزارع این شهرستان اظهار داشت: از این مقدار سطح زیر کشت گندم در شهرستان کهگیلویه 27  هزار هکتار گندم دیم و سه هزار و 500 هکتار گندم آبی است.

وی با بیان اینکه متوسط برداشت گندم از مزراع دیم شهرستان بین 1.5 تا 2 تن در هر هکتار است تصریح کرد: امسال با توجه به بارندگی خوب و پراکنش مناسب باران در سال زراعی برداشت گندم در شهرستان کهگیلویه 2 برابر سال گذشته پیش‌بینی می‌شود.

پوزش با بیان اینکه میزان برداشت گندم در مزارع آبی شهرستان بین 4 تا 5 تن در هر هکتار است گفت : امسال برداشت گندم از مزراع شهرستان کهگیلویه حدود 60 هزار تن پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه دو مرکز خرید در شهرهای دهدشت و قلعه رئیسی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان را خریداری می‌کنند افزود: خرید تضمینی گندم دروم هر کیلو یک هزار و 307 تومان و گندم معمولی یک هزار و 270 تومان و کلزا هم 2 هزار و 500 تومان است.

پوزش با بیان اینکه سال گذشته نزدیک به 6 هزار و 500 تن گندم خریداری شد افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 15 هزار تن گندم مازاد بر مصرف از کشاورزان شهرستان کهگیلویه خریداری شود.

پوزش با بیان اینکه کار برداشت در 14 هزار هکتار از مزراع جو و 65 هکتار از مزارع کلزای این شهرستان نیز در حال انجام است افزود: عملیات برداشت به وسیله 60 دستگاه کمباین انجام که 30 دستگاه از این کمباین‌ها غیربومی هستند و برداشت در مناطق گرمسیری تا نیمه تیرماه و در مناطق سردسیری نیز تا 15 شهریور ادامه دارد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه اتحادیه تعاون روستایی به عنوان مباشر گندم‌های معمولی و دروم را در شهرستان کهگیلویه خریداری می‌کند گفت: مرکز خدمات کشاورزی در قلعه رئیسی و دیشموک نیز کار خرید تضمینی محصولات کشاورزان را انجام می‌دهد.

پوزش با بیان اینکه علاوه بر سه مرکز خرید تضمینی یک واحد مرکز خرید خصوصی کار خرید گندم و تولید بذرهای اصلاح شده در شهرستان را انجام می‌دهد تصریح کرد: شهرستان کهگیلویه این پتانسیل را دارد که به یک مرکز تولید بذر اصلاح شده تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه بذرهای خریداری شده نسبت به سال گذشته کیفیت بهتری دارند عنوان کرد: سال گذشته شهرستان کهگیلویه به 17 استان در کشور بذر اصلاح شده صادر کرده است.

فرماندار شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه بذر تولید شده در این مرکز 4 نوع کریم، کوهدشت، دهدشت و چمران است افزود: امسال میزان تولید بذر اصلاح شده در این مرکز از 2 هزار تن در سال گذشته به 2 هزار و 500 تن افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه بذرهای اصلاح شده در افزایش تولید گندم کشور نقش به‌سزایی دارند تصریح کرد: این مرکز توانایی این را دارد که بذرهای مورد نیاز استان‌های هم‌جوار و دوردست را تولید و صادر کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده