ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

المان های شهری نقش موثری درارتقاء معرفت دینی جامعه دارد

به گزارش ایرنا، مرتضی گودرزی دیباج روز دوشنبه در نشست خبری دومین جشنواره ملی نماد شهری رضوی درقم با بیان این مطلب، اظهار داشت: برگزاری این جشنواره تجربه موفقی برای رسیدن به یک گویش و یک جریان در زمینه نمادهای شهری با رویکرد به مباحث معنوی است.
وی با اذعان به اینکه ما با آنچه که در حوزه معرفت رضوی بدنبال آن هستیم فاصله نسبتا معنا داری داریم، تصریح کرد: در جامعه ما جریان حجم سازی و نماد سازی در قالب آثار حجمی و تجسمی به معنای سه بعدی آن، که بیشتر در قالب مجسمه ها ارائه می شود هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است، که علت این موضوع نیز بیشتر به بحث های بنیادین فراوانی که در حوزه فرهنگ شهری و مباحث شهرسازی وجود دارد، باز می گردد.
گودرزی با اشاره به انتظار عمومی که دراین زمینه از جامعه هنرمندان، پژوهشگران و منتقدین در حوزه هنرهای تجسمی وجود دارد، گفت: برای به صلاح آوردن و بیدار کردن هنرمندان آسیب شناسی علمی و عالمانه و به دور از هر گونه غرض ورزی ضروری است.
مسئول حوزه هنری کشور همچنین با بیان اینکه ما درصدد هستیم تا معرفت افزایی در زمینه نماد شهری رضوی از حوزه جشنواره ای به حوزه معابر عمومی انتقال پیدا کند، افزود: نگاه ما به این نماد سازی شهری صرفا به برگزاری یک جشنواره و تجلیل از آثار برتر نیست، بلکه نمونه سازی و الگو سازی برای خلق یک اثر هنری با نگاه نو و کاملا بدیع است، تا ضمن معرفت سازی به زیبا سازی قم نیز کمک کند.
وی با اشاره به موقعیت و ویژگی منحصر به فرد شهر قم، تصریح کرد: برای پایه گذاری یک مکتب هنری شرقی در حوزه زیبا سازی شهر و تبدیل شدن قم به الگویی در این زمینه باید همه محدودیت های موجود بر داشته شود.
قائم مقام شهردار قم نیز در این نشست خبری با اشاره به برگزاری نخستین دوره جشنواره ملی نمادهای شهری رضوی با به کارگیری تمام امکانات و بضاعت های شهرداری قم در سال گذشته، گفت: با شناسایی کلیه نقاط ضعف و قوت و همچنین احصاء تهدید و فرصت های این جشنواره تلاش می کنیم تا دومین دوره آن را با یک رویکرد بهتری برگزار نماییم.
ابراهیم معتمدی همچنین با بیان اینکه شهرداری برگزاری جشنواره های گوناگون در حوزه مختلف را جز رسالت های خود می داند، گفت: در این میان با توجه به علقه و علاقه شدید جامعه به اهل بیت (ع) شهرداری به جشنواره مذکور نگاه و رویکرد ویژه ای داشته است.
وی همچنین با اشاره به نقش المان های شهری در تبیین مفاهیم و گفتمان معنوی جامعه گفت: المان های شهری می توانند بسیاری از مفاهیم هویتی و حرف های ناگفته را به صورت های زیبا تبیین کند، به همین خاطر استفاده از ابزارهای نو و تازه جهت ترویج معانی، هویت ها، فرهنگ ها و اهدافی که شهرداری آنها را تعقیب می کند، می تواند مثمر ثمر باشد و جامعه را با این نوع هنر آشنا کند.
مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهرداری قم نیز دربخشی از این نشست خبری با اشاره به نقش نمادهای شهری در ایجاد یک هویت جمعی بواسطه تعریف معرفت دینی تصریح کرد: یکی از مزیت های شهر قم برخورداری از هوش معنوی به خاطر بهره مندی از یک تفکر اصولی فرهنگی با یک طراحی هنرمندانه است.
وحید وزیری راد گفت: به طور حتم اگر بتوانیم با المان ها و نمادهای شهری یک ارزش آفرینی ماندگار داشته باشیم، آن وقت توانسته ایم در بحث انتقال ارزش ها و باورهای دینی گامی رو به جلو برداریم.
وی با اشاره تاثیری که معنویت و آموزه های دینی بر روی جامعه دارد، افزود: در حقیقت نقطه نهایی و اوج آن، تبدیل گفتمان واحد به یک احساس جمعی و مشترک است.
این مقام شهرداری قم با اشاره به اهمیت موضوع نمادهای شهری در کشورهای پیشرفته جهان، گفت: وجود نمادهای مذهبی شهری در قم موجب می شود، تا هر زائری که به این شهر می آید از طریق برقراری رابطه ذهنی با این المان آن را به عنوان نماد شهر قم در ذهن خود ترسیم کند.
وی همچنین از اماکن مذهبی قم از جمله بارگاه حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران و بقاع متبرکه به عنوان یک سرمایه اجتماعی عمیق این شهر یاد کرد، و افزود: هنرمندان مجسمه ساز در المان سازیهای خود باید بدنبال ساده سازی مفاهیم پیچیده باشند، تا مردم راحتر بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.
وزیری راد با بیان اینکه بواسطه بهره مندی از خرد جمعی نخبگان و هنرمندان باید یک شیوه قالب رفتاری مشخصی را برای تعریف معنویت و مفاهیم هنری داشته باشیم، تصریح کرد: هر نماد شهری باید جایگاه هنری خود را در معنویت افزایی جامعه متبلور و نمایان کند.
دومین جشنواره ملی نماد شهری رضوی در قالب چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) به همت بنیاد بین المللی امام رضا و سازمان های فرهنگی هنری و همچنین زیباسازی شهرداری قم تابستان امسال در این شهر مقدس برگزار می شود.
7403/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده