ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توسعه کشور در سایه توسعه استانها تحقق می یابد

حسین انتظامی ، روز دوشنبه در بیرجند در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد: در این ارتباط نباید شعار داد، انتظار دولت پیشرفت و ترقی و آبادانی کشور است، این ایده در دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور جدی دنبال می شود، زیرا شاخص فرهنگی د استانها زیاد است.
وی بیان کرد: برای 10 استان کمتر برخوردار از جمله خراسان جنوبی ویژگی هایی برای پیشرفت و ترقی سیاستگذاری شده است و یارانه پرداختی به مطبوعات در این استانها سه برابر می شود.
وی در پاسخ به پرسشی با اشاره به اینکه صدور مجوز نشریه را هیات نظارت صادر می کند، بیان کرد: 12سال عضو این هیات است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شخصا در این جلسات شرکت می کند و با تدبیری که دولت داشته زمان انتظار رسیدگی به در خواست ها برای صدور مجوز به چهار ماه کاهش یافته است.
وی تاکید کرد: در قانون مطبوعات موجود بیمه کارکنان، مسایل رتبه بندی، آموزش ، حمایت حقوقی و حرفه ای دیده شده است، مسئولان نیز موظف به پاسخگویی برای اطلاع رسانی به مدت 10روز هستند.
وی یادآور شد: دو ، سه سال قبل پیش نویس قانون نظام رسانه ای منتشر شده است مبنا این است رابطه میان روزنامه نگاران و حاکمیت هماند نظام پزشکی تعریف شود .
وی به آیین نامه توزیع ویژه نامه روزنامه های سراسری اشاره کرد و گفت: روزنامه های سراسری حق ندارند ویژه نامه مستقل در استانها منتشر کنند، ویژه نامه باید لای روزنامه باشد در غیر این صورت جلوی این کار گرفته شود.
انتظامی تصریح کرد: آگهی نامه ها نیز ممنوع است کانون تبلیغات می تواند آگهی نامه را منتشر کند فاصله زمان انتشار نباید از 10روز کمتر باشد.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: هدف از این امر کمک اقتصادی به مطبوعات محلی است.
وی که در حاشیه آیین نکوداشت کاظم معتمد نژاد پدر ارتباطات نوین ایران با نمایندگان رسانه ها سخن می گفت، تاکید کرد: پروفسور معتمد نژاد از چهره های شناخته شده جهانی و متعلق به همه دنیاست و خاستگاه او از اینجا( شهر مود از توابع شهرستان سربیشه) است.
وی با بیان اینکه نقش وزارتخانه در پرداخت یارانه کمک به مطبوعات است، اضافه کرد: موضوع نشریه هایی که علمی، ایثار، دفاع مقدس، ترویج فرهنگ عمومی و علمی و پژوهی باشد و مطالب به زبان ساده قابل فهم برای عموم باشد در کانون توجه قرار دارند.
وی تصریح کرد: نشریه ای که موضوع آن توجه به ترویج زبان و ادبیات فارسی ، محیط زیست و ... باشد در بسته حمایتی به آنها توجه می شود.
معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سواد علمی جامعه را برای توسعه مهم عنوان کرد و گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در آمریکا 35 میلیون نفر از جمعیت این کشور دارای سواد علمی شناخته شده هستند، مراد از سواد علمی خواندن و نوشتن صرف نیست.
انتظامی در ادامه اظهار کرد: با همکاری مجلس و دولت یارانه مطبوعات امسال بیش از 50درصد افزایش می یابد، میزان تخصیص مهم است نه آنچه در قانون بودجه نوشته شده است.
وی به خبرنگاران توصیه کرد که از طریق رسانه هایی که با آن همکاری دارند، تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار گیرند و قانون نیز بر این موضوع صراحت دارد این امر در
تثبیت حرفه و افزایش مهارت تاثیرگذار است، هم اکنون شش هزار نفر بیمه هستند که این موضوع در بازنشستگی آنها موثر است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: روزنامه های سراسری، هفته نامه ها و دو هفته نامه ها باید فهرست بیمه کارکنان خود را داشته باشند و تعداد قابل توجهی از خبرنگاران و روزنامه نگاران از این طریق بیمه شده اند.
وی در همین حال از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین بخشی از بیمه تکمیلی خبرنگاران خبر داد و گفت: سایت سمان ایرداتی دارد برنامه جدیدی تهیه شد و از اول خرداد این سایت غیرقابل دسترسی است و در سایت جدید سابقه افراد راستی آزمایی می شود.
وی تاکید کرد: مدیر روزنامه، خبرنگاران واقعی خود را بیمه می کنند تا مورد حمایت باشد، معمولا رسانه ها رفتار مسئولانه دارند.
انتظامی بر آموزش خبرنگاران تاکید کرد و از خانه مطبوعات خراسان جنوبی خواست در این رابطه دوره های آموزشی پیشنهادی را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ارائه دهند.
وی اضافه کرد: دولت بهتر است به نفع صنوف عقب نشینی کند و کوچک شود، این امر از لحاظ اقتصادی بهتر است، حساب و کتاب صنوف مشخص و پاسخگو باشند.
به گفته انتظامی دولت باور داشته باشد، امور غیرحاکمیتی از جمله صلاحیت صنفی و برگزاری جشنواره ها را واگذار کند، باید نظارت بر مطبوعات و مسایل امنیتی و... از امور حاکمیتی است که در اختیار دولت باشد.
به مناسبت 27اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی آیین نکو داشت کاظم معتمد نژاد و مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های خراسان جنوبی برگزار و از 26نفر تجلیل شد.
معتمد نژاد روزنامه ‌نگار و حقوقدان ایرانی است که به دلیل نقشی که در تدریس آکادمیک علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری درایران داشت به « پدر علم ارتباطات ایران» شهرت یافته بود.
او در سال ۱۳۱۳ در روستای مود در 30 کیلومتری جنوب شهر بیرجند متولد شد، دوران ابتدایی و قسمتی از تحصیلات متوسطه را در زادگاهش و قسمت دیگر را در بیرجند و سال ششم ادبی را در دبیرستان مروی تهران گذراند.
در سال ۱۳۳۶ به اخذ درجه لیسانس و در سال ۱۳۳۹ به اخذ درجه دکتری در رشته حقوق قضایی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نائل شد.
وی در زمان تحصیل در دوره کارشناسی، با مدیر وقت روزنامه کیهان که استاد او نیز بود رابطهٔ دوستانه‌ای برقرار کرد، وقتی استاد از دانشجویان دوره دکتری برای همکاری در کیهان دعوت کرد، معتمد نژاد فرصت را غنیمت شمرده و به محیط روزنامه وارد شد. دیری نپایید که از مترجمی زبان فرانسه، به مسؤولیت گروه خارجی و مقالات ارتقا یافت.
روزنامه کیهان که به روزنامه نگاران تحصیلکرده نیاز داشت، برای وی بورسیه‌ای از دولت فرانسه دریافت کرد، معتمد نژاد در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دکتری حقوق و علوم سیاسی و نیز دکتری تخصصی روزنامه نگاری از انستیتوی مطبوعات و علوم نظری دانشگاه پاریس شد.
وی از سال ۱۳۴۶ وکیل پایه یک دادگستری شد و از سال ۱۳۷۹ مشاور حقوقی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور بود.
معتمدنژاد چهاردهم آذر ۱۳۹۲ در بیمارستانی در تهران به دلیل بیماری درگذشت و در قطعه نام‌آوران بهشت‌ زهرا به خاک سپرده شد
2047/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده