ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حرف های نخست وزیر پاکستان در پارلمان، مخالفان را قانع نکرد

محمد نواز شریف که سخنرانی او در پارلمان بطور مستقیم از شبکه های خبری پاکستان پخش می شد، بار دیگر اتهامات مطرح شده از سوی مخالفان و نیز ادعای مطرح شده در اسناد پاناما را بی اساس دانست و گفت که همه چیز درباره دارایی های او و فرزندانش کاملا روشن است و هیچ چیز برای پنهان کردن وجود ندارد.
'خورشید شاه' رهبر فراکسیون جناح مخالف در مجلس ملی پاکستان بلافاصله پس از پایان سخنرانی محمد نواز شریف، به همراه تعدادی دیگر از نمایندگان مخالف، به نشانه اعتراض جلسه پارلمان را ترک کردند. آنها معتقدند نواز شریف بدون اینکه به سوال های آنان درباره رسوایی هایی مالی ادعا شده در اسناد پاناما علیه سه نفر از فرزندانش پاسخ روشن بدهد، به فرافکنی پرداخته و از پاسخ به سوالات طفره رفته است.
نواز شریف در سخنان عصر امروز خود در پارلمان بار دیگر خواستار تشکیل کمیسیون قضایی برای تحقیق درباره ادعاهای مطرح شده در اسناد پاناما شد.
وی پیش از این نیز این پیشنهاد را مطرح کرده بود اما رئیس دیوان عالی پاکستان اعلام کرد که چنین کمیسیونی را تشکیل نخواهد داد. پیشتر نیز از برخی قضات ارشد و حقوقدانان بازنشسته این کشور خواسته شده بود تا کمیسیون قضایی برای پیگیری اسناد پاناما تشکیل دهند اما هیچ یک از آنها حاضر به قبول این مسئولیت نشدند بدون اینکه دلیل خود را برای نپذیرفتن تحقیق درباره این موضوع اعلام کنند.
پیچیدگی های فراوان و حساسیت بیش از حد موضوع اسناد پاناما در پاکستان باعث شده که حتی عالی ترین دستگاه ها و مقامات عالی قضایی این کشور هم نخواهند خود را درگیر این موضوع کنند.
چند روز پیش ژنرال راحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان با نخست وزیر این کشور دیدار کرد و از او خواست تا هرچه سریع تر به ماجرای اسناد پاناما در کشور خاتمه دهد. فرمانده ارتش پاکستان حدود سه هفته پیش در اقدامی نمادین که می تواند حامل پیام برای دولت پاکستان باشد، تعدادی از عالی ترین مقامات ارتش این کشور را به جرم فساد مالی برکنار کرد و اکنون افکار عمومی در پاکستان، از دولت این کشور انتظار دارد همانند ارتش عمل کند.
با این وجود، به دلیل اقتدار بالای ارتش و حساسیت هایی فوق العاده ای که نسبت به این نهاد قدرتمند پاکستان در کشور وجود دارد، نزدیک شدن منتقدان به ارتش به منظور متهم کردن آن به هرگونه اتهام از جمله فساد های مالی، به مفهوم عبور از خط قرمزهای خطرناک است و به عبارتی یک تابو و امر ممنوعه محسوب می شود و به همین دلیل، معمولا انتقادها از دولت پاکستان در این کشور، به مراتب آسان تر و کم هزینه تر از انتقاد علیه ارتش است و چه بسا انتقاد کردن از دولت در این کشور، باعث افزایش محبوبیت انتقاد کنندگان نیز می شود.
قرار است روز سه شنبه اعضای فراکسیون احزاب مخالف حزب حاکم پاکستان در مجلس ملی این کشور تشکیل جلسه دهند و درباره گام های بعدی علیه نخست وزیر این کشور در ادامه ماجرای اسناد پاناما تصمیم گیری کنند.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده