ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آغداشلو: به شایعه‌ها پاسخ دهید

آیدین آغداشلو به مدیران موزه‌ی هنرهای معاصر پیشنهاد کرد که اگر درباره‌ی اثر یا آثار خاصی از گنجینه موزه ادعا یا شایعه‌ای وجود دارد با نمایش آن‌ها و پاسخگویی، به مردم احترام بگذارند.

این نقاش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هر کسی درباره‌ی آثار گنجینه‌ی موزه نظر یا تردیدی داشته باشد، نمی‌تواند برود و از گنجینه دیدن کند تا شک او برطرف شود و ببیند کارها سر جای‌شان هستند یا نه؛ در هیچ موزه‌ای این اقدام شدنی نیست.

او ادامه داد: در زمان مطرح شدن اعتراض‌ها نسبت به واگذاری موزه هنرهای معاصر، پیشنهادی مطرح شد که نمایندگانی از طرف انجمن هنرمندان نقاش و به نمایندگی از طرف جامعه‌ی فرهنگی و هنری به موزه دعوت شوند و ابهام‌ها را بررسی کنند. آن نمایندگان می‌توانستند شبهه‌های به‌وجود آمده را بررسی کنند تا موضوع روشن شود. انجمن هنرمندان نقاش باید موضوع فرستادن نماینده برای دیدن گنجینه موزه را نیز پیگیری کند.

آغداشلو به وضعیت فعلی موزه‌ی هنرهای معاصر اشاره کرد و گفت: من کارمند موزه هنرهای معاصر نیستم که بخواهم از آن دفاع کنم؛ اما آثار موزه قبلا به نمایش گذاشته شده‌ و آثار گنجینه دوبار بعد از انقلاب در کاتالوگ‌هایی به چاپ رسیده‌اند. همچنین بارها تعدادی از آثار گنجینه‌ی غربی موزه به‌نمایش درآمده است، اما این‌که این گنجینه اکنون در موزه به‌نمایش درآید، درخواست خوب و به‌جایی است. با این اتفاق حداقل موزه هنرهای معاصر به یک موزه‌ی واقعی تبدیل می‌شود. در حال حاضر این مکان، یک گالری است که در طول این سال‌ها، حتی نمایشگاه‌های مضحکی در آن برگزار شده است. هربار هر نهاد و ارگانی که پُر زورتر بوده، موزه ناچار شده نمایشگاه‌هایی را در گالری‌هایش برپا کند.

این هنرمند ادامه داد: در وضعیت فعلی به مدیریت موزه هنرهای معاصر پیشنهاد می‌کنم که یک نمایشگاه طولانی‌مدت، مثلا حدود شش‌ماهه را شامل مجموعه‌ای از آثار غربی گنجینه برپا کند. آن‌قدر این گنجینه پُربار است که نه‌تنها آثار آن همه‌ی گالری‌های موزه را پُر می‌کند، بلکه ممکن است جا هم کم بیاورند. اگر هم درباره‌ی اثر یا آثار خاصی ادعا یا شایعه‌ای وجود دارد که به‌عنوان مثال، از گنجینه خارج شده یا خبری از آن‌ها نیست، همان‌ها را به‌نمایش بگذارند. اگر واقعا می‌خواهند به مردم احترام بگذارند، این کار را بکنند. نمایش تمام و کمال گنجینه‌ی غربی موزه به‌صورت یک نمایشگاه، خیلی اتفاق مهم و آموزنده‌ای خواهد بود.

او به بی‌اعتنایی نسبت به شایعه‌ها و پرسش‌های به‌وجود آمده درباره گنجینه‌ی موزه اشاره و تصریح کرد: بیش از 30 سال از انقلاب گذشته و موزه هنرهای معاصر 16 مدیر عوض کرده است و آن‌ها در طول فعالیت‌شان کاملا براساس سلیقه‌ی خود عمل کرده‌اند. هیچ سازمان خاصی پاسخگوی مردم نیست. این‌که چرا در طول این سال‌ها اهمیتی به شبهه‌های به‌وجود آمده نداده یا توجهی به درخواست‌های مطرح‌شده نکرده‌اند، از ترس نبوده، بلکه به‌خاطر بی‌اعتنایی آن‌ها بوده است.

آغداشلو با بیان این‌که من گمان نمی‌کنم اثری از این موزه خارج شده باشد، اظهار کرد: من مدافع سیاست‌های موزه هنرهای معاصر نیستم و در طول مدیریت‌های مختلف، اگر موارد خوبی بوده، تأیید کرده و اگر نبوده، تأیید نکرده‌ام. موزه در مدت هشت سال ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، در سکون مطلق بود، در حالی که چنین مرکزی باید پر جنب و جوش و پر از رخ‌داد باشد. موزه که انبار نیست. با این حال به نظر من، اثری از موزه خارج نشده است، چون می‌دانم سیستم انبارداری موزه به‌نحو دقیقی عمل می‌کند.

او بیان کرد: اتفاقی که در زمینه‌ی خارج شدن برخی آثار موزه توسط امین‌الاموال (سال گذشته) رخ داد نیز یک استثنا بود، چون آن آثار در مکان دیگری به‌جز موره نگهداری می‌شدند، اما وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، بر حق است که مردم به همه‌چیز شک کنند.

این هنرمند اضافه کرد: راه‌ حل موضوع این است که به شبهه‌ها به طریق درستی پاسخ داده شود، چون هر کسی که سوال یا ادعایی داشته باشد، نمی‌تواند به موزه وارد شود و گنجینه را بررسی کند. صرفا ادعای یک نفر باعث نمی‌شود که این اتفاق بیفتد، اما وقتی این درخواست به‌صورت جمعی توسط عده‌ای مطرح می‌شود، موزه باید پاسخگو باشد. بد نیست این پاسخگویی هر چند وقت یک‌بار انجام شود. شایعه‌ها اغلب زمینه‌ی محکمی ندارند، اما اگر پاسخی نباشد، به شاخ و برگ‌شان اضافه و به آن‌ها دامن زده می‌شود.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده