ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مازاد دام بیش از آتش مراتع همدان را تهدید می کند

محمدرضا همتی روز دوشنبه در نشست یکروزه اطفای حریق در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست هشت استان غرب کشور در همدان بیان کرد: حضور بیش از حد دام در بخش عشایری و روستایی از مشکلات استان همدان است.
وی اظهار کرد: دو میلیون واحد دامی از مراتع این استان تغذیه می کنند که فشار دام سه برابر ظرفیت است و این تهدید بیشتر از آتش سوزی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار کرد: 50 درصد عرصه های این استان را منابع طبیعی تشکیل می دهد و همدان دومین استانی است که مساحت منابع طبیعی با اراضی و کشاورزی باغات برابری می کند.
همتی اضافه کرد: 11 درصد عرصه های محیط زیست و 20 درصد عرصه های منابع طبیعی همدان را مناطق شکار ممنوع و حفاظت شده تشکیل می دهد.
وی بیان کرد: هر چند استان همدان جنگلی نیست ولی حدود هفت هزار هکتار جنگل دست کاشت در این استان وجود دارد همچنین 42 هزار هکتار اراضی جنگلی و جنگل تنک وجود دارد که حفظ و نگهداری آنها بسیار حساس و ویژه است.
وی اضافه کرد: جنگل های استان همدان به واسطه شرایط اقلیمی و ارتفاع از سطح دریا که موجب بروز یخبندان در فصل زمستنان و خشکسالی شده ، به سمت نابودی می رود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان تصریح کرد: در بعد کارشناسی، اجرایی و مسائل فرهنگی منابع طبیعی به علت غفلت دچار خسران شدیم چون ارزش مرتع را با میزان تولید علوفه می سنجند
همتی افزود: پایین آوردن شان و جایگاه مراتع به تامین علوفه دام ظلم ناروایی است که از گذشته تاکنون به منابع طبیعی شده است.
وی اضافه کرد: این نگاه ناعادلانه به عرصه منابع طبیعی موجب نگرش ناصحیح سازمان جنگلها به مراتع شد در حالیکه بالا بودن ارزش زیست محیطی مراتع نسبت به مسایل اقتصادی در جهان ثابت شده است.
وی ادامه داد: تنها 2 درصد از ارزش مراتع مختص به تامین علوفه برای دام است این در حالیست که 98 درصد ارزش مراتع به مسایل زیست محیطی برمی گردد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار کرد: استان همدان دارای یک هزار و 600 گونه گیاهی است که 400 گونه آن دارویی، غذایی و صنعتی است که این موضوع می تواند اهمیت اقتصادی مراتع را نشان دهد.
همتی افزود: باید ارزشهای زیست محیطی منابع طبیعی شامل آب، خاک و پوشش گیاهی در حسابهای ارزی و مالی دولت گنجانده شود تا بر مبنای ارزشها، برنامه ریزی مناسبی برای آنها صورت گیرد.
وی گفت: هنگام انجام فعالیت های معدنی و اجرای طرح های عمرانی، بیلان سود و زیاد طرح ها به هیچ وجه محاسبه نمی شود و این امر موجب شد که برای معادن کم ارزش شامل سنگهای ساختمانی و شن و ماسه هکتارها از مراتع را شخم زده و پوشش گیاهی را بر هم بزنیم تا ارزش افزوده ناچیزی به دست بیاوریم.
وی اضافه کرد: در صورتی که طبق فرموده رهبری فرزانه انقلاب در همه فعالیتهای عمرانی و توسعه ای باید ارزیابی زیست محیطی را لحاظ کرد.
وی درباره آتش سوزی در مراتع و جنگلها بیان کرد: جنگهای دست کاشت چون تحت مدیریت شدید حفاظتی قرار دارند و اقدامات پیشگیرانه جدی از جمله نگهبانی در منطقه، استفاده از آتش بر، حذف علف هرز و عاری کردن این عرصه ها از بقای گیاهان صورت گرفته ، موردی آتش سوزی رخ نداده است.
وی گفت: به علت آسیب پذیر مراتع بودن سال 92 یک هزار و 142 مورد آتش سوزی به وسعت 780 هکتار رخ داد این آمار در سال 93 با کاهش به 75 فقره 264 هکتار تقلیل یافت ولی در سال گذشته سیر صعودی را طی کرده و به 114 فقره و آتش گرفتن 410 هکتار از مراتع رسید.
همتی بیان کرد: منابع طبیعی در سالهای گذشته اقدام به شناسایی مناطق آسیب پذیر استان از منظر آتش سوزی کرده که برای پیشگیری از آتش سوزی کلاس آموزشی برای بهره برداران، دهیاران برگزار شده است.
7526/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده