ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آئین نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در اراک برگزار شد

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی شامگاه دوشنبه در این آئین نکوداشت گفت: شاهنامه نقش مهمی در معرفی زبان فارسی به عنوان مولفه اصلی هویت ایرانی و فرهنگ معنویت دارد و در دنیا از جایگاه خاصی برخوردار است.

سیدمحمد حسینی اظهار داشت: در آستانه هفته میراث فرهنگی و روز جوان یکی از برنامه های پیش بینی شده نکوداشت مقام فردوسی بود که این برنامه با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، اداره کل ورزش و جوانان و هیات ورزش پهلوانی استان مرکزی برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز زبان فارسی به همت افرادی همچون فردوسی زنده مانده است، اظهار داشت: از آنجا که مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی برای ایرانیان ارزشمند است ضرورت دارد هر ساله نکوداشت حکیم فردوسی برگزار شود تا دوستداران وی با جایگاه ارزشمند این سخنور بیش از پیش آشنا شوند.

در ادامه سعید ملکی، مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی با قدردانی از برگزار کنندگان این نکوداشت و هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان مرکزی بیان داشت: استان مرکزی خاستگاه شخصیت های بزرگ ادبی، هنری، دینی و ورزشی در طول تاریخ بوده است.

وی افزود: برپایی نکوداشت حکیم فردوسی موجب می شود تا نسل جوان بیشتر با پهلوانان ایرانی در طول تاریخ کهن آشنا شوند و نسبت به مطالعه شاهنامه اشتیاق بیشتری پیدا کنند.

تیمور همتی، رئیس هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار داشت: در شاهنامه از اخلاق، عیاری و جوانمردی سخن بسیاری آمده است و درباره صفات پسندیده و اخلاق جوانمردی ویژگی های فراوانی نقل شده است.

وی افزود: اساس مرام جوانمردی بر سه اصل استوار است که باید در گود زورخانه به نسل جوان و نوجوان آموزش داده شود.

همتی اظهار داشت: خوشبختانه ورزش های زورخانه ای نسبت به گذشته بسیار مورد استقبال نوجوانان و جوانان قرار گرفته و وظیفه ما است از این پتانسیل ها استفاده کنیم و این نسل را با مرام پهلوانی در مساجد و زورخانه ها آشنا کنیم.

در حاشیه این آئین، برنامه هنرهای فردی، نقالی و شاهنامه خوانی اجرا شد و در پایان از ورزشکاران نام آور، خادمین میراث فرهنگی، قهرمانان کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای استان، با اهدای لوح تقدیر شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده