ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیوگرافی کامل رهی معیری + عکس -آکا

سایت بیوگرافی،زندگینامه مشاهیربیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها آکاایران: بیوگرافی کامل رهی معیری + عکس محمدحسن «بیوک» معیری متولد ۱۰ اردیبهشت ۱۲۸۸درتهران و درگذشته ۲۴ آبان ۱۳۴۷درتهران؛ با تخلص رهی؛ از غزل سرایان معاصر است. بیوگرافی رهی معیری. ,رهی معیری،چهره ها،شاعر,[categoriy]

بیوگرافی کامل رهی معیری عکس

بیوگرافی کامل رهی معیری + عکس -آکارهی معیری،چهره ها،شاعر

آکاایران: بیوگرافی کامل رهی معیری + عکس


بیوگرافی رهی معیری

محمدحسن «بیوک» معیری (زادهٔ ۱۰ اردیبهشت ۱۲۸۸در تهران – درگذشتهٔ ۲۴ آبان ۱۳۴۷در تهران) با تخلص رهی از غزل سرایان معاصر ایران و از ترانه سرایان و تصنیف سرایان به نام است. از ترانه های سروده شده توسط وی می توان «شد خزان»، «شب جدایی»، «کاروان» و «مرغ حق» را نام برد. اشعار او زیر تأثیر سعدی (که بیشترین تأثیر را در او گذاشته است)، حافظ، نظامی، صائب و مولوی است.

زندگی نامه رهی معیری

به گزارش آکاایران: محمدحسن (بیوک) معیری فرزند محمدحسین خان مؤیدخلوت و نوهٔ دوستعلی خان نظام الدوله در دهم اردیبهشت ۱۲۸۸ خورشیدی در تهران، گلشن چشم به جهان گشود. پدرش قبل از تولد رهی درگذشته بود. رهی معیری تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران به پایان برد؛ آنگاه وارد خدمت دولتی شد و در مشاغلی چند خدمت کرد. از سال ۱۳۲۲ به ریاست کل انتشارات و تبلیغات وزارت پیشه و هنر (بعداً وزارت صنایع) منصوب گردید. پس از بازنشستگی در کتابخانه سلطنتی اشتغال داشت.

,رهی معیری،چهره ها،شاعر,[categoriy]

بیوگرافی کامل رهی معیری عکس


رهی از اوان کودکی به شعر و موسیقی و نقاشی دلبستگی فراوان داشت و در این هنرها بهره ای بسزا یافت. هفده سال بیش نداشت که اولین رباعی خود را سرود:


کاش امشبم آن شمع طرب می آمدوین روز مفارقت به شب می آمد
آن لب که چو جان ماست دور از لب ماستای کاش که جانِ ما به لب می آم

در آغاز شاعری، در انجمن ادبی حکیم نظامی که به ریاست وحید دستگردی تشکیل می شد شرکت جست و از اعضای مؤثر و فعال آن بود و نیز در انجمن ادبی فرهنگستان از اعضای مؤسس و برجسته آن به شمار می رفت. وی همچنین در انجمن موسیقی ایران عضویت داشت. اشعار رهی در بیشتر روزنامه ها و مجلات ادبی نشر یافت و آثار سیاسی، فکاهی و انتقادی او در روزنامه باباشمل و مجله تهران مصور چاپ می شد. در شعرهای فکاهی و انتقادی از نام مستعار «زاغچه»، «شاه پریون»، «گوشه گیر» و «حق گو» استفاده می کرد.

,رهی معیری،چهره ها،شاعر,[categoriy]

بیوگرافی کامل رهی معیری عکس


رهی معیری در سال های آخر عمر در برنامه گل های رنگارنگ رادیو، در انتخاب شعر با داوود پیرنیا همکاری داشت و پس از او نیز تا پایان زندگی آن برنامه را سرپرستی می کرد. رهی در همان سال ها سفرهایی به خارج از ایران داشت از جمله: سفر به ترکیه در سال ۱۳۳۶، سفر به اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۳۳۷ برای شرکت در جشن انقلاب کبیر، سفر به ایتالیا و فرانسه در سال ۱۳۳۸ و دو بار سفر به افغانستان، یک بار در سال ۱۳۴۱ برای شرکت در مراسم یادبود نهصدمین سال درگذشت خواجه عبدالله انصاری و دیگر در سال ۱۳۴۵. عزیمت به انگلستان در سال ۱۳۴۶ برای عمل جراحی، آخرین سفر معیری بود.

,رهی معیری،چهره ها،شاعر,[categoriy]

بیوگرافی کامل رهی معیری عکس


آرامگاه رهی معیری درگورستان ظهیرالدوله


رهی معیری در سال ۱۳۴۷ خورشیدی در تهران براثر نوعی بیماری که تاب و توان از وی گرفته بود در ۵۹ سالگی درگذشت. وی در گورستان ظهیرالدوله ی شمیران مدفون گردیده است.


آثار رهی معیری

مجموعه ای از اشعار رهی معیری با عنوان سایه عمر در سال ۱۳۴۵ به چاپ رسید. رهی بی تردید یکی از چند چهره ممتاز غزل سرای معاصر است. سخن او تحت تأثیر شاعرانی چون سعدی، حافظ، مولوی، صائب و گاه مسعود سعد سلمان و نظامی است. اما دلبستگی و توجه بیشتر او به زبان سعدی است. این عشق و شیفتگی به سعدی سخنش را از رنگ و بوی شیوه استاد برخوردار کرده است و حتی گفته اند که همان سادگی و روانی و طراوت غزل های سعدی را از بیشتر غزل های او می توان دریافت.

گاه گاه تخیلات دقیق و اندیشه های لطیف او شعر صائب و کلیم و حزین و دیگر شاعران شیوه اصفهانی را به یاد می آورد و در همان لحظه زبان شسته و یکدست او از شاعری به شیوه عراقی سخن می گوید.

رنگ عاشقانه غزل رهی، با این زبان شسته و مضامین لطیف تقریباً عامل اصلی اهمیت کار اوست، زیرا جمع میان سه عنصر اصلی شعر - آن هم غزل- از کارهای دشوار است.

از شعرهای معروف او، خزان عشق (به عبارتی همان تصنیف مشهور «شد خزان گلشن آشنایی» که بدیع زاده آن را در دستگاه همایون اجرا کرد)، نوای نی، دارم شب و روز، شب جدایی، یار رمیده، یاد ایام، بهار، کاروان و مرغ حق است.


شعر "یاد ایامی" از رهی معیری
یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتمدر میان لاله و گل آشیانی داشتم
گِردِ آن شمع طرب می سوختم پروانه وارپای آن سرو روان اشک روانی داشتم
آتشم بر جان ولی از شِکوه لب خاموش بودعشق را از اشک حسرت ترجمانی داشتم
چون سرشک از شوق بودم خاک بوس درگهیچون غبار از شُکر سر بر آستانی داشتم
در خزان با سرو و نسرینم بهاری تازه بوددر زمین با ماه و پروین آسمانی داشتم
درد بی عشقی ز جانم برده طاقت ورنه منداشتم آرام تا آرام جانی داشتم
بلبل طبعم «رهی» باشد ز تنهایی خموشنغمه ها بودی مرا تا هم زبانی داشتم


ملاقات رهی معیری با مریم فیروز

نخستین ملاقات مریم فیروزو رهی معیری در یکی از روزهای اردیبهشت، در یک مهمانی در خانهٔ مصطفی فاتح صورت می گیرد؛ و همین ملاقات است که پایهٔ یکی از شورانگیزترین و عجیب ترین حکایت های عاشقانه معاصر قرار می گیرد. از آن به بعد، شورانگیزترین ترانه ها و غزلیات رهی معیری، که به گفتهٔ برخی، از بهترین آثار ادبیات کلاسیک معاصر به شمار می رود، مایه از این عشق می گیرد... مریم فیروز را نمی توان با هیچ یک از زنان معاصر سنجید. او را بدون تردید می توان یکی از شاخص ترین زنان دوران خود به شمار آورد. دختری از یک خانوادهٔ پرنفوذ و ثروت مند،... به هر رو ارتباط عاشقانهٔ مریم و رهی ادامه پیدا می کند... رهی معیری در کنار مریم، هم چنان از برکت عشق شورانگیز می بالد؛ و به تشویق او با نام های مستعار، به نوشتن مطالب انتفادی در روزنامه ها می پردازد. مریم فیروز، بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها - ذوق شاعرانهٔ اوست... از سوی دیگر، مریم فیروز اندک اندک در محافل چپ زنان تهران، شهرتی دست و پا کرده، سرانجام در انتخاب میان شوریدگی دل و سر پرشور، دومی را انتخاب کرد و به رغم عشقی که هرگز فروکش نکرد، پای در راهی گذاشت که جز سختی و دربه دری و آوارگی و زندان و شکنجه، از آن ثمری نبرد.

نه دل مفتون دل بندی، نه جان مدهوش دل خواهی
نه بر مژگان من اشکی، نه بر لب های من آهی
نه جان بی نصیب م را پیامی از دلارامی
نه شام بی فروغم را نشانی از سحرگاهی
نیابد محفلم گرمی، نه از شمعی، نه از جمعی
ندارد خاطرم الفت، نه با مهری، نه با ماهی
کی ام من؟ آرزوگم کرده ای تنها و سرگردان
نه آرامی، نه امّیدی، نه هم دردی، نه هم راهیرهی معیری؛ عاشقی که هیچ وقت ازدواج نکردرهی معیری از آن دست شاعران عاشق پیشه ای است که اگر کسی دیوان اشعارش را هم نداشته باشد، حتما ترانه های عاشقانه او همچون «خزان عشق»، «به کنارم بنشین»، «دیدی که رسوا شد دلم»، «نوای نی» را شنیده است.

در آغاز شاعری در انجمن ادبی حکیم نظامی که به مدریت استاد وحید دستگردی مدیر مجله ارمغان تشکیل می شد، شرکت می جست و یکی از اعضاء فعال و موثر آن انجمن بود. در انجمن موسیقی ملی و انجمن فرهنگستان ایران نیز عضویت یافت و رفته رفته با چاپ و نشر غزل های دلنشین او در روزنامه ها و مجله های کشور شهرت بسیار یافت. آثار و اشعار فکاهی و انتقادی وی نیز به امضاهای مستعار «زاغچه» و «شاپریون» در روزنامه های «بابا شمل» و «تهران مصور» و غیره چاپ و انتشار یافت.
در تصنیف سازی نیز مهارت خود را به خوبی نشان داد و ترانه های بسیار زیبا و خاطره انگیزی از او توسط خوانندگان مشهور ایران در رادیو ایران پخش شد که بیش از پیش موجبات شهرت و محبوبیت او را فراهم ساخت. مشهورترین ترانه های او «خزان عشق»، «به کنارم بنشین»، «دیدی که رسوا شد دلم»، «نوای نی»، «دارم شب و روز»، «شب جدایی» و چند ترانه دیگر است که در بین مردم شهرت به سزایی دارد .
در سال های آخر عمر چند سال برای انتخاب شعر در برنامه «گل های رنگارنگ» رادیو با شادروان داوود پیرنیا همکاری داشت و در شورای شعر رادیو ایران نیز شرکت می کرد. در حالی که تا آخر عمر مجرد زیسته بود در سال 1347 خورشیدی پس از تحمل چند سال رنج بیماری سرطان در 59 سالگی زندگی را بدرود گفت.
از رهی دو مجموعه شعر به نام های «سایه عمر» و «آزاده» به جای مانده و هر دو کتاب به چاپ رسیده است .
«سایه عمر» مجموعه غزل های اوست که تاکنون چندین بار تجدید چاپ شده است. «آزاده» نیز مجموعه ترانه های وی می باشد.علاوه بر آن مجموعه ای از مقاله های ادبی او به نام «گلهای جاویدان» در سال 1363 خورشیدی در تهران چاپ و منتشر گردیده است. همچنین کتاب رهاورد رهی (مجموعه شعر رهی) نیز در سال 1375 به کوشش داریوش صبور در تهران توسط نشر زوّار به زیور چاپ آراسته شد.
,رهی معیری،چهره ها،شاعر,[categoriy]

بیوگرافی کامل رهی معیری عکس


,رهی معیری،چهره ها،شاعر,[categoriy]

بیوگرافی کامل رهی معیری عکس


آرامگاه رهی معیری


چند غزل و ترانه ماندگار از زنده یاد «رهی معیری»
نغمه حسرت
یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتمدر میان لاله و گل آشیانی داشتمگرد آن شمع طرب می سوختم پروانه وارپای آن سرو روان اشک روانی داشتمآتشم بر جان ولی از شکوه لب خاموش بودعشق را از شوق بودم خک بوس درگهیچون غبار از شکر سر بر آستانی داشتمدر خزان با سرو و نسرینم بهاری تازه بوددر زمین با ماه و پروین آسمانی داشتمدرد بی عشقی ز جانم برده طاقت ورنه منداشتم آرام تا آرام جانی داشتمبلبل طبعم رهی باشد ز تنهایی خموشنغمه ها بودی مرا تا همزبانی داشتم

شد خزان
شد خزان گلشن آشنایی بازم آتش به جان زد جداییعمر من ای گل طی شد بهر تو وز تو ندیدم جز بد عهدی و بی وفاییبا تو وفا کردم، تا به تنم جان بود عشق و وفا داری، با تو چه دارد سودآفت خرمن مهر و وفایی نو گل گلشن جور و جفاییاز دل سنگت آهدلم از غم خونین است روش بختم این استاز جام غم مستم دشمن می پرستمتا هستمتو مست از می به چمن چون گل خندان از مستی بر گریه منبا دگران در گلشن نوشی می من ز فراغت ناله کنم تا کی؟تو و می چون لاله کشیدن ها من و چون گل جامه دریدن ها به رقیبان خاری دیدن هادلم از غم خون کردی چه بگویم چون کردی


بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها - ویکی پدیا - سیمرغ

[ منبع این خبر سایت آکاایران-بیوگرافی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-بیوگرافی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X