ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۷۰۰۰ هکتار جنگل دست کاشت در همدان وجود دارد

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا همتی ظهر دوشنبه در نشست اطفا حریق در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست که در همدان برگزار شد، با بیان اینکه منابع طبیعی و محیط زیست تفکیک پذیر نیستند و نمی توان موارد را جدا از هم مورد بررسی قرار داد، گفت: توجه به این ظرفیت ها در یک مقوله می گنجد.

وی با اشاره به قرارگرفتن در آستانه فصل گرما و بیان اینکه به مرور موضوع آتش سوزی ها مطرح می شود، گفت: ۵۰ درصد عرصه های طبیعی کشور را منابع طبیعی تشکیل می دهد و همدان به عنوان دومین استان بیشترین مساحت منابع طبیعی را در کشور به خود اختصاص داده است.

همتی با اشاره به اینکه همدان استانی جنگلی نیست اما نزدیک ۷ هزار هکتار جنگل دست کاشت دارد، با اشاره به سطح اراضی منابع طبیعی در استان همدان بیان کرد:۹۰۵ هزار هکتار از سطح کل استان منابع طبیعی و اراضی ملی بوده که حدود ۴۷ درصد مساحت کل استان را شامل می شود.

همتی افزود: از کل اراضی ملی و منابع طبیعی استان ۸۲۲ هزار هکتار مساحت کل مراتع و ۴۲ هزار هکتار اراضی جنگلی و جنگلی دست کاشت  و ۴۱ هزار هکتار اراضی شور و بدون پوشش است.

وی گفت: هدف اصلی در سازمان جنگل ها و ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری حفظ و احیای منابع طبیعی بوده و در این راه توسعه جنگل ها و حفظ مراتع از مهمترین اولویت‌ها است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: علاوه بر حفظ مراتع ارتقا سطح مراتع نیز از دیگر اهداف بوده تا بتوان مراتع درجه سه را به مراتع درجه دو و مراتع درجه دو را به مراتع درجه یک ارتقا داد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با عنوان اینکه حضور دام مازاد چه در بخش عشایر چه در بخش روستایی مشکلاتی را در استان ایجاد کرده است، گفت: بیش از ۲ میلیون دام از مراتع همدان تغذیه می کنند که این آمار بیش از سه برابر ظرفیت مجاز است و به نوعی قبل از اینکه آتش سوزی به مراتع همدان آسیب برساند دام این مشکل را ایجاد می کند.

وی با اعلام اینکه ۲ درصد از ازرش اقصادی مراتع را علوفه تشکیل می دهد و ۹۸ درصد از ازرش های منابع طبیعی ارزش های زیست محیطی است، افزود: ۶۰۰ گونه گیاهی در استان همدان وجود دارد که ۴۰۰ گونه آن غذایی، صنعتی و دارویی است که این موضوع می تواند اهمیت اقتصادی مراتع را بیش از پیش نمایان کند.

همتی در رابطه با موضوع آتش سوزی بیان کرد: آتش سوزی ها در استان همدان کم بوده چرا که نگهبانانی برای حفاظت قرار داده ایم و اقدامات پیشگیرانه را انجام می دهیم و عملیات پرورشی نیز در سطح این مراتع انجام می شود.

وی اشاره کرد: در سال ۹۲ تعداد ۱۴۲ مورد آتش سوزی به مساحت ۷۸۰ هکتار رخ داد که در سال ۹۳ با تمهیدات اندیشیده شده این میزان به ۵ فقره کاهش پیدا کرد اما متاسفانه در سال ۹۴ به علت گرمی هوا این تعداد به ۱۱۴ فقره به مساحت ۴۱۰ هکتار افزایش پیدا کرد.

همتی در پایان با اشاره به اینکه آموزش و اطلاع رسانی در زمینه حفاظت از محیط زیست را شروع کرده ایم، افزود: اکیپ های در مناطق بحرانی مستقر شده که کمک حال مجموعه هستند.  

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده