ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز -آکا

سایت سرگرمیجالب انگیز

آکاایران: مجله آکا ایران: زمانی که یک کلاغ می میرد، کلاغ های دیگر دور او جمع می شوند. حال سوال اینجا است که چه دلایلی پشت پرده ی این رفتار کلاغ ها است؟

,crows amazing birds,دنیای کلاغ ها,کلاغ,[categoriy]

کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز

کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز -آکاcrows amazing birds,دنیای کلاغ ها,کلاغ,کلاغ ها,کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز,گزارشی حیرت آور از کلاغ ها؛ پرندگانِ مرموز,خواندنی های جالب

آکاایران: کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز


کلاغ ها مراقب شما هستند

به گزارش آکاایران:  
به گزارش بی بی سی انگلیسی، این رفتار عجیب کلاغ ها را همه می شناسند: زمانی که یک کلاغ می میرد، کلاغ های دیگر دور او جمع شده و با صدای بلند غار غار می کنند.
 
یکی از پاسخ های مطرح شده در این رابطه بحث «مراسم ترحیم» کلاغ ها را پیشنهاد می دهد.
 
اما به طور کلی، این رفتار به حالت نوعی معما برای دانشمندان باقی مانده است، زیرا حتی دانشمندان هم به حکایت های شنیداری برای توضیحِ این رفتار کلاغ ها بسنده کرده اند.
 
اینک اما گروهی از پژوهشگران به دنبال راه حلی برای حل این معما رفته اند تا دلیل شیون عجیب کلاغ ها را دریابند.
 

,crows amazing birds,دنیای کلاغ ها,کلاغ,[categoriy]

کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز


کلاغ ها با دقت مراقب هرگونه تهدید شکارچی ها هستند
 

این گروه طرحی مبتکرانه را در دستور کار قرار داده اند. اساس روش آن ها به ذات کلاغ ها برمی گردد: کلاغ ها هرگز چهره ی یک موجود تهدید کننده را از یاد نمی برند.
 
این موضوع البته بر اساس حدس و گمان نبود، زیرا ماهیت رفتاریِ کلاغ ها در پژوهش های پیشین مشخص شده بود. مجموعه ای از پژوهش های انجام شده توسط «جان مارزلوف» در دانشگاه واشنگتن در سیاتل آمریکا بر این موضوع صحه گذاشت که کلاغ ها ظاهرا چهره ی موجود تهدید کننده را به خاطر می سپارند.
 
علاوه بر آن مسئله، کلاغی که یک چهره را به خاطر سپرده است موضوع را به کلاغ های دیگر گوشزد می کنند تا آن ها نیز کلاغ های دیگر را در جریان بگذارند. همین رفتار باعث می شود که دسته ای از کلاغ ها با گذشت چند سال از ماجرا با دیدن چهره موجود تهدید کننده سر و صدا کنند.
 
البته برای اینکه پژوهشگران از گزند حملات کلاغ ها در امان باشند، از ماسک های لاتکس برای محافظت از صورتشان استفاده شد.
 

,crows amazing birds,دنیای کلاغ ها,کلاغ,[categoriy]

کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز


آن ها چهره ی انسان ها را به خاطر می سپارند
 

روش تحقیق

روش کار نیز بسیار جالب بود. کالی سوئیفت، پژوهشگر دانشگاه واشنگتن، وارد محوطه شد و با دادن یک خوراکی خوشمزه به کلاغ ها پلیس خوب را بازی کرد. سپس پلیس بد وارد ماجرا می شود. پلیس بد لاشه ی یک کلاغ مرده را در دستش گرفته و ۳۰ دقیقه در آنجا منتظر می ماند.
 
سوئیفت می گوید: «من همیشه نقش پلیس خوب را بازی کرده ام. به همین خاطر حتی یک دشمن هم پیدا نکردم. من غذا را آنجا می گذارم و سپس نوبت به شخص دوم می رسد. شخص دوم لاشه یک کلاغ را در دستش می ‎گیرد. البته پلیس بد فقط کلاغ را در دستش نگه می دارد، نه به این منظور که او خودش کلاغ را کشته است؛ او طوری کلاغ را نگه می دارد که انگار زباله را در دستانش نگه داشته است.
 

,crows amazing birds,دنیای کلاغ ها,کلاغ,[categoriy]

کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز


در این پژوهش، از ماسک برای محافظت صورت پژوهشگران استفاده شد
 

حتی زمانی که سوئیفت برای بار اول برای کلاغ ها غذا گذاشت، هیچ کلاغی سمت غذا نرفت. آن ها در عوض سر و صدا کردند. این رفتار البته به سبب حضور کالی سوئیفت بود. اگر به جای او یک شاهین وارد قلمرو آن ها شده بود، رفتار کلاغ ها به شدت بدتر بود.  
 
نتایج تحقیق نشان داد که کلاغ ها تهدید را به خوبی شناسایی می کنند. به عبارت بهتر، آن ها می دانند که مرگ چیست و چگونه از آن اجتناب کنند.

سوئیفت می گوید: «این رفتار کلاغ ها به ما می گوید که کلاغ ها مرگ را به عنوان “درسی آموزنده” درک می کنند.» ترس از مرگ همواره در کلاغ ها وجود دارد. در آن روز ۶۵ جفت کلاغ شاهد ماجرا بودند و سه هفته پس از آن هنوز بیش از یک سوم کلاغ ها به همان شکل روز اول واکنش نشان دادند.
 
در پژوهشی دیگر بر روی جیجاق ها مشخص شد که آن ها هم در هنگام مرگ یکی از هم جنس هایشان رفتاری مشابه رفتار کلاغ را از خود نشان می دهند.
 

,crows amazing birds,دنیای کلاغ ها,کلاغ,[categoriy]

کلاغ ها پرندگانی شگفت انگیز


پلیس بد!
 

یکی از یافته های بزرگ این پژوهش نشان دادن ابعاد حافظه ای کلاغ ها در حفظ جزئیات چهره انسان ها است. همین توانایی است که به کلاغ ها اجازه می دهند انسان های بی آزار را از انسان های تهدیدکننده تمیز دهند.
 
سوئیفت در پایان می گوید: «این پژوهش به چگونگی تکامل کلاغ ها و سبک زندگی شان با انسان ها کمک می کند. آن ها می توانند چهره ما را به خوبی شناسایی کنند.»
 
کلاغ ها آخرین دسته از حیواناتی هستند که مشخص شده برای مردگانشان به نوعی سوگواری کرده و دیگران را می شناسند. فیل ، زرافه، شامپانزه و حتی برخی از انواع خانواده کلاغیان چنین رفتاری را پیشتر از خود نشان داده اند.

[ منبع این خبر سایت آکاایران-سرگرمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-سرگرمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده