ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اهمیت حضور نظامی عربستان در جیبوتی به روایت یک روزنامه عرب زبان

در این گزارش آمده است: جیبوتی کشوری با منابع اندک و جمعیتی بالغ بر 800 هزار نفر در شاخ آفریقا، این روزها به سرخط اخبار رسانه های دنیا تبدیل شده است.
جیبوتی به دلیل ثبات نسبی و موقعیت راهبردی اش، در حال حاضر به عنوان مهمترین رابط ساحلی در جهان در حال توسعه تلقی می شود.
این کشور به لطف مجاورت با تنگه باب المندب و مسیر کانال سوئز - خلیج عدن، مرکز اقتصادی و انرژی مهمی به شمار می رود.
جیبوتی از نوامبر 2002 به مقری برای استقرار پایگاه نظامی آمریکا بدل شد. این پایگاه، تنها پایگاه نظامی آمریکا در قاره آفریقاست، اگرچه پایگاه نظامیان فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و ژاپن در این قاره دایر است.
آمریکا تعدادی جایگاه و فرودگاه در آفریقا دارد، اما پایگاه نظامیان آمریکایی در جیبوتی، تنها پایگاه نظامی رسمی و عملیاتی این کشور در قاره سیاه است.
چین نیز از توافقی با جیبوتی برای دایر کردن یک پایگاه نظامی در این کشور پرده برداشته است.
هر چند پکن می گوید این تاسیسات صرفا یک پایگاه لجستیکی است، اما مخالفان چین از جمله تایوان، احداث این پایگاه را آغاز خیزش ارتشی متجاوز در برابر آمریکا تلقی می کنند.
عربستان نیز چندی پیش اعلام کرد پایگاهی را در جیبوتی تاسیس می کند. روزنامه عرب زبان در گزارش خود این تصمیم سعودی ها را بخشی از سیاست بی محابای عربستان برای رویارویی با نمایندگان ایران در منطقه ارزیابی کرده است.
عربستان، اسپانسر اصلی خدمات عمومی در جیبوتی است و با احداث واحدهای مسکونی، مدارس و مساجد در این کشور، در اجرای طرح های رفاه اجتماعی در جیبوتی دست دارد.
خاورم**9109**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده