ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اجرای طرح هادی در 200 روستای مازندران

جان‌الله عبدی ، امروز دوشنبه در همایش دهیاران و مدیران دستگاه های اداری شرق مازندران در سالن ارشاد بهشهر گفت: ایجاد طرح هادی برای جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز بسیار موثر است و هم اکنون 2 هزار و 400 روستای مازندران از مجموع 3 هزار و 200 روستای این استان، دارای طرح هادی هستند.
وی با تاکید بر رعایت ساخت و ساز در روستاها ادامه داد: توجه به ساخت و سازها در حریم روستاها و خارج از بافت از مهمترین وظایف دهیاران است که باید مورد توجه قرار گیرد و باید بیش از گذشته مراقبت از کاربری اراضی داشته باشیم تا با ساخت و ساز غیر مجاز، روستاها و گردشگری روستا نابود نشود.
وی بیان داشت: در طول سال گذشته تاکنون از 4 هزار و 23 گزارش در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز، تاکنون برای بیش از 3 هزار از این تعداد گزارش ساخت و ساز غیر مجاز در استان، جریمه اعمال شده است و همچنین 100 مورد قلع بنا عملیاتی شد و با همکاری دهیاران 90 درصد ساخت و ساز غیر مجاز در خارج از بافت کم شده است.
مدیر کل امور روستایی استانداری مازندران با بیان اینکه توجه به اقتصاد روستاییان و رشد و توسعه درآمدزایی در روستاها از مسائل مهم قابل پیگیری در سال جدید است، یادآور شد: در این راستا با توجه به شعار سال ' اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' باید دهیاران برای روستاها یک طرح اقتصادی تعریف کنند.
عبدی گفت: رونق و توسعه اقتصادی در روستاها با توجه به شعار سال از تاکیدات است که باید مورد توجه باشد و هر روستا در مازندران دارای یک طرح اقتصادی در زمینه های مختلف کشاورزی، دامپروری، آبزی پروری و... برای توسعه باشد.
وی افزود: کمک به خود کفایی بنیه اقتصادی دهیاری ها و دهیاران، لازمه توسعه و پیشرفت مناطق روستایی است که دهیاران باید خود در این راستا با کمک مردم و مسئولان وارد عمل شده و با تعریف طرح های اقتصادی درآمد زا، برای روستاها کسب درآمد انجام دهند.
مدیر کل امور روستایی مازندران با بیان اینکه روستاها دارای استعدادها، منابع و ظرفیتها متعدد هستند، ادامه داد: مازندران در بخش های مختلف گردشگری، صنایع تبدیلی و غیره پتانسیل های زیادی دارد و برای احیای این ظرفیتها نیاز به تلاش و همت دارد تا میدان را برای حضور سرمایه گذاران فراهم کنیم.
فرماندار بهشهر نیز در سخنانی با بیان اینکه با هر نوع ساخت و ساز غیر مجاز در روستاها و حریم شهر ها برخورد می شود، افزود: باید تلاش شود تا در مقابل ساخت و ساز غیرمجاز انجام شده با دقت برخورد شود و با آگاهی رسانی و اقدامات پیشگیرانه، از روند رشد آن پیشگیری شود.
سید خالق سجادی گفت: دهیاران بعنوان نمایندگان روستاها باید در این راستا با دقت نظر بیشتری وارد شده و مانع از رشد این ساخت و سازها شوند و نسبت به این نوع ساخت و سازها با حساسیت بیشتری وارد شوند.
معاون مدیر کل بنیاد مسکن مازندران نیز در سخنانی با بیان اینکه از 3 هزار و 200 روستای مازندران برای 2 هزار و 400 روستای بالای 20 خانوار طرح هادی مصوب ارائه شده است، اظهار داشت: طرح هادی هدایت روستاها از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی است که براساس آمار سرشماری جمعیت و نفوس مسکن برای روستاها اجرایی می شود.
حسین صیاد افزود: باید بافت‌های سنتی با ارزش در روستاها حفظ و جلوی ویلاسازی در روستاها گرفته شود تا بافت روستایی به خوبی دیده شود.
وی گفت: حق روستایی است که بعنوان یک روستایی که در شهر زندگی می کند از یک بنای مناسب در روستا برخوردار باشد اما ایجاد این بنا در روستا نباید با ساخت و ساز غیر مجاز و رعایت نکردن برخی از اصول و قوانین باشد و لذا باید مجوز ساخت و ساز در روستا براساس قوانین ارائه شود.
استان مازندران دارای 3 هزار و 200 روستا است.
مازندران بیش از 10 هزار کیلومتر راه شوسه دارد که سه هزار و 600 کیلومتر آن راه اصلی و بقیه راه روستایی است.
ساخت و سازهای غیرمجاز عمدتا در حاشیه راههای اصلی انجام می شود 7332/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده