ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیست 2500 گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی در پارک ملی دریاچه ارومیه

بهزاد شیرپنجه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط مطلوب فراهم شده زیستی در پارک ملی دریاچه ارومیه و بارندگی های مطلوب موجب ازدیاد مواد غذایی و پوشش گیاهی در جزایر و افزایش گونه های حیات وحش در این منطقه شده است.
وی بیان کرد: هم اکنون 250 راس گوزن زرد و دو هزار و 300 راس قوچ و میش ارمنی در جزایر دریاچه ارومیه زندگی می کنند.
شیر پنجه با اشاره به آغاز فصل زاد و ولد میش های ارمنی گفت: زاد و ولد میش های ارمنی در زیستگاه پارک ملی دریاچه ارومیه و از جمله جزایر اشک، اسپیر و کبودان و آرزو هم اکنون آغاز شده است.
وی افزود: بر اساس گزارش ماموران اداره پارک ملی دریاچه ارومیه مستقر در سر محیط بانی جزیره کبودان، میش های ارمنی با بره های تازه متولد شده خود در سطح جزیره کبودان، اسپیر، آرزو و اشک مشاهده شده اند.
وی اظهار کرد: این گزارش بیانگر آغاز زاد و ولد این گونه حیوانی در سطح جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه است.
شیرپنجه افزود: همه ساله در اواسط فصل بهار، بره آوری میش های ارمنی در سطح جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه به خصوص جزیره کبودان که زیستگاه اصلی این گونه در پارک است، آغاز می شود.
وی اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تمام تلاش خود را در راستای حفاظت از گونه های یاد شده انجام داده و از تمام جوامع محلی و نیز دوستداران محیط زیست و طبیعت و تشکل های زیست محیطی درخواست همکاری در راستای حفاظت مطلوب دارد.
رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در طول سال، آب و علوفه کافی برای حیات وحش پارک ملی دریاچه ارومیه ذخیره سازی می شود، اظهار کرد: این زادآوری در نتیجه امنیت زیستگاهی به وجود آمده در جزایر اشک و کبودان است.
قوچ و میش ارمنی گروهی از زیرگونه های گونه گوسفند وحشی است.
گوسفند وحشی به دو گروه زیرگونه ای تقسیم می شود که گروه شرقی آن گوسفند وحشی اوریال (در زبان لاتین به معنی شرقی) و گروه غربی گوسفند وحشی ارمنی نامیده می شود و گوسفندهای وحشی البرز مرکزی تلفیقی از قوچ و میش های ارمنی و اوریال است.
این حیوان که مثل بقیه گوسفندها جنس نر آن قوچ و جنس ماده آن میش نامیده می شود، به چندین زیرگونه تقسیم می شود و فقط در شمال و شمال غرب ایران، نخجوان و ارمنستان زندگی می کند.
یکی از مشخصه های بارز قوچ های ارمنی لکه سفیدرنگی است که در ناحیه کمر دارد که در اصطلاح به آن آلاکمر می گویند.
همچنین در زیر گلو و سینهٔ قوچ و میش ارمنی ریش و موهای زبر کوتاهی به رنگ قهوه ای تا سیاه دیده می شود.
ماده ها شاخ ندارند یا شاخ های آنها بسیار کوچک است.
دریاچه ارومیه دارای پنج هزار و 700 کیلومتر مربع مساحت است که بخش وسیعی از این پهنه خشک شده است.
پارک ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد و قوچ و میش ارمنی است.
جزیره اشک واقع در پارک ملی دریاچه ارومیه که دومین جزیره بزرگ این پارک پس از جزیره کبودان می باشد، یکی از مهمترین زیستگاه های گوزن زرد ایرانی در کشور است.
7125/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X