ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برگزاری یک نشست مرتبط با اقتصاد مقاومتی در موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب

نشست نهضت تحریم، نفی سلطه از سلسله نشست‌های اقتصاد مقاومتی توسط موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نشست «نهضت تحریم، نفی سلطه» محققان این موسسه پژوهشی به بررسی تحلیلی نهضت تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی پرداختند.

موسی حقانی در ابتدای این نشست با یادآوری نهضت تنباکو اظهار کرد: یکی از اولویت‌های نظام با طرح اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری این است که وابستگی به بیگانگان و غرب را از بین ببریم.

برای این که درک بهتری از تحریم تنباکو داشته باشیم باید به رفتار استعمارگران در تاریخ معاصر ایران و اصول رفتار علما نسبت به این استعمارگری‌ها توجه کنیم.

وی ادامه داد: آن‌چیزی که از رفتار دولت‌های قدرتمند برداشت می‌کنیم این است که همواره خواسته‌اند با ایران رابطه داشته باشند. آن ها همیشه سعی کرده‌اندکه ایران را نابود کنند یا عقب‌تر از دنیا نگه دارند. پی برده‌اند که این نوع از رابطه آن‌ها را به اهدافشان می‌رساند. علما هم از زمان ماجرای تنباکو متوجه شدند که آن ها با آمدنشان به ایران می‌خواهند در همه حوزه‌ها حضور داشته باشند. از این رو برای حفظ آن‌چه که در کشور وجود داشت نهضتی را آغاز کردند که موضوع نهضت تنباکو بخشی از آن بود.

حقانی همچنین گفت: موضع دولت آن زمان نسبت به حضور بیگانگان موضعی انفعالی بود. بعدها ناصرالدین شاه در نامه‌ای خطاب به غربی‌ها اعتراف می‌کند که از چاله به چاه افتاده است. رویکرد علما نفی سلطه بیگانگان بود.

وی یادآور شد: اینکه حضرت آقا به تازگی اشاره کرده‌اند که مصرف کالای داخلی مقدس است امری مهم است. همین رویکردی که امروز غربی ها برای نابود کردن اقتصاد ملی ایران در پیش گرفته اند از زمان نهضت تنباکو در جریان بود.

نهضت تنباکو یک حرکت حساب شده بود و نمی‌توان آن را حرکتی کور نامید.

موسی نجفی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به تاریخ شیعه‌گری در ایران گفت: سه جریان صفوی، انقلاب مشروطه و جمهوری اسلامی از هویت ملی شیعه دفاع کردند. اما باید دانست وقتی نظام سیاسی در کار نباشد چه بر سر هویت ملی و شیعی می‌آید. تشیع به یک نظام سیاسی در ایران تبدیل شد.

وی ادامه داد: از زمان قرارداد ترکمان‌چای تا نهضت تنباکو اتفاق خیلی مهمی در کشور نیفتاده است و در زمان نهضت تنباکو واکنش‌های سلبی در کشور به سمت واکنش‌های ایجابی می‌رود. تحریم تنباکو توانست هویت ملی ایران را در قالب تشیع تثبیت کند.

وی گفت: تحریم تنباکو باعث شد بیداری اسلامی در جهان تشیع محقق شود. این جریان نشان‌دهنده‌ی بلوغ و رشد است. بهترین متن برای تحریم نهضت تنباکو کتاب مرحوم کربلایی است که از نفوذ و ورود به غربی‌ها به کشور یاد می‌کند.

نجفی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی توانسته است رهبری بیداری اسلامی را علی‌رغم ادعایی که عربستان و ترکیه دارند به دست بگیرند. هیچ کشوری نمی‌تواند مدعی شود که در بیداری اسلامی رهبریت داشته چرا که نه نظام ما را دارند و نه می‌خواهند که با غرب درگیر شوند.

رحیمی یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این نشست بود و با اشاره به فتوای میرزای شیرازی اظهار کرد: حکم میرزای شیرازی باعث شد روحانیت به پیروزی مقطعی در آن زمان برسد. او در نامه‌ای تشکر‌آمیز به شاه پس از لغو تنباکو با الفاظ پرطمطراق از شاه تعریف می‌کند در حالی که سید جمال الدین اسد‌ابادی سه نامه به روحانیت می‌نویسد و خواهان خلع شاه می‌شود. موضع میرزای شیرازی نشان می‌دهد که او از تدبیر بالایی برخوردار بود و به ابعاد سیاسی و داخلی تحریم تنباکو توجه نشان داده است.

یعقوب توکلی نیز با بیان اینکه غرب همواره به دنبال استعمار ایران بوده است گفت: تجارت ما با کشورهای دیگر باید برایمان مزیتی داشته باشد تا همیشه میزان صادرات ما به وارداتمان بچربد. باید دست بالاتری را در تجارت با غربی ها داشته باشیم. پس از مطرح شدن نظریه اصل تخصص در غرب کشورهای غربی بر سلطه‌ی کشورهای دنیا به تفاهم رسیدند، این نظریه باعث شد که سرزمین‌های دوردست مجبور شوند برای غربی‌ها کالاهایی تولید کنند. البته این کالاها ماهیت غله‌ای نداشت و هیچ وقت تولید انحصاری یک کالا آن‌ها را به کشورهای سرمایه‌داری بی‌نیاز نمی‌کرد.

در بخش دیگری از این نشست، تفرشی یادآور شد: وقتی یک جریان را بررسی می‌کنیم باید به محلی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بودن آن توجه کنیم. برای خیلی‌ها نهضت تنباکو موضوعی تمام شده است اما من معتقدم همیشه حجم زیادی از داده‌ها هستند که باید روی آن ها کار شود. در مورد این نهضت باید آرشیو بین‌المللی را به خوبی بررسی کرد. البته با این دید باید به اسناد بین‌المللی نگاه کنیم که آن‌ها ناقص و غرض‌ورزانه موضوع را بررسی کرده‌اند.

وی افزود: در اسناد انگلیس برای اولین بار به جایگاه و نهاد مستقل روحانیت اشاره می‌شود همچنین مقوله تشیع به عنوان رکن اصلی وحدت در ایران مطرح می‌شود. برخلاف موضع بالای روحانیت و مردم به موضع خفت‌بار دولت ایران هم اشاره شده است علاوه بر منابعی که در اسناد خارجه‌ی کشورها باید به آن پرداخت به تک‌نگاری و گزارش‌ها یا سفرنامه‌های غربی ها هم باید توجه کرد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X