ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خداحافظی زودهنگام دولت با تأثیر برجام بر رشد اقتصادی

پس از ماه‌ها وعده تاثیر برجام بر رشد اقتصادی انکار شد/ از برجامی که قرار بود 5 درصد رشد بهمراه بیاورد تا انکار نقش برجام بر رشد اقتصادی / خداحافظی زودهنگام دولت با نقش برجام بر رشد اقتصادیگروه اقتصادی مشرق- از زمان امضای توافق هسته‌ای (برجام) در تیرماه سال 94 مسئولان دولت به کرات بر تاثیر مثبت اجرای برجام بر رشد اقتصادی کشور تاکید می‌کردند.

بنابر وعده مسئولان دولت، رشد اقتصادی نزدیک به صفر کشور در سال‌های اخیر، با اجرای برجام با جهشی امیدوارکننده روبرو خواهد شد که در رفع مشکلات بیکاری و رکود اقتصادی کشور، بسیار موثر خواهد بود.

اما همانطور که سایر وعده‌های دولتمردان درباره آثار و برکات برجام، یکی یکی پس گرفته شده، روز گذشته رئیس دفتر روحانی تاثیر برجام بر رشد اقتصادی کشور را نیز پس گرفت و در نشست «برجام و اقتصاد مقاومتی، فرصتها و ظرفیتها» در محل وزارت امور خارجه  گفت: برجام قرار نیست برای ما رشد اقتصادی به همراه بیاورد.
 
* جهت یادآوری به نهاوندیان

اظهارنظر شگفت‌انگیز نهاوندیان درباره بی‌تاثیری برجام بر اقتصاد کشور، هرچند اعتراف به واقعیتی است که از سال گذشته منتقدان دولت مطرح می‌کردند، اما در تناقض کامل با وعده‌هایی است که دولتی‌ها در یک سال اخیر بارها مطرح کرده‌اند.

به عنوان مثال چند هفته پپیش محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت گفت: برجام فرصت سرمایه‌گذاری را در داخل برای رشد اقتصادی فراهم کرده، حال این که چگونه باید از این فرصت استفاده شود یا از فرصت پسابرجام از نظر اقتصادی چگونه استفاده کنیم، قابل توجه است.

نوبخت در نخستين نشست خبري خود در سال 95 نیز از رشد اقتصادی 6 درصدی پس از برجام خبر داده و گفته بود: با توجه به فرصت‌هایی که برجام برای کشور در سال 95 فراهم کرده است، پیش بینی می کنیم که در این سال رشد اقتصادی بین 5 تا 6 درصد حاصل شود. مجامع بین المللی هم همین حدود رشد اقتصادی را برای ایران پیش بینی می‌کنند.

پس از ماه‌ها وعده، تاثیر برجام بر رشد اقتصادی انکار شد/ خداحافظی زودهنگام دولت با نقش برجام بر رشد اقتصادیبه گفته وي، فرصتی که رفع تحریم ها برای کشور حاصل کرده، به دنبال افزایش رشد اقتصادی از طریق تولید داخلی هستیم.

روزنامه رسمی دولت (ایران) نیز سال گذشته در گزارشی از بهبود چشمگیر اقتصاد ایران پس از برجام خبر داده بود.

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور هم از قافله وعده‌ درباره تاثیر برجام بر رشد اقتصادی کشور عقب نمانده و گفته بود: با اجرایی شدن برجام پایه های توسعه اقتصادی ایران در حال تثبیت است و سیاست اقتصادی دولت در ارتباط با دنیا شتاب گرفته و مردم این را در زندگی حس خواهند كرد.

خوشبختانه با اجرای برجام امروز همه این امكانات در دسترس تولیدكنندگان ایرانی است و فضا برای رشد و توسعه مساعدتر شده است.

ادعای تاثیرگذاری برجام بر رشد اقتصادی کشور از وعده‌های شفاهی دولتمردان به گزارش‌های مکتوب و رسمی نیز کشیده شد به طوری که بانک مرکزی در شماره‌ ۷۲ فصلنامه روند اعلام کرد: پیش بینی می شود به دنبال اقدامات و تصمیمات صورت گرفته و انتظارات مثبت ناشی از رفع تحریم‌های اقتصادی علیه کشور با اجرای برجام، رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۵ از وضعیت به مراتب بهتری برخوردار باشد.

بانک مرکزی در گزارشی دیگر اعلام کرده بود: با اجرای  برجام رشد اقتصادی ایران افزایش می یابد. اين توافق همچنين مسير را براي رفع توقيف دارايي­ هاي مالي ايران هموار، دسترسي به منابع مالي خارجي را تسهيل و تجارت و سرمايه­ گذاري خارجي را به به طور قابل توجهي بهبود مي‌بخشد.

در نتيجه انتظار مي ­رود در ميان مدت و پس از اجرايي شدن توافق انجام شده، رشد اقتصادي ايران افزايش و ريسک­ کشوري کاهش يابد.

در عين حال و علي­رغم بهبود در روابط بين ­المللي ايران، ريسک ناشي از تاخير در زمان اجراي توافق‌نامه همچنان وجود دارد.

حسن روحانی نیز بارها بر افزایش رشد اقتصادی کشور با اجرای برجام تاکید کرده بود.

روحانی حتی در پیام نوروزی نیز گفت: ان‌شاءالله خواهیم توانست با کمک یکدیگر به رشد دو برابری متوسط ۱۰ ساله گذشته برسیم. ما می‌توانیم با تلاش و کوشش همگانی به رشد ۵ درصدی برسیم؛ رشدی که نسبت به همه کشورهای همسایه‌مان، ان‌شاءالله بیشتر باشد، رشدی که بتواند رونق اقتصادی را بسازد و کارگران بیکار ما را به کارخانه‌ها و مزارع برگرداند و رشدی که بتواند جوانان عزیز فارغ التحصیل ما را به بنگاه‌های اقتصادی بکشاند.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده