ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران و روسیه سه تفاهمنامه همکاری گمرکی امضا کردند

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در این آیین سفیر روسیه در تهران نیز حضور داشت.
این تفاهمنامه ها در زمینه ایجاد کریدور سبز تسهیل گمرکی، موافقتنامه دوجانبه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی و تبادل اطلاعات ارزش گمرکی کالاها و وسایل نقلیه مبادله شده دو طرف است.
راه اندازی گذرگاه سبز که برای نخستین بار در تاریخ روابط اقتصادی دو کشور با هدف تسهیل صادرات کالای ایرانی در بخش های غذایی، کشاورزی و باغی انجام می شود، صادرات کالا از ایران به بازار روسیه را چند برابر می کند.
با راه اندازی گذرگاه سبز بسیاری از امور مربوط به بازرسی و ترخیص کالاها و محموله های ایرانی در گمرک روسیه تسریع می شود.
یکی از مهم ترین دستاوردهای گذرگاه سبز که بزرگ ترین سند همکاری های تاریخ گمرکی دو کشور به شمار می رود، تسریع در صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه است که امکان تجارت بیشتر طرف روسی با ایران را فراهم می کند.
همچنین بر اساس توافق صورت گرفته، روند اداری صادرات محصولات کشاورزی فاسدشدنی ایران در اولویت کاری گمرک روسیه قرار می گیرد و از گذرگاه سبز گمرکی این کشور ترخیص می شود.
گمرک ایران نیز متعهد شده است اطلاعات کالاها و ارزش گمرکی آنها را ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.
به گزارش ایرنا، ضرورت پیاده سازی و توسعه تجارت ایران و روسیه با تسریع انجام تشریفات گمرکی، افزایش حجم تجارت، ایجاد شرایط مطلوب برای فعالان تجارت خارجی و تبادل الکترونیک اطلاعات برای افزایش کارایی کنترل های گمرکی، از هدف های پروتکل کریدور سبز است.
همچنین موافقتنامه دوجانبه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی که در سال 1377 بین دو طرف امضا شده بود با هدف به روزرسانی قانون موافقتنامه همکاری های گمرکی دو کشور و استفاده از فناوری های نوین، نهایی و امضا شد.
به گزارش ایرنا، همکاری متقابل ایران و روسیه به منظور ارزیابی صحیح ارزش کالاهای مبادله شده با تبادل اطلاعات مربوط به ارزشگذاری کالاها، هدف اصلی در پروتکل تبادل اطلاعات ارزش گمرکی کالا و وسایل نقلیه مبادله شده بین دو طرف است.
پیشتر رئیس سازمان فدرال گمرک روسیه به خبرگزاری روسی «ایتارتاس» گفته بود، ایران پذیرفته است از لحاظ تامین میوه و سبزی، جایگاه پیشین ترکیه را در بازار روسیه بگیرد.
تحریم های اروپا علیه روسیه و همچنین مناقشات مسکو و آنکارا، فرصت صادرات کالاهای ایرانی به این کشور را افزایش داده است.
کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور آبان ماه پارسال در روسیه توافق کردند ارزش روابط اقتصادی تهران و مسکو را از نزدیک به دو میلیارد دلار کنونی به 10 میلیارد دلار در آینده ای نزدیک افزایش دهند.
اقتصام ** 3065 **9186**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X